fbpx
fekete spatula toxfree

Ne használj fekete műanyag spatulát főzéshez, nem gondolnád, miből készült

A fekete műanyag konyhai eszközökből, például lapos spatulákból és keverő kanalakból egészségre káros vegyi anyagok szivároghatnak az ételbe főzéskor – figyelmeztetnek kutatók. Ráadásul a jelenség oka épp az, amiért ezeket az eszközöket akár környezetbarát választásnak is gondolhatjuk.

Jó ideje tudjuk, hogy bármilyen műanyaggal főzni kétes vállalkozás, mert a hő hatására a potenciálisan káros vegyületek oldódhatnak ki belőlük. Igaz ez a szilikon sütőformákra éppúgy, mint a műanyag ételtároló dobozokra.

A fekete műanyagot különösen fontos elkerülni – idézi a témáról készült átfogó cikkben a The Atlantic Andrew Turnert, a Plymouthi Egyetem biokémikusát.

2018-ban Turner publikálta az egyik legkorábbi tanulmányt, amelyben nem kevesebbet állít, mint hogy a fekete műanyag termékek valószínűleg rendszeresen újrahasznosított elektronikai hulladékból készülnek.

Biztonságosak az ételtároló és elviteles műanyag dobozok? Milyet használjak?

A műanyag égésgátló anyagok aggasztó szintje keltette fel benne a gyanút: egyes esetekben a vegyi anyagok keveréke megegyezett a számítógépek és televíziók burkolatában általánosan megtalálható vegyületekkel, amelyek közül sokat égésgátló anyagokkal kezelnek.

A fekete színű műanyagokat nagyrészt visszautasítják az újrahasznosító üzemek egyszerűen azért, mert a fekete színt nem érzékelik a szelektáló berendezések. Ez az újrahasznosított fekete műanyag alapanyag hiányát eredményezi, és ami még fontosabb azt is, hogy – a világ műanyaghulladékának többségéhez hasonlóan – általában a kevés szabályozást alkalmazó informális hulladékgazdálkodásban hasznosítják őket újra.

Így végül az elektronikai hulladékból kinyert és újrahasznosított fekete műanyag számos esetben alacsony szabályozású és ellenőrzésű csatornákon keresztük jutva végül olyan termékek formájában tér vissza a háztartásunkban, mint például a spatulák, olajozó kefék és merőkanalak.

Nem csak tévéburkolat, vele együtt más is

Az égésgátlók általában nem kötődnek erősen a polimerekhez, amelyekhez hozzáadják őket, így könnyen kioldódnak és bekerülnek a környezetbe. És valóban, egy másik, 2018-as tanulmány megállapította, hogy a fekete konyhai eszközökben lévő égésgátlók könnyen átvándorolnak a forró étolajba.

Az ezekkel a vegyi anyagokkal kapcsolatos egészségügyi aggályok jól ismertek: egyes égésgátlók a hormonrendszerbe beavatkozó úgynevezett endokrin disztruptorok, amelyek a tudományos szakirodalom szerint számos betegséggel, többek között pajzsmirigybetegséggel, cukorbetegséggel és rákos megbetegedésekkel hozhatók összefüggésbe. Egy idén közzétett tanulmány szerint azoknál az embereknél, akiknek a vérében a legmagasabb volt a PBDE-k, a fekete műanyagban található égésgátlók egy csoportja, körülbelül 300 százalékkal nőtt a rákban való elhalálozás kockázata a legalacsonyabb szintekkel rendelkezőkhöz képest – mutat rá a cikk.

Ha szeretnél további híreket kapni a káros vegyi anyagok elleni kampányunkról, iratkozz fel híreinkre!

Egy másik, ebben a hónapban egy lektorált folyóiratban közzétett tanulmányban a Toxic-Free Future nevű érdekvédelmi csoport és a Vrije Universiteit Amsterdam kutatói megállapították, hogy az általuk vizsgált fogyasztási cikkek közül a konyhai eszközökben volt a legmagasabb az égésgátló anyagok szintje.

Milyen fekete műanyag eszközökkel találkozhatsz?

  • spatulák
  • merőkanalak
  • olajozó kefék
  • csepegtető kanalak
  •  forgató kanalak
  • habverők
  • tésztakanalak
  • tálalókanalak
  • krumplinyomók

Egy másik élelmiszeripari termék, a fekete műanyag szusitálca tartalmazott a vizsgálat során a legnagyobb mennyiségben égésgátló anyagokat.

A gyermekjátékok szintén magasan szerepeltek a rangsorban: egyetlen kalózos témájú műanyag gyermeknyaklánc csaknem 3 tömegszázalékban tartalmazott égésgátlót. „Ha fekete műanyag tárgyakat használunk, fennáll a veszélye annak, hogy azok szennyeződhetnek” – mondta nekem Megan Liu, a Toxic-Free Future tudományos és politikai vezetője, a tanulmány első szerzője.

Támogass minket, hogy több hasznos tartalmat tudjunk mutatni neked a jövőben is!

Ezek az égésgátló anyagok a kisgyermekek nyálába és az otthonunkban lévő porba, és így a belélegzett levegőbe is bekerülnek. Tavaly a Toxic-Free Future 50 amerikai nőtől vett anyatejet vizsgált meg, és minden egyes mintában égésgátló vegyületeket talált.

A Liu és szerzőtársai által végzett vizsgálatok során kimutatott égésgátló vegyületek közül soknak már nem szabadna a termékáramban lennie. A brómozott égésgátlókat az Egyesült Államokban és Európában többnyire kivonták a termékekből, beleértve számos elektronikai terméket is.

De ezek a vegyületek folyamatosan visszatérnek. A Liu tanulmányában vizsgált szusitálca 11 900 ppm deka BDE-t, más néven BDE-209-et tartalmazott, ami igazán riasztó szint egy olyan vegyi anyagból, amelyet 2022-ben betiltottak az Egyesült Államok legtöbb kereskedelmi forgalomba hozatalából, és már jóval korábban nagyrészt kivontak a termelésből.

A műanyag-újrahasznosítás ma már globális szinten zajlik, sok helyen a világon ellenőrizetlen, szabályozatlan körülmények között. „Külföldre küldöd az elektronikai hulladékodat, és fogalmad sincs, milyen formában látod viszont” – mondta Turner.

A fogyasztó számára könnyebb lenne a helyzet, ha egyértelmű lenne, hogy mely fekete műanyag termékek jelentenek kockázatot. Turner azonban úgy találta, hogy a termékek véletlenszerűen szennyezettek égésgátlóval: nem minden fekete műanyag, amelyet 2018-as tanulmányában vizsgált, tartalmazta a vegyületeket, és azokban, amelyekben találtak a vegyi anyagok mennyisége óriási mértékben eltérő volt – mondta. Egyes termékekben olyan mennyiségben volt jelen, amit egy televízió vagy mobiltelefon égésgátló műanyag burkolatától várnánk. Más tárgyakban csak nyomokban, vagy egyáltalán nem volt égésgátló anyag.

A több mint 200 fekete műanyag termék közül, amelyeket Liu a tanulmánya során vásárolt a kiskereskedelmi üzletekben, alig volt olyan, amelyikre rá volt írva, hogy újrahasznosított anyagokból készült.

A fogyasztók nem tudják megmondani, hogy melyik fekete műanyag lehet újrahasznosított e-hulladék, és melyik nem az. „Ez tényleg egy aknamező” – mondta Turner.

Szeletíven gyűjtsük vagy dobjuk a kukába?

Jó, ha a fekete műanyagot az újrahasznosító kukába dobjuk, vagy helyesebb, ha kivonjuk a körforgásból? „Én személy szerint a kukába dobom a fekete műanyag ételhordó edényeimet, mert ha azok szennyezettek, ijesztő belegondolni, hogy újra bekerülhetnek más termékekbe” – mondta Liu.

Egyértelmű, hogy nem a fogyasztókra kellene hárulnia annak a tehernek, hogy ezeket a mindennapos döntéseken kelljen törniük a fejüket, és választaniuk rossz és még rosszabb megoldások között.

A megoldás nyilvánvalóan az égésgátló és egyéb, egészségre káros vegyi anyagok teljes tilalma lenne. Ezért követeljük most egy másik hormonkárosító vegyi anyag csoport, a biszfenolok használatának teljes tilalmát.

Amíg az égésgátlók és a többi veszélyes vegyület nem kerülnek ki az ellátási láncból, addig a fekete műanyag újrafelhasználása egy potenciális egészségügyi veszélyt fog állandósítani.

De addig is mi a megoldás? Nem túl bonyolult: ha a fekete műanyag spatulát fakanálra cseréljük, az egy egyszerű módja annak, hogy csökkentsük a hormonkárosító anyagok legalább egy részét a konyhánkban.

Civilek a káros vegyi anyagok ellen – a ToxFree Life együttműködés 

A Tudatos Vásárlók Egyesülete uniós szinten szeretné elérni, hogy a fogyasztási cikkekbe ne kerülhessenek mérgező anyagok. Az egyesület vezeti a ToxFree Life for All elnevezésű nemzetközi projektet, amely az egészségkárosító anyagok kockázatait csökkentené. Ilyen mérgező anyagok a biszfenolok. 

A ToxFree Life for All projektben magyarországi, szlovéniai, csehországi és osztrák fogyasztói szervezetek dolgoznak azon, csökkenjen a fogyasztók káros vegyi anyag kitettsége. A résztvevő partnerszervezetek: a cseh Arnika  és dTest, a szlovén ZPS, az osztrák VKI.  

Az öt partnerszervezet közösen tesztel, egyeztet döntéshozókkal, kampányokat indít és a fogyasztókat segítő oktatási programokat hoz létre. Az együttműködést a Tudatos Vásárlók Egyesülete kezdeményezte és vezeti.

1903
Segítettünk, hogy képben legyél a termékekben lévő vegyi anyagok hatásával kapcsolatban?
toxfree szavazás játékok

Köszönjük az idődet, válaszoddal sokat segítettél!

1506
Segítettünk, hogy kevesebb káros vegyi anyag legyen az életedben?
toxfree szavazás 2

Köszönjük az idődet, válaszoddal sokat segítettél!


EU LIFE logoEM logoToxFree Life logoToxfree LIFE for All projektet az Európai Unió LIFE alapja (LIFE22-GIE-HU-ToxFree LIFE for All, 101114078) és az Energiaügyi Minisztérium társfinanszírozza (Z1230232). A cikkben kifejtett nézetek és vélemények a Tudatos Vásárlók Egyesületének álláspontját képviselik, és nem feltétlenül tükrözik az Európai Unió véleményét. Ezekért sem az Európai Unió, sem a támogatást nyújtó hatóság nem tehető felelőssé.

Mi nem csak a „szuperzöldekhez” szólunk! Célunk, hogy az ökotudatos életmód és az ehhez vezető vásárlási szempontok bárki számára elérhetők legyenek, éljen bárhol, bármilyen végzettséggel, bármilyen szemlélettel is ebben az országban.

Tevékenységünk a gyártók támogatásától és reklámoktól mentes, nem fogadunk el termékmintákat tesztelésre, nincsenek céges támogatóink, sem reklámbevételeink. És ezt továbbra is fenn akarjuk tartani.

Ahhoz, hogy olyan ügyekkel foglalkozzunk, amikre nincsen hazai vagy más pályázati forrás nagy szükségünk van olyan magánemberek támogatására, mint amilyen Te is vagy! Lehetőségeidhez mérten emiatt kérünk, támogasd munkánkat rendszeres vagy egyszeri adományoddal.

Ne feledd, a pénzed szavazat!

Támogass minket!

Képezd magad a webináriumainkon!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

    Válassz hírleveleink közül:*

      Iratkozz fel híreinkre!

      Tippek, tesztek, programok

      Megszakítás