| Tudatos Vásárló
Most kell vetni, szedni: márciustól májusig
Itt a tavasz! Ásót, kapát ragadhatunk, és nosza ki a kertbe! Ha csak balkonunk, van az sem akadály. Tavaszköszöntő tanácsaink (balkon)kertészeknek.
Kertbe: méregtelenítő brokkoli
Brokkolitermesztéssel a kezdő kertészek is bátran próbálkozhatnak! Ha jó minőségű a talaj, és rendszeresen locsoljuk, a legtöbb helyen megterem. A palánták nevelését ajánlatos március közepén kezdeni. A brokkolinövénykék másfél hónap után ültethetők ki, nagyjából fél méterre egymástól. Rózsái szedését nyáron kezdhetjük, amikor a bimbók már kifejlődtek, de még nem nyíltak el. A virág az első betakarítás után egészen az őszi fagyok beálltáig terem. Fogyasztása méregtelenítő hatású. Ahhoz, hogy egészségvédő hatását minél jobban kihasználjuk, érdemes a főtt ételekbe nyersen is belecsempészni.
Balkonra: nyugtató citromfű
Az illatos levelű citromfüvet cserépben és ládában is nevelhetjük. A kifejlett növények már több helyen is könnyen beszerezhetők, azonban az elszánt kertészek maguk is elvethetik magjait tavasz közepétől. A citromfű igen fényigényes és kedveli a meszes talajt. Ha megtaláljuk neki a megfelelő helyet, lakásban teleltetve akár 7-8 évig is virít. Mivel igen gyorsan terjed, ritkítsuk a növényeket 35-40 centiméterre. Könnyen nő, ezért leveleit az első, júniusi virágzást követően érdemes rendszeresen szedni. Az üdítő ízű friss levelek feldobják a salátákat, gyümölcsleveseket, desszerteket, de a szárnyas- és halételeknek is kiváló kísérői. Szárított leveléből nyugtató és emésztésjavító teát főzhetünk.
Szedni
Tömör fanyar: rebarbara
A sóska rokonának felmenőit Kelet-Ázsia, Kína és Tibet hűvös hegyein találjuk, ahol ma is vadon terem a rebarbara. Annak idején az emésztést elősegítő, vese- és vértisztító hatása miatt gyógynövényként fogyasztották. Gazdag rostokban, az izomműködést és savegyensúlyt segítő káliumban, növényi savakban és C-vitaminban. A közvetlenül a földből előtörő levélnyeleken áprilistól fodrozódnak a levelek, a piacon májustól találkozhatunk a kötegben árusított rebarbarával. Lehetőség szerint a vékonyabb növényekre vadásszunk, mert a vastagabb nyelek gyakran szálasabbak, fanyarak. A levelek nem ehetőek.
A friss szedésű rebarbaranyél tömör, nehéz, ellenáll a hajlításnak, roppanva törik. A rózsaszín fajták édesebbek. Daraboláskor éles késsel húzzuk le a rebarbara külső, szálas rétegét. Nejlonban, hűtve 2-3 napig tartható el. Nyersen vagy rövid előfőzés után fagyasztható. Nyersen igen savanyú. A rebarbaraszósz, -lekvár igen pikáns magában és más gyümölcsökkel vegyesen is. A növény jó cimborája az áfonya és az eper. Készíthetjük édesen vagy sósan (pl. halakhoz). Ropogósságát főzés hatására elveszti, ételek sűrítésére is alkalmas.
Zsálya
A lilás-zöldes, molyhos levelű zsálya a menta és a majoránna rokona. Virágai fehérek vagy lilásak. Kis-Ázsiából és a Földközi-tenger vidékéről érkezett hozzánk. Kiváló antioxidáns, antibakteriális hatású. Ha apróra vágott darabjaival megszórjuk a túrára vitt szendvicseinket, azokban lassabban indulnak meg a bomlási folyamatok. Fertőtlenítő hatású, ezért főzete bevethető mandula-, légcső- és torokgyulladás, fogínyvérzés esetén öblögetőszerként vagy teaként. Csökkenti az izzadást. Nyugtatja, hámosítja a nehezen gyógyuló sebeket. Gyulladásgátló, pórusösszehúzó hatása miatt aranyér kezelésére és pattanásos bőrre javasolt. A zsályasampon sötétre színezi a hajat, csökkenti a korpásodást.
A friss zsálya illatos, szára merev, erős. A hatóanyagok koncentrációja a tavaszi virágzás előtt a legmagasabb. Ekkor egy napos délelőttön nekiállhatunk a szedésnek, vagy vásároljunk a piacon csokorban árult zsályát. A növény segíti a zsírok emésztését. Ízesítsünk vele sajtot, főtt tésztát, virágjával díszítsünk salátát. Szárításhoz levelezzük le, a szárakat igyuk meg teának vagy főzzük ételbe, a leveleket pedig szárítsuk csörgősre szellős, sötét helyen. Légmentesen hónapokig tárolható.
Megjelent a Tudatos Vásárló Magazin 22 számában.
***