fbpx

Tarts velünk, legyél tagja a Tudatos Vásárlók közösségének!

Csatlakozz hozzánk!

Mi fán terem? Főzőtök

| Tudatos Vásárló

A tökfélék feltűnően formagazdag családjába tartozó főzőtök rokona többek között a sokféle színben termesztett sütőtök, a csillagtök és az uborka. Fagyasztva egész évben kapható, frissen június és október között találkozhatunk vele a piacon.

A messziről jött kedves ismerős

A mindennaposnak, megszokottnak tartott tökfőzelék alapanyaga távolról érkezett: régészeti adatok alapján nyolc-tíz ezer évvel ezelőtt vették termesztésbe Közép-Amerikában. A bennszülött indiánok által „három nővérnek” nevezett, három őshonos, együtt termesztett növény (bab, kukorica, tök) egyike: a talajt nitrogénben gazdagító bab felkapaszkodott a kukorica szárára, alant az árnyékban pedig kúszott a tök. A tökfélék a spanyolok közvetítésével kerültek Európába az Újvilág meghódítása után.

 

Élettani hatások

A tökről a tápanyagban gazdag sütőtök jut eszünkbe, mivel a főzőtököt azonban éretlenül fogyasztjuk, beltartalmi értékei elmaradnak téli társától.

Zsír-, szénhidrát- és fehérjetartalma alacsony, jelentős viszont rosttartalma, amellyel elősegíti az emésztőrendszer működését. A főzőtök fontosságát kiemelkedően magas szerves sótartalma adja, amely által hozzájárul az emésztőnedvek képződéséhez, serkenti a hasnyálmirigy és a máj működését, hatásosan véd a krónikus fáradtság ellen. Csökkenti a vércukor-szintet, enyhíti a hiperaktivitás tüneteit. Purintartalma igen alacsony, ezért köszvényes betegeknek kifejezetten javasolt. Ásványianyag-tartalma (nátrium, szelén, mangán, réz és cink) elősegíti a kalcium csontokba történő beépülését, magas szöveti-víz tartalma pedig kiváló folyadékforrás.

 

Tökvirág

A tök virága is ehető: nyersen salátában, töltötten, önmagában, vagy akár bundázva és olajban sütve is. Ha termesztünk otthon tököt, próbáljuk ki. Elsősorban hímivarú virágot válasszunk fogyasztásra, amely keskeny nyéllel kapcsolódik a szárhoz – a termős virág nyele vaskos; s az alján látható a későbbi termés kezdeménye.

 

A főzőtök vásárlása és tárolása

  • Fényes felszínű, puha tapintású, méretéhez képest nehéz főzőtököt válasszunk.
  • A héj színe fajtafüggő.
  • Ha látszik a szármaradvány, nézzük meg azt is: élénksége friss szedésről tanúskodik.
  • A kemény héjú tök lehet, hogy túlérett, lehet, hogy régen szedték le.
  • A tök nyomásra, erősebb tapogatásra érzékeny, ezért óvatosan vigyük haza. Felvágás nélkül, hűtőszekrényben, laza zacskóban tároljuk. Így lassíthatjuk az utóérési folyamatot.
  • A gyalultan árusított tököt alaposan vizsgáljuk meg, mivel romlandó. Egy napon belül használjuk fel.

 

Felhasználás

  • A főzőtököt lehetőség szerint hámozatlanul fogyasszuk.
  • Gyógyító hatásainak kihasználása érdekében az egészen zsenge tökből sokszor fogyasszuk nyersen is: készítsünk belőle levet, vagy apróra vágva keverjük salátába.
  • A klasszikus tökfőzeléken kívül szeletekre vágva kiránthatjuk, töltelékkel megsüthetjük.
  • Enyhe íze elviseli az erősebb fűszerezést is. Illik hozzá a kapor, bazsalikom, majoránna, metélőhagyma. Sikeres lehet a tök és a paradicsom, fokhagyma, hagyma párosítása is.
  • Mélyhűtés hatására a szövetek megereszkednek, ezért kiengedés után elsősorban levesbe, főzeléknek használhatjuk.

 

Receptek

Tökös makaróni
Hozzávalók:

  • 250g makaróni összetördelve
  • 500g laskatök
  • 2 ek. vaj
  • 1 ek. olaj

Elkészítés: Forró vízben főzzük ki a makarónit és szűrjük le. A vajat olvasszuk fel, és pirítsuk meg rajta a tököt. Az általa kiengedett vízben 6 perc alatt főzzük készre. Ízesítsük tetszés szerint, majd adjuk hozzá a tésztát. Alaposan keverjük össze. Apróra tépdesett rukkola vagy galambbegy salátával kínálhatjuk.

 

Zöldségköret főzőtökkel
Hozzávalók:

  • 2 kicsiny nyári tök kockára vágva
  • 2 zöld és sárga héjú közepes cukkíni kockára vágva
  • 3 ek. hidegen sajtolt olaj
  • 3 gerezd fokhagyma finomra vágva
  • 2 ek. friss bazsalikom összevágva
  • szurokfű, majoránna, ízlés szerint
  • 2 ek. friss petrezselyem összevágva
  • 8-10 apró paradicsom negyedekbe vágva

Elkészítés: A felforrósított olajon, gyakori kevergetés mellett dinszteljük félpuhára a tökféléket és a fokhagymát. Adjuk hozzá a többi hozzávalót. Kevergessük még pár percig, amíg a keverék kellően felmelegedik. Főtt gabonával, illetve sült szelethús mellé kínáljuk.

 

Termesztési tanácsok

A tök termesztése viszonylag egyszerű. Látványos jelenség, ahogyan a gyermektenyérben is elférő palántából többméteres indák, hatalmas levelek fejlődnek, s itt-ott megbújva megtaláljuk a tökfőzeléknek valót is.

A növény hőigénye kifejezetten nagy. Rövid tenyészideje miatt azonban hazánk éghajlata is megfelelő a számára. Emiatt nem kell aggódnunk. Amiről viszont feltétlenül gondoskodnunk kell: a tápanyag és a viszonylag folyamatos vízellátás.

A talajt előző év végén gazdagítsuk érett komposzttal. Az adott évben frissen kiadott trágya a levélképződés irányába hat, nekünk pedig a virágképződésre és a termésre van szükségünk.

Palántáról neveljük, kiültetés leghamarabb május közepén. Napsütötte helyet válasszunk.

Javasolt kukorica mellé ültetni. Kerüljük a hónapos retek és a paradicsom közelségét.

A fiatal növényeket gondosan öntözzük és gyomláljuk. Takarjuk a talajt, tartsuk távol a gyomokat. Később, a növény fejlődésével erre már nem lesz lehetőségünk, igaz, szükségünk sem.

A szedést kezdjük meg, amint csak lehetséges. Ne várjuk meg, amíg elöregednek, esetleg rothadásnak indulnak a talajjal érintkező termések. Ez utóbbi jelenségnek elejét vehetjük, ha az egyes tökök alá lécből készült alátétet helyezünk a földre.

A virágvégek elrothadása egyenletes vízellátással megelőzhető. Az amerikai kukoricabogár ellen hatékony a vetésváltás: ugyanarra a területre legalább 1 évig ne telepítsünk se kukoricát, se tököt.

A levéltetvek ellen a hasznos élőlények (pl. katicabogár) életfeltételeinek megteremtése a megoldás.

Jelentősebb betegségei a lisztharmat (fehér penészbevonat), illetve a növényrészek barnulását, majd elhalását okozó verticilliumos hervadás nevű gombás betegség. Megelőzésként javasoljuk a permetező öntözés teljes mellőzését, és a szellős állománykialakítást.

A beteg részeket távolítsuk el. Termesszünk ellenálló fajtát, váltogassuk a tök kertünkben elfoglalt helyét. A betakarítást követően dobjunk komposztra minden maradványt.

 

Kép [cc] Betty Snake, Ed Mitchell

 

***
Tetszik a TudatosVásárló.hu, és szívesen olvasod a cikkeinket? Ez egy nonprofit oldal, a Tudatos Vásárlók Egyesülete tartja fenn. Minimális forrásaink vannak a működtetésre. Kérjük, hogy te is támogass bennünket, hogy több hasznos cikket publikálhassunk!
 
Oszd meg a cikket a facebookon! Klikkelj a cikk címe mellett!
Ajánlom másnak
támogass

Kapcsolódó cikkeink

További cikkek

Legnépszerűbb cikkeink

További cikkek

Legfrissebb videók

A tudatos vásárló 12 pontja

Környezettudatosságra fel! – Videón a Tudatos Vásárló 12 pontja

A vásárlás a Te döntésed, a pénzed szavazat: Te döntöd el, mit és kit támogatsz. És mit nem. Lista, szatyor, mennyiség, javíttatás, újrahasznosítás és társai – 12 szempont, amit érdemes észben tartani vásárláskor. Tudatos vásárlás 12 lépésben.

Még több videó
Ugrás a tudatosvasarlo.hu nyitó oldalára

    Kövesd munkánkat, iratkozz fel híreinkre!
    Bónusz: tippek, tesztek, programok