| Tudatos Vásárló
Nem elég fontos a gyerekek egészsége az EU-nak?
Miközben több ország betiltotta az egészségre káros BpA-t tartalamzó cumisüvegeket és gyerekeknek való edényeket, az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság legújabb állásfoglalásában még ódzkodott ettől.
A cumisüvegek jellemzően üvegből vagy polipropilén (PP), illetve polikarbonát (PC) műanyagokból készülnek. Míg az első kettő a potenciálisan kioldódó vegyületek szempontjából biztonságosnak tekinthető, addig a polikarbonát egyik fő alkotójával, a biszfenol-A-val (BpA) kapcsolatban több száz, aggodalomra okot adó tudományos eredmény látott napvilágot az elmúlt években.
A hormonrendszer működését, így a például gyermekek fejlődését megzavaró hatású BpA növelheti a daganatos megbetegedések kialakulásának kockázatát, károsíthatja az emberek szaporodási képességeit, születési és fejlődési rendellenességeket okozhat, sőt hozzájárulhat cukorbetegség és asztma kialakulásához, a koraszüléshez és elhízáshoz is. Állatkísérletekben a vegyület három nemzedéken keresztül fejtette ki a termékenységet csökkentő hatását.
Az egészségre kockázatot jelentő vegyület más termékekben is széles körben előfordul, és emiatt az anyag a lakosság többségének szervezetéből kimutatható. Amerikai vizsgálatok szerint az emberek szervezetébe a biztonságosnak tekinthető 50 mikrogrammtesttömeg-kilogramm mennyiséghez képest nyolcszoros mennyiségben jut be a vegyület. A BpA a fejlődő szervezetre már egészen kis mennyiségben is veszélyt jelent.
Amerikai csecsemők vérében a felnőttek átlagánál 10-szer magasabb BpA koncentrációt mértek. Korábbi vizsgálatok szerint a forró folyadékok 55-ször gyorsabban oldják ki a BpA-t a polikarbonát cumisüvegekből, mint a hidegek, de ezen termékekből még a hideg italok fogyasztása is több mint felével növeli a szervezetbe kerülő BpA mennyiségét.
Kanada már korábban betiltotta
A biszfenol-A tartalmú cumisüvegeket és egyéb, gyermekek számára készült eszközöket 2008-ban betiltották Kanadában és az USA több államában (például Connecticutban, Minnesotában) is.
Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) a kutatások eredményeinek és a környezetvédő csoportok elvárásának megfelelően néhány évente felülvizsgálja a BpA biztonságosságáról szóló állásfoglalását. Bár az idei felülvizsgálatot megelőzően 21 kutató és számos nemzetközi civil szervezet kérte a vegyület felhasználásának korlátozását, az EFSA múlt hónapban kiadott állásfoglalása szerint az anyag jelenlegi felhasználása nem jelent számottevő kockázatot, így szerintük a szigorításra nincs szükség.
Néhány uniós tagállam egyedül lépett
A döntés előtt már több uniós tagállam felvetette, hogy korlátozni fogja a BpA tartalmú műanyagok felhasználását a csecsemők és a három évesnél fiatalabb kisgyermekek számára készített termékek előállítása során.
A francia Szenátus és a Nemzetgyűlés már korábban megszavazta az egészségkárosító biszfenol-A-t tartalmazó cumisüvegek kivonását. A dán kormány ennél szigorúbb szabályozás mellett döntött, a három évesnél fiatalabb gyermek számára készült összes termékből kivonják a BpA-t. Ausztria és Svédország az EFSA döntésétől tette függővé, hogy betiltják-e a kockázatos vegyület használatát a cumisüvegekben.
A biszfenol-A korlátozásában élen járó Kanada a múlt héten az emberre és a környezetre nézve mérgező anyaggá nyilvánította a vegyületet.
A Levegő Munkacsoport 2010 elején kérte az Egészségügyi Minisztériumtól, hogy hazánk kezdeményezze a BpA felhasználásának hazai és uniós korlátozását, különösen a cumisüvegekben. Sajnos akkor a döntéshozók még nem láttak lehetőséget a korlátozásra.
Megjelent a Levegő Munkacsoport Vegyi Anyag hírlevelében, feliratkozás: reach[kukac]levego.hu.
Kép [cc] guilldes