
Mi az a mosótojás és hogyan működik?
Milyen kérdések hangzanak el naponta egy ökoboltban? Mit válasszon egy kezdő háztartászöldítő és milyen haladó és egyben takarékos megoldások várnak a kísérlezető kedvűekre? Fenntartható, zöld, környezetbarát takarítás, tisztítás, spórolás témában a Zöldbolt munkatársával, Tóth-Zerényi Katával összegyűjtöttük a leggyakoribb vásárlói, fogyasztói kérdéseket. Mi az a mosótojás és hogyan működik?
Sorozatunk eddigi részeiben azt a témát jártuk körbe, hogy milyen módszerek és termékek, házi megoldások közül választhatsz, ha le szeretnéd cserélni a hagyományos mosószeredet, és azt is, mit tud a mosótojás. Ha kísérletező kedvű vagy és odafigyelsz a hulladékcsökkentésre, lehet, hogy Te is találkoztál már a mosótojással (Ecoegg) vagy akár a mosólapkával. Ezeknek a formája kicsit eltér a megszokott folyékony flakonos megoldástól, de használatuk igen egyszerű és gazdaságos. A mosólapkával a következő részben foglalkozunk, most a mosótojást mutatjuk be.
Hogyan működik a mosótojás?
A mosótojást úgy kell elképzelni, mint egy műanyag húsvéti tojást, ami kis golyócskákat rejt magában. Kétféle tisztítógolyó van benne: a sötét színűek egy ásványi anyagból, a turmalinból készülnek, ezek koptatják, csiszolják a mosószóda alapú préselt fehér golyókat. A fehér golyócskák mosószódát, és ezen kívül felületaktív anyagokat, egyes termékek illatanyagokat is tartalmaznak.
A mosótojást egyszerűen csak a ruhák közé kell dobnod a mosógép dobjába. Használat után fontos, hogy jól szellőző helyen szárítsd meg. Kézi mosáshoz és 60 fokig gépi mosáshoz is alkalmas.
Öblítő (ecet, citromsav, mosóparfüm, illóolaj) használata nem szükséges utána, mert a mosótojás hatóanyaga kimosódik a szálak közül és a ruhákat is puhítja, de természetesen ha szeretnél, használhatsz.
Mennyire hatékonyan mos?
Nemrég mosóporokat, mosókapszulákat, mosógéleket, mosólapokat és egy mosótojást, az Ecoegg-et is teszteltük. Mint tesztünkből kiderült, az Ecoegg a kevésbé szennyezett ruhákhoz tökéletesen működik, a foltokat azonban érdemes előkezelni. (Az alternatív termékek – mosótojás, mosószer csík, mosólapka – között sajnos nem találtunk olyat, amely hiteles ökocímkével, pl. az EU-ecolabel-lel rendelkezne.) A teszt szöveges eredményeit ebben a cikkben olvashatod:
Miből van és mi nincs benne?
A mosótojásban lévő fehér golyócskák teljes összetétele a következő: Sodium C14-16 Olefin Sulfonate (kókuszból előállított felületaktív anyag), Sodium Carbonate (mosószóda), Calcium Carbonate (mészkő), Sodium bicarbonate (szódabikarbóna), Emulsifier (1-Dodecanol: kókuszolajból előállított zsíralkohol, emulzió stabilizáló és sűrítőanyagként használatos segédanyag; szaponin), Sodium metasilicate (nátrium-szilikát: széles körben használt vegyület, élelmiszeripari adalékanyagként is ismert), Sodium citrate (nátrium-citrát: a citromsav nátriummal alkotott sója, élelmiszeripari adalékanyagként is ismert), Cellulose gum (növényi rostból előállított természetes összetevő, melyet elsősorban sűrítőanyagként, illetve emulzió stabilizálóként használnak).
A golyók, amik a hatást biztosítják nem tartalmaznak: kőolajszármazékokat, enzimeket, optikai fehérítőket, foszfátokat, parabéneket, SLS/SLES-t, pálmaolajat vagy mikroműanyagokat.
Milyen a csomagolása?
A mosótojás FSC minősített papírdobozba van csomagolva, a golyócskák (újrahasznosítható) polipropilén zacsóban vannak.
Maga a tojás polipropilénből, BPA-mentes puha műanyagból készült. Akár több mint egy évtizedig használható, csak a benne lévő golyócskákat kell utántölteni. (A gyártó 10 éves garanciát vállal magára a tojástokra.)
Meddig elég, mennyibe kerül, mennyire éri meg az árát?
Az Ecoegg alap csomagja 70 mosásra elegendő és 3990 Ft-ba kerül. Az újratöltő csomag 50 mosásra elég és 2190 Ft. A fehér golyócskák – függően a mosás gyakoriságától – durván 7-10 hétre elegendőek. (Ahhoz, hogy kiderüljön, mennyi hétre elég, a 70-et/50-et oszd el a heti átlagos mosásszámmal.)
Jó ha tudjuk:
- minél magasabb hőfokon és minél hosszabb programmal mosunk, annál gyorsabban fogynak a golyók.
- ha kifejezetten nagy a mosási mennyiség (7-8 kg fölötti), előfordulhat, hogy 2 mosótojás lesz csak elés a kellő tisztító hatáshoz, figyelmeztet a gyártó.
- Szárítógépben nem használható.
Érzékeny bőrűeknek, ekcémásoknak vagy babaruhákhoz használható?
A mosótojás kapható illatmentes és illatos változatban is. Kisbabák ruháihoz és extra érzékeny bőr esetén használd az illatmentes változatokat.
Vegán termék?
Igen.
Tudatos Vásárlók top 3 szempont vásárláskor:
- A „zöld fogyasztás” nem lesz elég a környezeti krízis enyhítésére, a Tudatos Vásárlók Egyesületénél hangsúlyozottan a fogyasztáscsökkentésben látjuk a kiutat.
- Vásárlóként fontos, hogy felismerjük, ha nem valódi megoldással, csupán greenwashinggal etetnek bennünket. Honnan tudod felismerni, mi zöldre festés és mi nem az?
- A csomagolási hulladék problémájára önmagában nem elég, ha a csomagolás újrahasznosítható. a szelektív hulladékgyűjtés ugyanis nem elég eredményes Magyarországon. Rendszerszintű megoldásokra van szükség: a zárt újrahasznosítási rendszerek és a hatékony betétdíjas visszaváltórendszerek kialakítása jelenthet választ.
Miért bízz az ökocímkében?
Ha a hatékonyság mellett számodra is fontos a környezettudatosság is, érdemes az EU ökocímkét (EU Ecolabel) és országonkénti megfelelőit, például a magyar Környezetbarát Termék, német Blauer Engel (Kék Angyal) vagy a skandináv Nordic Ecolabel (Hattyú) minősítést keresned a csomagoláson.
Ezeket az ökocímkéket csak azok a termékek kaphatják meg, amelyeknek kedvezőtlen környezeti hatásaik jelentősen kisebbek, mint a hasonló célt szolgáló termékeké. További előnyük sok más címkével szemben, hogy a kritériumokat jogszabályban rögzítik, és független szakértők folyamatosan ellenőrzik, vagyis a védjegyet nem a gyártó adja magának.
Képek forrása: Zöldbolt, canva.com
A cikket az Energiaügyi Minisztérium KFSF/27/2022 szerződése társfinanszírozta. A Green&Safe LIFE-styles projektet az Európai Unió LIFE alapja támogatja. Azonosító: ENV GIE HU000622 Green&Safe LIFE-styles.