fbpx

| Tudatos Vásárló

Most kell vetni, szedni: márciustól májusig

Itt a tavasz! Ásót, kapát ragadhatunk, és nosza ki a kertbe! Ha csak balkonunk, van az sem akadály. Tavaszköszöntő tanácsaink (balkon)kertészeknek.

Kertbe: méregtelenítő brokkoli

Brokkolitermesztéssel a kezdő kertészek is bátran próbálkozhatnak! Ha jó minőségű a talaj, és rendszeresen locsoljuk, a legtöbb helyen megterem. A palánták nevelését ajánlatos március közepén kezdeni. A brokkolinövénykék másfél hónap után ültethetők ki, nagyjából fél méterre egymástól. Rózsái szedését nyáron kezdhetjük, amikor a bimbók már kifejlődtek, de még nem nyíltak el. A virág az első betakarítás után egészen az őszi fagyok beálltáig terem. Fogyasztása méregtelenítő hatású. Ahhoz, hogy egészségvédő hatását minél jobban kihasználjuk, érdemes a főtt ételekbe nyersen is belecsempészni.

 

 

Balkonra: nyugtató citromfű

Az illatos levelű citromfüvet cserépben és ládában is nevelhetjük. A kifejlett növények már több helyen is könnyen beszerezhetők, azonban az elszánt kertészek maguk is elvethetik magjait tavasz közepétől. A citromfű igen fényigényes és kedveli a meszes talajt. Ha megtaláljuk neki a megfelelő helyet, lakásban teleltetve akár 7-8 évig is virít.  Mivel igen gyorsan terjed, ritkítsuk a növényeket 35-40 centiméterre. Könnyen nő, ezért leveleit az első, júniusi virágzást követően érdemes rendszeresen szedni. Az üdítő ízű friss levelek feldobják a salátákat, gyümölcsleveseket, desszerteket, de a szárnyas- és halételeknek is kiváló kísérői. Szárított leveléből nyugtató és emésztésjavító teát főzhetünk. 

 

 

Szedni

Tömör fanyar: rebarbara

A sóska rokonának felmenőit Kelet-Ázsia, Kína és Tibet hűvös hegyein találjuk, ahol ma is vadon terem a rebarbara. Annak idején az emésztést elősegítő, vese- és vértisztító hatása miatt gyógynövényként fogyasztották. Gazdag rostokban, az izomműködést és savegyensúlyt segítő káliumban, növényi savakban és C-vitaminban. A közvetlenül a földből előtörő levélnyeleken áprilistól fodrozódnak a levelek, a piacon májustól találkozhatunk a kötegben árusított rebarbarával. Lehetőség szerint a vékonyabb növényekre vadásszunk, mert a vastagabb nyelek gyakran szálasabbak, fanyarak. A levelek nem ehetőek.

A friss szedésű rebarbaranyél tömör, nehéz, ellenáll a hajlításnak, roppanva törik. A rózsaszín fajták édesebbek. Daraboláskor éles késsel húzzuk le a rebarbara külső, szálas rétegét. Nejlonban, hűtve 2-3 napig tartható el. Nyersen vagy rövid előfőzés után fagyasztható. Nyersen igen savanyú. A rebarbaraszósz, -lekvár igen pikáns magában és más gyümölcsökkel vegyesen is. A növény jó cimborája az áfonya és az eper. Készíthetjük édesen vagy sósan (pl. halakhoz). Ropogósságát főzés hatására elveszti, ételek sűrítésére is alkalmas.

 

 

Zsálya

A lilás-zöldes, molyhos levelű zsálya a menta és a majoránna rokona. Virágai fehérek vagy lilásak. Kis-Ázsiából és a Földközi-tenger vidékéről érkezett hozzánk. Kiváló antioxidáns, antibakteriális hatású. Ha apróra vágott darabjaival megszórjuk a túrára vitt szendvicseinket, azokban lassabban indulnak meg a bomlási folyamatok. Fertőtlenítő hatású, ezért főzete bevethető mandula-, légcső- és torokgyulladás, fogínyvérzés esetén öblögetőszerként vagy teaként. Csökkenti az izzadást. Nyugtatja, hámosítja a nehezen gyógyuló sebeket. Gyulladásgátló, pórusösszehúzó hatása miatt aranyér kezelésére és pattanásos bőrre javasolt. A zsályasampon sötétre színezi a hajat, csökkenti a korpásodást.

A friss zsálya illatos, szára merev, erős. A hatóanyagok koncentrációja a tavaszi virágzás előtt a legmagasabb. Ekkor egy napos délelőttön nekiállhatunk a szedésnek, vagy vásároljunk a piacon csokorban árult zsályát. A növény segíti a zsírok emésztését. Ízesítsünk vele sajtot, főtt tésztát, virágjával díszítsünk salátát. Szárításhoz levelezzük le, a szárakat igyuk meg teának vagy főzzük ételbe, a leveleket pedig szárítsuk csörgősre szellős, sötét helyen. Légmentesen hónapokig tárolható.

 

 

 

Megjelent a Tudatos Vásárló Magazin 22 számában.

***

Tetszik a TudatosVásárló.hu és szívesen olvasod cikkeinket? Ez egy nonprofit oldal, a Tudatos Vásárlók Egyesülete tartja fenn. Minimális forrásaink vannak a működtetésre. Kérjük, hogy te is támogass bennünket, hogy több hasznos cikket publikálhassunk!
 
Oszd meg a cikket a facebookon! Klikkelj a cikk címe mellett!

Mi nem csak a „szuperzöldekhez” szólunk! Célunk, hogy az ökotudatos életmód és az ehhez vezető vásárlási szempontok bárki számára elérhetők legyenek, éljen bárhol, bármilyen végzettséggel, bármilyen szemlélettel is ebben az országban.

Tevékenységünk a gyártók támogatásától és reklámoktól mentes, nem fogadunk el termékmintákat tesztelésre, nincsenek céges támogatóink, sem reklámbevételeink. És ezt továbbra is fenn akarjuk tartani.

Ahhoz, hogy olyan ügyekkel foglalkozzunk, amikre nincsen hazai vagy más pályázati forrás nagy szükségünk van olyan magánemberek támogatására, mint amilyen Te is vagy! Lehetőségeidhez mérten emiatt kérünk, támogasd munkánkat rendszeres vagy egyszeri adományoddal.

Ne feledd, a pénzed szavazat!

Támogass minket!

Képezd magad a webináriumainkon!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

    Válassz hírleveleink közül:*

      Iratkozz fel híreinkre!

      Tippek, tesztek, programok

      Megszakítás