
Nádland Farm – Szociális és közösségi gazdaság a Palócföldön
Lukács József és felesége Réka a Nógrád vármegyei Vizsláson alapította meg gazdaságát, és a fogyasztóhoz legközelebbi módját, a közösségi gazdálkodást választották. Amellett, hogy ellátják a közösségük tagjait friss, szezonális és vegyszermentes termékekkel, a tervek szerint szociális gazdaságként és tankertként is működnek majd. A legnagyobb örömet a gazdálkodó párnak a megtermelt termények minősége, sokszínűsége és a közösségi tagok elégedettsége jelenti. Tervezik, hogy őshonos fákat ültetnek, baromfiudvart és állatsimogatót hoznak létre, tojást is szeretnének adni a tagjaiknak, és közben szeretnék minél jobban megélni és bemutatni a falusi életet. Idén szeretnék a tagsági létszámot megduplázni, és 80-90 családot ellátni zöldséggel, ezért örömmel várják az érdeklődőket.
Idén kezdi meg harmadik szezonját a Nádland Farm a Nógrád vármegyei Vizsláson. Lukács József és felesége Réka a Tarján-patak melletti területen 3 éve alakította ki a gazdaságot és már 40-50 féle zöldséget szállítanak tagjaiknak. Idén a kosarakban csírák és mikro zöldek is debütálnak, és a tagok több befőzött termékkel is találkozhatnak majd, mint például a lecsó, az ajvár vagy a zakuszka. Újdonság az is, hogy tavaly beléptek a Magyar Szociális Farm Szövetségbe, és idén egy megváltozott munkaképességű kollegát is szeretnének foglalkoztatni.
Az óvoda és iskola kertektől a közösségi gazdaságig
József és Réka története egyedülálló a hazai közösségi gazdák között, hiszen ők kicsit más háttérrel vágtak bele a közösségi gazdálkodásba. Közel húsz évig működtették most is meglévő kertészeti áruházukat, majd az elmúlt 10 évben iskola- és óvódakertek, valamint tanösvények kialakításával foglalkoztak országszerte. Az élménycentrikus oktatás és a fitopedagógia vált a szívügyükké, kőbányai kertészeti áruházuk kertjében is létrehoztak egy tanösvényt, ahol évente több száz diákot fogadnak.
A közösségi mezőgazdálkodás egy olyan együttműködés, amelyben egy gazdálkodó és vásárlói alkotnak közösséget, hogy így segítsék egymást. A hosszú távú elköteleződésért cserébe a termelők biztos megélhetést, a fogyasztók pedig megbízható helyről származó, jó minőségű, egészséges, helyi élelmiszert kapnak.
Meghatározó személyiség volt életükben Bálint Gazda, ő inspirálta őket arra, hogy a gazdálkodásba is belekezdjenek. Így jött létre a Nádland Farm, amely amellett, hogy ellát egy zöldségközösséget, rekreációs és edukációs helyszínként is szolgál a közösség tagjai, családok és sajátos nevelési igényű gyermekek számára. Tavaly megkezdték a gazdaságon belül egy speciális tankert kialakítását, ahol élménygazdag programokkal tudják majd bemutatni az ökológiai gazdálkodást.
Gyomok és közös jövő is összetartó erő
A 1,5 hektáros terület Vizslás-Újlakon található, Salgótarjántól 10 perce, Budapesttől egy bő órára. 2500 m2-en alakítottak ki szabadföldi ágyásokat, amit további 1000 m2 fóliasátor és egy palánta nevelő sátor egészít ki. A terület az elmúlt 50 évben nem volt használatban, így a gyomok is nagyon otthonosan érzik magukat rajta. Józsiék emiatt rendszeresen szerveznek „Nem haGYOM” közösségi napokat, ahol a közösség tagjaival együtt gyom-mentesítik a területet, közösen sütnek-főznek, jól érzik magukat és tervezik a jövőt.
Közösségük tagjai között vannak fiatalok, kisgyerekes családok és nyugdíjasok is. Józsi fontosnak tartja, hogy a fiatal felnőtt korosztályt is el tudják érni, mert ők kortársaikat, környezetüket és az őket követő generációt hatékonyan tudják befolyásolni. Tagjaik között is van több 30 év alatti fiatal, akik nagyon tudatosak vásárlói döntéseikben, és akiknek fontos, hogy friss, egészséges és vegyszermentes zöldségeket fogyasszanak.
Szolidaritás és közösség
A „Nem haGYOM” közösségi napokon túl a gazdaságban fogadnak vendégeket a zöldségközösségen kívülről is, pl. autista és speciális nevelési igényű gyerekcsoportokat, céges csapatépítőre érkező csoportokat, és több diák is náluk töltötte le a közösségi szolgálatot is.
A zöldség termesztési feladatokat egy 3 fős kertészeti csapat látja el, Józsi és Réka Budapestről szervezi a logisztikát és kommunikációt és heti 2-3 napot tölt a gazdaságban.
Amikor arról kérdeztük őket, miben látják a legnagyobb kihívást, Józsiék nemrég indult gazdaságként a pénzügyi stabilitás elérését említik. Ahogy mondják, a közösség megerősítése is prioritás náluk, de az már most is jól működik – több aktív tagjuk van, akik rendszeresen segítenek nekik a kertészeti munkákban, vagy inspirálnak másokat receptjei megosztásával.
A legnagyobb örömet Józsinak a megtermelt termények minősége, sokszínűsége és a közösségi tagok visszajelzése jelenti. Idén szeretnék a tagsági létszámot megduplázni, és 80-90 családot ellátni zöldséggel. Hosszú távú terveik között szerepel őshonos fák telepítése, baromfiudvar és állatsimogató építése, tojás termelés, és a falusi élet minél jobb megélése és bemutatása.
Mit kapnak a Nádland Farm közösségi tagjai?
- A Nádland Farm áprilistól december elejéig, évi 38 alkalommal szállít, de január és március között is van 1-1 átadás.
- A tagok a téli időszakban 6-8, nyáron akár 10-12 féle zöldséget is kapnak a kosarakban.
- A zöldségek mellett fűszernövény, eltett termékek és az idei évtől csírák és mikro zöldek is vannak a kosárban.
- Józsiék együttműködnek több helyi kistermelővel, ezért a tagok tudnak tojást, mézet, homoktövist, almát és plusz zöldségeket is rendelni.
Ha szeretnél csatlakozni
Ha szeretnél csatlakozni, 2025. február 22-én a Közös Termés Ünnepén élőben is találkozhatsz Józsival és Rékával, illetve a Nádland Farm weboldalán megtalálsz minden információt.
Ez a tartalom a Rebooting the food system projekt keretében, az Európai Unió pénzügyi támogatásával valósult meg. A projekt tartalmáért kizárólag a Tudatos Vásárlók Egyesülete vállal felelősséget, az nem tükrözi feltétlenül az Európai Unió álláspontját.