fbpx

| Tudatos Vásárló

Mi fán terem? Fejtett bab

A szárazbab lehet apró, közepes, óriási. Kerekded, hosszúkás és vese alakú. Fehér, tarka, fekete. Jól tárolható, mégis egyetlen éjszakai áztatás életre kelti. A magyar konyha kedvelt hüvelyese egész évben kapható – fogyasztása nekünk és még a bolygónknak is jót tesz.

A szárazbab múltja

A Peru és Mexikó területéről származó régészeti leletek azt mutatják, hogy a bab kilencezer éve része az emberi kultúrának. Indián kereskedők Dél-, és Közép-Amerika meleg éghajlatú lejtőin is meghonosították, majd innen terjedt Afrikába és Ázsiába. Egyiptomban az élet jelképeként tisztelték.

A rómaiak szavaztak a babbal: a fehér a kedvező döntés jele, míg a fekete az elítélésé volt. Fogyasztották és évente ünnepelték – Pitagórász viszont különcként viselkedett: tanítványai nem ehettek babot és rá sem léphettek babföldre.

Hazánkba a XVI. században jutott el. Napjaink legnagyobb babtermesztő országa India és Kína.

Élettani hatásai

✓ A bab fehérjében és szöveti vízben, valamint rostokban gazdag eledel. Az egészséges, kiegyensúlyozott étkezés része.

✓ A szervezet lassan emészti, a teltségérzet hosszan megmarad. Cukortartalma alacsony: fogyasztása nem emeli meg hirtelen a vércukorszintet.

✓ Magas antioxidáns tartalma segít egyes rák-, és idegrendszeri betegségek megelőzésében.

✓ Ásványi anyagai közül jelentős a molibdén, a vas, és a mangán. Ez utóbbi nyomelem fontos szerepet játszik abban, hogy szervezetünk meg tudja semmisíteni a mitokondriumokban képződő szabadgyököket.

✓ A szárazbab remek B1, K-vitamin, folsav, foszfor, magnézium, és nátrium forrás.

Édesen is?

Az ázsiai konyha édességet is készít a szárazbabból. Cukros, ízesített vízben puhára főzik. A főzőlevet általában leöntik. A babot megtörik, a héjakat eltávolítják, vagy ellenkezőleg, meghagyják. Ezután olajjal krémesebbé teszik és a receptnek megfelelően tovább alakítják. Fogyasztják önmagában, töltik rizsgombócba, palacsintába.

Miért áztatjuk?

Áztatás során a babszemek nedvességtartalma kiegyenlítődik, főzéskor egyöntetűen puhulnak meg. A héj kevésbé repedezik. A gázképződésért felelős emészthetetlen oligoszacharidok lebomlanak. A rövidebb főzés kevesebb energiát igényel; kíméletesebb a vitaminokhoz és ásványi anyagokhoz. Az áztatóvizet feltétlenül öntsük le.

Vásárlás és tárolás

A piacon vizsgáljuk meg a zacskóban árusított szárazbabot. A zacskó nem lehet párás. Nézzük meg, van-e a szemek között törmelék, rágott, fonnyadt, penészes, vagy törött. Ha kis, kerek lukat látunk a babon, akkor a zsizsik megelőzött minket – mindezek a minőségi hibák rontják a tárolhatóságot.

A szárazbabot légmentesen záró dobozban, csavaros üvegben, szobahőmérsékleten, sötét helyen akár egy évig is tárolhatjuk. Ne tegyük hűtőszekrénybe.

A nem megfelelő tárolás következtében a bab felveszi a levegő nedvességét és megromlik.

Konyhai tippek

✓ Felhasználás előtt válogassuk és mosssuk át (szita, vagy tésztaszűrő felett), majd áztassuk.

✓ A recept időnként előfőzést ír elő. Erre azért van szükség, hogy a többi hozzávaló ne veszítsen értékéből a bab által igényelt hosszú puhulási idő alatt.

✓ Fűszerezzük bátran, de figyeljünk arra, hogy a sós, vagy savas jellegű fűszereket csak a főzés végén szabad az ételhez adni, különben a szemek kemények maradnak.

✓ Váratlan vendégeinket kínáljuk babos előétellel: a megfőtt és átpasszírozott vörös babot kenjük kukoricás kenyérre és szórjuk meg reszelt sajttal.

✓ Mutatós egytálételt, vagy salátát készíthetünk, ha egyszerre többfajta babot használunk.

✓ Babsalátához javasoljuk a paradicsomot, gyöngyhagymát; mindezt öntsük le olivaolaj, citromlé, só keverékével. Fűszerezzük ízlés szerint.

✓ A hagyományos ételek között sokféle babos-zöldséges levest és főzeléket találunk.

Receptek

Őszi bableves  (krémes állagú, melegítő hatású leves)

  • 2 ek olaj
  • 1 db hagyma, felszeletelve
  • 1 db sárgarépa, karikára vágva
  • 1 db színes paprika, felcsíkozva
  • 250g bab, puhára főzve
  • 1 zellerszár, felkarikázva
  • 1 dl tej
  • só, ánizsmag, zellermag

Az olajon megfuttatjuk a hagymát. Hozzáadjuk a sárgarépát és a paprikát. Kevergetés közben megpirítjuk a zöldségeket.

2-3 evőkanálnyi főtt babot kevés lével leturmixolunk. Belekanalazzuk a lábosba, majd ráöntjük a maradék babot és levet. Beletesszük a zellerszárat.

Ízlés szerint fűszerezzük, és összeforraljuk.Tálalás előtt tejjel szelidítjük – ez a lépés elhagyható.

Babos pogácsa  (soproni különlegesség a babtermesztés egyik hazai fellegvárából)

  • 200 g tarkabab, megfőzve
  • 200 g vaj
  • 1/3 kocka friss élesztő
  • 1 Ek tejföl
  • 1 tojás
  • só, borsikafű
  • 500 g liszt

A babot nyomjuk át szitán. Adjuk hozzá a vajat, kevés lisztet, élesztőt, tejfölt és tojást. Hagyjuk állni 10-15 percig, majd egy másik tálban dolgozzuk a lisztbe a babos keveréket és ízesítsük. Kelesszük 10-15 percig.

Nyújtsuk 2 cm vastagra és szaggassunk pogácsákat. Tetejét kenjük meg tojással, vagy díszítsük 1-1 babbal.

Előmelegített, középmeleg sütőben 20-25 perc alatt pirosra sütjük.

Termesztési tanácsok

Ha szárazbabot szeretnénk, akkor a karósbab, vagy a tűzbab fajták közül válasszunk. Magasba törő lombos szárával, fehér, vagy égővörös virágaival látványos jelenség.

Négeyesével, gúla alakban összekötözött karókra futtatjuk, de felkúszik a kukoricára, vagy a kerítésre is. Kisebb veteményesben, sőt, akár erkélyen is elfér.

Válasszunk napos, meleg területet. Előző ősszel dolgozzunk a talajba érett komposztot és fahamut. Vetése május első felére esik, mert hideg talajban a magok elrothadnak.

Kerülhet saláta, sárgarépa, uborka és paradicsom közelébe. Kedvezőtlen szomszédai a hagymafélék.

Kerítés mellé sorban, karókra futtatva karónként 7-8 szemet vessünk. Gyomelnyomó hatása gyenge, ezért gyakran gyomláljuk.

Öntözzük rendszeresen, főképpen a virágzás és a hüvelyek kezdeti fejlődése idején.

A mulcsozást meghálálja: a talajtakarás (szalma, érett komposzt, vagy falevél) megtartja a nedvességet és a gyomokat is elnyomja.

A jól tárolható minőséghez meg kell várni, amíg a hüvely zörgősre szárad és a magvak kemények.

A végleges tárolás előtt szellős, meleg helyen kiterítve szárítsuk.

Betegségei közül a gombás fertőzés a legjelentősebb. Előzzük meg a gondokat ellenálló fajtával és azzal, hogy esős időben nem megyünk a veteményesbe.

A zsizsikfertőzés már a szedés előtt mutatkozik, ellene vetésváltást javasolunk.

Kép: freepik

Mi nem csak a „szuperzöldekhez” szólunk! Célunk, hogy az ökotudatos életmód és az ehhez vezető vásárlási szempontok bárki számára elérhetők legyenek, éljen bárhol, bármilyen végzettséggel, bármilyen szemlélettel is ebben az országban.

Tevékenységünk a gyártók támogatásától és reklámoktól mentes, nem fogadunk el termékmintákat tesztelésre, nincsenek céges támogatóink, sem reklámbevételeink. És ezt továbbra is fenn akarjuk tartani.

Ahhoz, hogy olyan ügyekkel foglalkozzunk, amikre nincsen hazai vagy más pályázati forrás nagy szükségünk van olyan magánemberek támogatására, mint amilyen Te is vagy! Lehetőségeidhez mérten emiatt kérünk, támogasd munkánkat rendszeres vagy egyszeri adományoddal.

Ne feledd, a pénzed szavazat!

Támogass minket!

Képezd magad a webináriumainkon!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

    Válassz hírleveleink közül:*

      Iratkozz fel híreinkre!

      Tippek, tesztek, programok

      Megszakítás