Mi az az ÖkoKör?

Az ÖkoKör egy csapat, akik azért találkoznak hétről hétre, hogy egymást inspirálják és fenntarhatóbbá tegyék életük egy területét. Egy tanuló kör, ahol a résztvevők kölcsönösen tanulnak egymástól anélkül, hogy lenne egy megmondó ember, aki mindig előáll a tuti megoldással. A Tudatos Vásárlók Egyesülete 2010-ben vezette be az Ökokör programot Magyarországon. 2010 óta több mint 50 település 1400 háztartása zöldített örömmel háztartásán, hála a programnak.
Az ÖkoKör a gyakorlatban egy kis munkacsoportot, „tanulókört” jelent. Lényege, hogy egy-egy alkalommal ezekben a kis csoportokban minden résztvevő megoszthassa a tapasztalatait, kérdéseit. Mindezt egy csoportvezető iránymutatásával és egy munkafüzet segítségével. Így egymástól tanulják el a zöld háztartásvezetés, a vegyszermentes otthon, a spórolás, az egészséges és hulladékmentes élet praktikáit.
Egy-egy csoport 5-10 résztvevőből áll, akik 2-3 hónapig járnak össze, hogy hétről-hétre különböző környezettudatos fortélyokat tanuljanak meg, próbáljanak ki és gyakoroljanak be különféle témákban. Az első ÖkoKöröket a teljes háztartásra terveztük, majd beindultak a konyhára fókuszáló ÖkoKör Kamrák, 2019-ben pedig a háztartási vegyszerhasználat csökkentésében segítő Tiszta Otthon ÖkoKörök.
A csoportok munkáját vezetők és munkafüzet segítik, azonban ezek feladata inkább a rávezetés és az inspiráció, nem pedig a szakmai tanácsadás vagy a kész válaszok szállítása.
Az ÖkoKörök 10 alapelve, a hozzáállás, ami minden csoportot áthat.
Az eddigi Ökokörök résztvevői ezeket mondták, gondolják a találkozókról és a közös munkáról.
Mi van munkafüzetben?
A munkafüzet egyfajta recept-gyűjteményként inkább ötletekkel szolgál, illetve segít új ötletek kidolgozásában. A csoportvezetők szerepe – lévén a legtöbb esetben ugyanolyan laikusok, mint maguk a csoporttagok – sokkal inkább a csoportszellem fenntartása, a találkozók koordinálása, és ha nagyon muszáj, a csoporttagok emlékeztetése. Sem a vezetőknek, sem a munkafüzetnek tehát nem az a dolga, hogy megmondják: ezt vagy azt kell tenni. Ehelyett abban segítenek, hogy a csoportok megtalálják, mi az amit lehet, mi az, amire a csoporttagok képesek.
Mennyi ideig tart egy Ökokör, és mi történik ezalatt?
Erről részletesen itt olvashatsz. A lényeg, hogy a témakörök feldolgozása változó – néhány hétig, de 2-3 hónapig tarthat.
A résztvevők minden találkozón megbeszélik és együtt eldöntik, melyek azok az akciók, lépések, amelyeket szeretnének és képesek saját otthonukban, környezetükben megvalósítani, s hogy erre milyen lehetőséget ismernek. Ebben felkészített csoportvezetők, egy munkafüzet és egyéb segédanyagok is segítik.
Az első alkalmat követően az első héten méréseket végeztek otthon, ami segít rögzíteni, feltérképezni a kiinduló állapotot.
Ezt követően heti (vagy kétheti) rendszerességgel találkoztok, majd az utolsó hetet újra méréssel és számvetéssel töltitek: ekkor győződtök meg róla, hogy milyen sok mindent sikerült elérni, és hogy milyen nagy mértékben sikerült változtatni szokásaitokon. A méréssel látható lesz az egyéni haladás és a csoportok munkájának összesített eredménye is.
Az utolsó találkozón végül megosztjátok egymással eredményeiteket, és ünnepeltek!
Hányszor és hol találkoznak a résztvevők? Mennyi időt kell rászánni?
Az ÖkoKörök élete változó hosszúságú. A teljes háztartásra kiterjedő ÖkoKör 2-3 hónapig tarthat, a Tiszta Otthon ÖkoKör résztvevői ehhez képest “csak” 5 alkalommal találkoznak. Egy-egy találkozó 2-3 órás attól függően, mennyire merültök bele a témába. A találkozók helyének megválasztása szintén tőletek függ: találkozhattok akár mindig egyvalakinél, vagy rotációs rendszerben mindig másnál, de akár egy hangulatos kávézó vagy művelődési ház is lehet a találkozók színtere.
Ki lehet csoporttag, ki lehet csoportvezető?
Csoporttag bárki lehet, akinek van beleszólása, mi történik otthonában, és aki vállalja az aktív részvételt, azaz elmegy a találkozókra, vállalásokat tesz és megosztja tapasztalatait, valamint a képzés elején, végén és fél év múlva segítségünkkel méri a háztartászöldítés eredményeit.
Csoportvezető viszont csak az lehet, aki részt vesz csoportvezető képzésünkön, és aki felelősséget vállal csoportjának munkájáért, valamint a velünk való kapcsolattartásért.
Kikből szerveződhet csoport?
Bárkiből; barátokból, szomszédokból, kollégákból. Akkor is jelentkezhetsz, ha nem ismersz olyanokat, akik szívesen alakítanának Ökokört – igyekszünk lakóhelyeden összekötni olyanokkal, akik viszont igen.
Ki szervezhet csoportot?
Bárki – akár Te is! Ezen kívül természetesen gyűjtjük az egyéni jelentkezőket, és próbálunk közvetíteni köztetek.
Mennyibe kerül mindez?
A programban való részvétel díjmentes – a résztvevők ingyen kapják meg a munkafüzetet, a csoportvezetők pedig ugyancsak díjmentesen vehetnek részt a képzésen.
Hogy tudok jelentkezni, csoportot szervezni?
Jelentkezni vagy leendő csoportvezetődön vagy a Tudatos Vásárlók Egyesületénél az okokor [kukac] tve.hu címen tudsz. Ha ez utóbbi módon, közvetlenül nálunk jelentkezel, értesítünk, indul-e lakóhelyeden Ökokör a közeljövőben, vagy vannak-e még a közeledben olyan jelentkezők, akikkel össze tudsz állni, hogy közös csoportot indítsatok.
Honnan ered az ÖkoKör?
A program keretét jelentő EcoTeams programot a Global Action Plan International (GAP) nemzetközi civil szervezet dolgozta ki, és koordinálja világszerte 1990 óta. Már több mint húsz országban vezették be, a skandináv országoktól az Egyesült Államokon át Vietnámig milliónyi embert mozgatott meg, és indított el a változás útján.
A résztvevők egyszerű lépésekkel tehetik fenntarthatóbbá fogyasztási és életmódbeli szokásaikat, ami már néhány hónap alatt mérhető változást eredményez.
A Green&Safe LIFE-styles projektet az Európai Unió LIFE alapja támogatja, az Agrárminisztérium társfinanszírozza. Azonosító: ENV GIE HU000622 Green&Safe LIFE-styles
A program támogatója 2015-2016-ban az International Visegrad Fund Making cities resilient: chance of urban areas in Central European Countries c. program.

A program 2012-2013-ban az “ÖkoKör kampány a fenntartható életmódért” című KEOP-6.1.0/B/11-2011-0070 pályázat keretében valósul meg.
A program 2012-ben a Vidékfejlesztési Minisztérium PTKF/2101_3/2011 “Háztartászöldítés ÖkoKörrel” című Zöld Forrás pályázatának keretében valósult meg.
A program 2009-2011-ben a KMOP 2008 – 3.3.4/A „A fogyasztók támogatása és motiválása a fenntarthatóbb életmódért” című pályázata keretén belül valósult meg.