
| Tudatos Vásárló
Nem minden szúnyogriasztó, ami annak látszik
Az ÁNTSZ közleményben hívja fel a figyelmet arra, hogy körültekintőnek kell lenni szúnyog- és kullancsriasztó szerek vásárlásakor.
Az egészségügyi kártevőnek minősülő szúnyogok távoltartására alkalmas készítmények, a szúnyogriasztó szerek, valamint szúnyog- és kullancsriasztó szerek Magyarországon csak az Országos Tisztifőorvosi Hivatal (OTH) engedélyével forgalmazhatók.
Az engedély számát – amely az „OTH” betűkkel, illetve a 2011. július 1-je után engedélyezett szerek esetében „JÜ” betűkkel kezdődik, majd számokkal folytatódik – a termék címkéjén fel kell tüntetni. Az OTH engedély kiadását minden esetben megelőzi a termék hatékonysági vizsgálata, amelyet az Országos Epidemiológiai Központ végez el saját szúnyogtenyészetén.
Szúnyogriasztó szer vásárlása előtt feltétlenül érdemes ellenőrizni, hogy a címkén megtalálható-e ez a fent említett betű- és számkombináció, mert az ÁNTSZ szerint csak az engedélyezési eljáráson átesett terméktől várható el kellő hatékonyság, valamint csak az engedélyezett termékekről tudjuk garantáltan megállapítani, hogy nem jelentenek egészségügyi kockázatot.
Az ÁNTSZ külön felhívja a figyelmet olyan, a piacon – az engedélyezetési rendszer ellenére – megtalálható termékekre, amelyek a címkéjük alapján szúnyog- és/vagy kullancsriasztásra alkalmasak, hatékonyságuk az engedélyeztetésük hiányában azonban nem igazolható. Tipikusan ilyen termékek a műanyag-, textil- vagy szilikon-karkötők, melyek közül jelenleg egyetlen fajta sem rendelkezik engedéllyel.
Újabban pedig megjelentek olyan karkötők is, melyek már nem is kecsegtetnek rovarriasztó hatással. Címkéjükön illatosított, színes divatkarkötők, illetve citromillatú karkötő névvel szerepelnek, és így is kerülnek forgalomba, ennek ellenére az üzletekben a jogszerűen forgalmazott rovarriasztó hatású termékek között kerülnek olykor elhelyezésre. Ez duplán megtévesztő lehet.
Figyelnünk kell arra is, hogy még a természetes illóolajok is tartalmazhatnak olyan úgynevezett szenzibilizáló összetevőket, melyek az arra érzékeny személyeknél allergiás reakciót válthatnak ki. Az SCCNFP (A Kozmetikai Termékek és Fogyasztóknak Szánt Nem Élelmiszer Termékek Tudományos Bizottsága) 26 illatanyagot a kontaktallergiás reakciók egyik fontos kiváltójaként azonosított. Ennek alapján adta ki az úgynevezett „26 allergén illatanyag-listát”.
A többnyire távol-keleti importból származó illatosított karkötőknél sem a címkén, sem a csomagolóanyagon nincsenek feltüntetve az allergén illatanyag-összetevők, mivel forgalmazásukat, címkézésüket rendelet nem szabályozza. Így a gyanútlan vásárlót amellett, hogy a várt védelmet nem kapja meg a karkötőtől, még az a kellemetlen meglepetés is érheti, hogy a „természetes hatóanyagúnak” mondott riasztó, illetve az illatosított divatkarkötő allergiás bőrtüneteket vált ki. Az érzékeny bőrű gyermekek és túlérzékeny felnőttek esetében ez még nagyobb kockázatot jelent.
A fentiekre tekintettel és általában is ajánlott tehát elolvasni alaposan a termékek címkéit, és olyan dolgokat választani, amelyekről a legnagyobb biztonsággal meg tudjuk állapítani, hogy hatékonyak és nem okoznak kárt bennünk, sem a környezetünkben!
Forrás: ÁNTSZ
Kép (cc) gravitywave
***