fbpx
CSA TerápiáKert Kriszta gazda

| Tudatos Vásárló Mayer Barbara

A zöldségdoboz kincsei – mit készítsek a padlizsánból?

Sancho Panza, Vajdasági fehér és a Big Green – amikor nemrég egy másik cikk miatt a sződi Terápiás Kertben jártam, szembesültem vele, hogy a már eleve különleges színű és formájú padlizsán mennyi féle lehet: ilyen lila, olyan lila, cirmos vagy teljesen fehér, sőt, első ránézésre tökéletesen éretlennek tűnő, mégis isteni finom zöld verzió is létezik. Szilágyi Kriszta közösségi gazdát ott helyben kifaggattam ezekről a mesés variációkról, és arról is, mi készíthető ebből a nyár végi, ősz eleji zöldségből a padlizsánkrémen túl.

“Ez azért kellett, mert nagyon lila”

A padlizsánról általában a lila, gömbölyded vagy tojás alakú zöldség jut eszünkbe, amit leginkább padlizsánkrém formájában fogyasztunk. Így nyár végén, ősz elején gyakran megtalálhatjuk a piacokon és a közösségi gazdaságok heti zöldségdobozaiban is. Ha már kipipáltuk a közismert padlizsánkrémet, némi fejtörést okozhat, mi mást kezdhetünk vele.

Évek óta tagja vagyok közösségi gazdaságoknak, azaz heti rendszerességgel kapok különféle szezonális zöldséget – mindig mást, épp ami érik. Így aztán elég sok zöldséget fogyasztok, és azt gondolnám magamról, jól is ismerem őket, de Krisztánál a kertben barangolva még engem is meglepett, hogy a tipikus lila tojásalakú padlizsán mennyi más színt és formát is ölthet.

CSA Terápiás Kert padlizsán Kriszta

Szerencsére Szilágyi Kriszta, a Terápiás Kert közösségi gazdája lelkes padlizsántermesztő, ezért nem kellett kétszer mondanom, lelkesen kapott az érdeklődésemen, és mondhatni fejest ugrottunk a padlizsánok világába.

Ő több fajtát is termeszt és mivel épp szezonja van, ottjártunkkor lencsevégre is kaphattuk ezeket. A lenti kép kizárólag érett, fogyasztásra alkalmas padlizsánokat tartalmaz, amikett ott frissiben szedtünk. Mikor arról kérdeztem, melyik a kedvence, Kriszta elmosolyodik: mindegyiket szereti, ízre hasonlítanak, a vajdasági fehéret talán egy picivel krémesebbnek érzi a többinél.

A Terápiás Kert közösségi gazdaságként működik, ami azt jelenti, hogy a vásárlók egy évre szerződnek le velük. A vásárlói elköteleződésért cserébe ők – szerződéstől függően – heti, kétheti rendszerességgel látják el a vevőket – azaz a közösségi gazdaság tagjait – friss, szezonális zöldséggel, amíg a szezon tart. Kriszta és férje, Attila ebben az évben 39 váci és gödi családnak szállít zöldséget. Már hetek óta érkezik padlizsán a családokhoz a zöldségdobozban, és még pár hétig várható is.

CSA padlizsán terápiás kert gazda Kriszta

Lássuk őket közelebbről

Balról jobbra, a felső sorral kezdve mutatom be őket egyenként:

  • tojás alakú és lilacirmos – Ez a Matrosik fajta, Kriszta idén szerezte, mert szeretett volna egy szép csíkos fajtát.
  • egészen sötét lila és hosszúkás – Ez már saját magfogásból van, nagyon bőtermő fajta.
  • gömbölydedebb, világosabb lila, zöldes beütésekkel – Kriszta ezt a Magháztól szerezte, a neve Benary’s Blaukönigin. Ez egy rövidebb tenyészidejű korai fajta, palántaként is jól bírja a gyűrődést.
  • zöld tojás alakú – Big Green a fajta neve, és „azért kellett mert zöld, és meghökkentő, meg szerintem szép is” -mesélte Kriszta.

majd balról jobbra az alsó sorban haladva:

  • gömb alakú, fehér alapon lilás – Rosa Bianca, ezt us a Magháztól szerezte Kriszta, ez egy fehér húsú, olsz fajta.
  • fehér kisebb méretű – Vajdasági fehér, ez egy vajdasági tájfajta, bőtermő és jól tűri a szabadföldi termesztést is.
  • gömb alakú, sötétlila – Sancho Panza „hát ez azért kellett, mert nagyon lila” – meséli nevetve Kriszta.

Padlizsán termesztése kezdő kertészeknek

Kriszta kezdő kertészeknek is ajánlja a padlizsán termesztést, szerinte már az első évben lehet vele sikereket elérni. Amire fontos odafigyelni:

  1. hogy jó helyre kerüljön, napra és ne árnyékba,
  2. fontos a tápanyagdús talaj, és a tápanyagutánpótlás,
  3. a burgonyabogár nagyon szereti, azzal vigyázni kell!

CSA terápiás kert padlizsán zöldség

Tippek, ha sok a padlizsán

  • Ha sok a padlizsán és nem tudod egyszerre feldolgozni, tedd el padlizsánkrémnek.
  • Ha nincs annyi idő, akkor egyszerűen szurkáld meg az egész padlizsán hústűvel vagy villával, és süsd meg a sütőben egészben. Kb. egy óra kell neki 180-200 fokon, utána kapard ki a héjjából, és fagyaszd le a húsát. Ezt bármikor előveheted, és készíthetsz belőle padlizsánkrémet.

CSA Padlizsán terápiás kert gazda

Két padlizsán recept a gazdától 

Én a sokszínűségen felbuzdulva valami újra és különlegesebbre vágytam, és Krisztától kaptam is két szuper receptet. Az Édes-savanyú padlizsán egy egyszerűen elkészíthető, kicsit fűszeresebb fogás, tökéletes ebéd vagy vacsora lehet, míg a Mézes padlizsán dzsem édesebb, fűszeresebb, kicsit a karácsonyt idézi, és kiváló pirítósra vagy vajas kenyérre kenve.

Édes-savanyú padlizsán

Hozzávalók (4 személyre)

  • 2 padlizsán (kb. 800 g)
  • 2 sárgarépa (kb. 200 g)
  • 1 fej vöröshagyma (80-100 g)
  • 200 g passzírozott paradicsom
  • 50 g arany mazsola
  • 3 ek. friss, apróra vágott bazsalikom
  • 1 ek. balzsamecet
  • olívaolaj, só, bors
  • 120 g barnarizs

Elkészítés

  1. Mosd meg a padlizsánt, vágd le a két végét, kockázd fel. Sózd be és tedd félre.
  2. Hámozd meg és aprítsd fel a répát és a hagymát.
  3. Egy szitában öblítsd le a padlizsánkockákat a csap alatt, csöpögtesd le. 1-1. ek olívaolajon részletekben süsd át őket forró serpenyőben. Majd tedd félre egy tálba.
  4. Közben mosd meg és tedd fel főni a rizst.
  5. A serpenyőben egy kevés olívaolajon párold arany színűre a répát és a hagymát. Add hozzá a paradicsomszószt, a sót, borsot, bazsalikomot és főzd 5-10 percig.
  6. Húzd félre középen kicsit a mártást, és öntsd bele a balzsamecetet, hagyd kicsit karamellizálódni, majd keverd össze a mártást.
  7. Kavard bele a padlizsánkockákat és a mazsolát, melegítsd össze. Majd tálald rizzsel.

CSA terápiás kert padlizsán zöldség

Mézes padlizsán dzsem

Hozzávalók

  • 1 kg padlizsán
  • 30 dkg cukor
  • 0,5 l víz
  • 30 dkg méz
  • 1 kk. őrölt koriander
  • 1 csapott tk. só

Elkészítés

  1. Süsd meg a padlizsánt roston vagy a sütőben (kb. 180-200 fokon, 1 órát).
  2. Főzz a cukorból és vízből szirupot, 10 percig hagy rotyogni, aztán kis lángon folytasd, amíg elkészül.
  3. Tedd bele a szirupba a megsült padlizsán kikanalazott belét (ha levet ereszt azt öntsd le), majd főzd 20-25 percig.
  4. Ekkor tedd bele a mézet, a sót és a koriandert majd 10 percig még rotyogtasd csendesen.
  5. Mérd ki kis befőttesüvegekbe és száraz dunsztban dunsztold ki.

Kriszta tippje:

Ha szeretnél kísérletezni, rakhatsz bele gyömbért, citromhéjat, szegfűszeget, fahéjat, kardamomot, vagy akár almát, narancsot vagy diót. Ha a cukormennyiséget szeretnéd csökkenteni, a szirupot főzheted a mézből, és utána már nem kell bele több méz vagy a cukor.


A projekt az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap támogatásával valósul meg, további információk a programról az Európai Unió weboldalán olvashatók.

Mi nem csak a „szuperzöldekhez” szólunk! Célunk, hogy az ökotudatos életmód és az ehhez vezető vásárlási szempontok bárki számára elérhetők legyenek, éljen bárhol, bármilyen végzettséggel, bármilyen szemlélettel is ebben az országban.

Tevékenységünk a gyártók támogatásától és reklámoktól mentes, nem fogadunk el termékmintákat tesztelésre, nincsenek céges támogatóink, sem reklámbevételeink. És ezt továbbra is fenn akarjuk tartani.

Ahhoz, hogy olyan ügyekkel foglalkozzunk, amikre nincsen hazai vagy más pályázati forrás nagy szükségünk van olyan magánemberek támogatására, mint amilyen Te is vagy! Lehetőségeidhez mérten emiatt kérünk, támogasd munkánkat rendszeres vagy egyszeri adományoddal.

Ne feledd, a pénzed szavazat!

Támogass minket!

Képezd magad a webináriumainkon!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

    Válassz hírleveleink közül:*

      Iratkozz fel híreinkre!

      Tippek, tesztek, programok

      Megszakítás