fbpx
kínai kel

| Tudatos Vásárló

Mi fán terem? Kínai kel, napa-káposzta, pak choi

A késő téli, kora tavaszi időszakban zöldségigényünket két remek káposztaféle enyhítheti: a kínai kel, másnéven a napa káposzta és a vele közeli rokonságban lévő pak choi. Miért egészséges? Hogyan vásároljunk és tároljuk? Mit főzzünk belőle?

A keletről jött rokon

A kínai kel őshazája Kelet-Ázsia. Termesztésével több, mint hatezer éve foglalkoznak Kínában. Gondosan óvott vetőmagját egy újkőkori település romjai között találták meg. Európában először a francia konyha vette használatba a XVIII. században, majd onnan terjedt tovább. Hazai ismertsége emelkedőben van.

A kínai kel Koreában is igen népszerű. Savanyításával készítik a kimcsi nevű, savanyú káposztához hasonló sós ételt. A belső, puhább leveleket nyersen fogyasztják húsok köreteként; a külső vastagabb leveleket pedig levesbe főzik.

Idénynövény adatbázis

A gyógyító kínai kel

✓ A kínai kel remek A- és C-vitamin-forrás.

✓ Az ásványi anyagok közül kiemelkedő a kálium-, kalcium-, foszfor- és vastartalma.

✓ Élelmi rosttartalma magas, tisztítja az emésztőrendszert, serkenti az emésztést.

✓ Könnyű emészthetősége, magas folsav- és bétakarotin-tartalma miatt jól beilleszthető lábadozók, kismamák és gyermekek étrendjébe.

✓ Sokat tartalmaz a bizonyos rákfajták elleni küzdelemben bizonyítottan sikeres indolvegyületek közül.

✓ A kínai kel háromszor olyan gazdag fehérjében, mint a fejes káposzta, fehérjetartalma ráadásul könnyebben is emészthető.

Mi a különbség?

kínai kel

A kínai kel avagy napa káposzta erősen rücskös tapintású, matt felszínű, gyűrött levelű növény. Laposabb, hosszúkás, kissé tojásdad káposztafélére emlékeztet. Íze édeskés, kellemesen semleges.

pak choi

A pak choi (ejtsd: pak-csoj) élénk zöld, kanál alakú leveleiről, fénylő levélereiről és széles, kemény tapintású levélnyeléről ismerhető fel. A nyél vastagsága és alakja fajtajelleg, egyes fajtáknál lehet zöld is.

Hogyan fermentálj otthon, ha sosem csináltad? Egy közösségi gazda tanácsai

Hogyan vásároljuk, hogyan tároljuk?

Napa-káposzta: Tömött, nehéz, kemény tapintású fejeket keressünk. A külső levelek legyenek roppanósak, élénk színűek. Ha lehet, ne mossuk meg.

Pak choi: Sötétzöld színű, élénk levelű növényt vegyünk. Nézzünk a fej belsejébe, és ha romlásnak indult foltokat, nyálkás felszínt találunk, válasszunk másikat. A levélnyelek legyenek fehérek, foltoktól mentesek, erőteljesek. A külső levelek és a levélnyelek alját általában meg kell tisztítani. Ha nem használjuk fel vásárlás után közvetlenül, lehetőleg ne mossuk meg. Leveleire szedve is tárolhatjuk.

A kínai kel hűtőszekrényben 2-3 napig eláll. Gyümölcsöktől távol tartva tároljuk.

Ételmentő konyhai trükkök – webinár

A kínai kel a konyhában

A napa káposzta Ázsia-szerte a wokban készült ételek fontos összetevője. Helyettesítheti a kelkáposztát. Nyersen kiváló salátákat készíthetünk belőle.

A pak choi felhasználásának köre a káposztához és a mángoldhoz hasonló. Mustárra emlékeztető, nem csípős íze miatt kiválóan alkalmas wokban készült zöldséges ételek, levesek, tésztás és húsos ételekhez. Pároltan, gabonafélével kiegészítve remek köret. Nyersen salátába is tehetjük. Az egész növény felhasználható. A levélnyeleket valamivel hamarabb tegyük az ételbe.

kínai kel

Fermentált káposzta recept

Receptek

Olajbogyós napa-káposzta saláta (télvégi zöldsaláta)

Hozzávalók:

  • 1 nagy vagy 2 kisebb fej napa-káposzta keskeny csíkokra metélve
  • 5-6 dl tejföl, esetleg joghurttal keverten
  • 150g márványsajt villával összetörve
  • 100g magozott fekete olajbogyó két-három részbe vágva
  • 3 sárgarépa
  • 3-4 fej piros vagy fekete retek
  • 1 csokor petrezselyemlevél összevágva
  • 1 fej lilahagyma (elhagyható)

Elkészítés:

  1. Nagy tálban a márványsajtot keverjük el a tejföl felével.
  2. A sárgarépát és a hagymát tisztítsuk meg, és vágjuk félbe, majd igen vékony szeletekre.
  3. A retket lehetőleg hámozás nélkül vékonyan szeleteljük fel.
  4. A nagy tálban mindent keverjünk össze a maradék tejföllel. A sajt és az olajbogyó miatt további sózás már nem szükséges.

Tálalás: Tetszés szerint főtt tojás karikákkal díszítve kínálhatjuk.

Párolt pak choi

Hozzávalók:

  • 1 nagy fej pak choi felszeletelve
  • 3-4 ek. olaj
  • köménymag, só, kapor

Elkészítés:

  1. A lábasban felmelegített olajon megfuttatjuk a pak choi-t. Ízesítjük, majd kevés víz hozzáadásával fedő alatt megpároljuk.

Sült húsok, halak mellé köretként kínáljuk.

Gyömbéres pak choi

Hozzávalók:

  • 1 kisebb pak choi
  • ½ ek. reszelt gyömbér
  • 2 gerezd fokhagyma összetörve
  • 1 ek. szezámolaj (olívaolaj)

Elkészítés:

  1. A levélnyeleket apróbbra, a leveleket nagyobb darabokra szabdalva készítsük elő a pak choi-t.
  2. Serpenyőben vagy wokban melegítsük fel az olajat.
  3. Adjuk hozzá a fokhagymát és a gyömbért. 1 percig sűrűn kevergessük. Ekkor tegyük bele a szárdarabkákat.
  4. Lefedve pároljuk 2 percen át.
  5. Adjuk hozzá a levelet is. Gyakori kevergetés mellett 1-2 percig pároljuk.

Termesztési tanácsok

A kínai kel igen gyors fejlődésű, másodvetésre különösen alkalmas növény. Rövid tenyészideje miatt lehetne vetni tavasszal is, hiszen kifejezetten hidegtűrő. Ha azonban a fiatal növényt hideg éri, a fejképződés elmarad, és azonnal magszárat fejleszt. Nyári termesztésre is alkalmas lenne, hiszen elviseli a meleget is, a hosszú nappalok azonban sajnos inkább a virágok kialakulásának kedveznek.

Összefoglalásképpen elmondhatjuk, hogy bár sokféle időjárásban érzi jól magát, a kínai kel termesztésére legkedvezőbb az ősz eleje, tehát a másodvetés.

Július-augusztusban palántázzuk, vagy július végén vessük a helyére. A fejeket szeptember végétől szedhetjük. Szakaszos vetéssel a betakarítás az első fagyos éjszakák idejéig elhúzódhat.

Tápanyagigénye kifejezetten nagy. A kínai kel veteményesben elfoglalt helyét akár közvetlenül a termesztés előtt is dúsíthatjuk érett komposzttal, vagy szerves trágyával.

A saláta, a sárgarépa és a spenót szomszédságában szépen fejlődik. Ne tegyük földieper és hagyma közelébe.

Vetés, illetve palántázás előtt lazítsuk fel a talajt. Sekély gyökerezése miatt fejlődéséhez a bőséges, könnyen felvehető tápanyag mellett az egyenletes vízellátásról is gondoskodnunk kell. A kínai kel az egyik leginkább vízigényes növényünk.

Élvezhetőségét csökkentő jelenség a levelek barnulása, elhalása, esetleges rothadása. A tünetek hátterében állhat a mészhiány; a vízellátás egyenetlensége; az öntözővíz nem megfelelő ásványianyag-összetétele, a talaj levegőtlensége.

A leveleket kilyuggató földibolha ellen próbáljuk ki a saláta-spenót-kínai kel vegyes kultúrát, de hasznos megoldás lehet, ha talajtakarással tartjuk nedvesen a talajt. Csigák ellen mészporral, vagy hamuval szórhatjuk körbe az ágyásokat.

Képek: canva.com

Mi nem csak a „szuperzöldekhez” szólunk! Célunk, hogy az ökotudatos életmód és az ehhez vezető vásárlási szempontok bárki számára elérhetők legyenek, éljen bárhol, bármilyen végzettséggel, bármilyen szemlélettel is ebben az országban.

Tevékenységünk a gyártók támogatásától és reklámoktól mentes, nem fogadunk el termékmintákat tesztelésre, nincsenek céges támogatóink, sem reklámbevételeink. És ezt továbbra is fenn akarjuk tartani.

Ahhoz, hogy olyan ügyekkel foglalkozzunk, amikre nincsen hazai vagy más pályázati forrás nagy szükségünk van olyan magánemberek támogatására, mint amilyen Te is vagy! Lehetőségeidhez mérten emiatt kérünk, támogasd munkánkat rendszeres vagy egyszeri adományoddal.

Ne feledd, a pénzed szavazat!

Támogass minket!

Képezd magad a webináriumainkon!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

    Válassz hírleveleink közül:*

      Iratkozz fel híreinkre!

      Tippek, tesztek, programok

      Megszakítás