Melyik a legfinomabb és legjobb tápértékű tofu? Tesztösszefoglaló
A tofu egyike azon növényi eredetű élelmiszereknek, amelyeknek magas a viszonylag jó minőségű fehérjetartalma, ugyanakkor viszonylag alacsony a zsír- és szénhidráttartalma. Éppen ezért ez a szójababból készült, nagy múltra visszatekintő étel ma már nem feltétlen csak a vegetáriánusok és vegánok étrendjét gazdagíthatja. A cseh dTest által 2024 májusában publikált nálunk is kapható 10 tofu termék teszteredményeit most ingyenesen elérhetővé tettük. Hogy ne csak finom, hanem megfelelő tápértékű terméket tudjunk választani.
Egészen pontosan 3 marinált és 7 füstölt tofu részletes laboreredményei érhetőek most el ingyenesen 7 márkától: Alnatura, dmBio, Lidl/Vemondo, Lunter, Tesco/Plant Chef, Well Well, Zeevi. A 7 füstölt termék közül az egyik egy csicseriborsó tofu, ami kakukktojásnak számít, viszont érdekességként, illetve a szójára allergiás fogyasztók számára ez is bekerült a tesztbe.
Tudj meg többet! A teljes teszt itt érhető el ingyenesen
Négy fő szempont szerint vizsgálták a termékeket:
Tápérték
Megmérték a tofuk fehérje-, zsír- és sótartalmát. A Lidl/Vemondo marinált tofu sótartalma bizonyult a legmagasabbnak a mezőnyben. Ha szeretnénk odafigyelni az alacsony sóbevitelre, ennek az értékelési szempontnak a figyelembevétele is fontos lehet. A legmagasabb zsírtartalmat az Alnatura füstölt tofu esetében mérték. Szintén ez a termék bizonyult a legfehérjegazdagabbnak is. S a tapasztalatok szerint minél zsírosabb a tofu, annál ízletesebbnek értékelték a tesztelők.
Mosógépet, kávéfőzőt, porszívót, hűtőt, air fryert vennél? Több ezer terméket hasonlítottunk össze, hogy Neked ne kelljen. Segítünk jól választani!
Teszteredmények a Tudatos Vásárlón
Címke adatok pontossága
A tápérték adatokhoz szorosan kapcsolódik a címkén feltüntetett információk pontossága. Ugyanis ebben az esetben annál magasabb pontszámot kaptak a tesztelt tofuk, minél inkább stimmelt a mért és a címkén a tápértéktáblázatban feltüntetett adatok értéke. Egy kis eltérést minden termék esetében tapasztaltak a tesztelők.
A legnagyobb szórást a sótartalom esetében figyelték meg. Az Alnatura füstölt tofu kivételével minden termékben vagy több vagy kevesebb só jelenlétét mérték, mint amennyit a címke szerint tartalmaznia kellene. A Lidl/Vermondo marinált tofu például 1 g helyett 1,87 g sót tartalmazott 100 g termékben.
A tesztelt tofuk mért sótartalma 0,3 – 1,87 g/100g közötti értékeket mutatott. A termékek fehérje és zsírtartalma az esetek többségében kicsit több volt, mint a hivatalosan megadott adat. A mért értékek 13,9 – 20,20 g/100g között mozogtak a fehérjetartalom, és 7,8 – 10,30 g/100g között zsírtartalom esetében. Ezektől az értékektől csak a csicseriborsó készült Zeevi füstölt kofu tért el jelentősen adottságaiból adódóan (4,2 g fehérje, 1,6 g zsír).
Tudj meg többet! A teljes teszt itt érhető el ingyenesen
Érzékszervi sajátosságok
A következő jellemzőket minősítették: általános kinézet; állag; kellemes illat; az illat és íz intenzitása; szilárdság; lédússág; kellemes íz; a kesernyés és hüvelyes íz intenzitása; a füstös íz intenzitása vagy a pácolás kellemessége; zsírosság; valamint az esetleges utóízek intenzitása. Jól látszik, hogy az íz kellemessége itt csak egy alszempont a sok egyéb objektív vizsgálati tényező mellett. Ha tudjuk, hogy mi például jellemzően inkább a lédús, erős ízintenzitású tofut kedveljük, ez alapján is kereshetünk a termékek között. Ebben az esetben például a Tesco/Plant Chef marinált tofu lehet nálunk a nyerő a tesztben vizsgáltak közül.
Mikrobiológiai megfelelőség
A Bacillus cereus baktériumok jelenlétét vizsgálták a termékekben. A baktérium fertőzött alapanyagokon keresztül az élelmiszerekbe kerülhet, ráadásul a magas hőmérsékletnek is ellenáll. Hányingert, hányást, hasmenést okozhat. Jó hír, hogy egyik vizsgált mintában sem volt megtalálható, így mikrobiális szempontból minden tofu rendben volt.
A tesztelt termékek átlagára 420 és 3000 Ft között mozgott tömbönként a teszt publikálásakor. Különböző súlyú kiszerelésekben kaphatóak, ezért talán beszédesebb az egy kg-ra vonatkoztatott áruk, amely 2300 Ft-tól 15000 Ft-ig terjedt.
Tudj meg többet! A teljes teszt itt érhető el ingyenesen
Miért érdemes fizetni a teszteredményért?
- Ingyenes tesztoldalakat könnyű találni az interneten. Sokszor azonban ezeket az oldalakat a termék mögött álló gyártók, forgalmazók támogatják, és nem kell túl alaposnak vagy tudományosnak lenniük ahhoz, hogy magukat tesztnek nevezzék. Ezek az értékelések inkább bújtatott reklámnak tekinthetők.
- A Tudatos Vásárlók terméktesztjei pártatlanok, tudományosak, alaposak és sajnos sok pénzbe kerül az elkészítésük.
- Tesztjeinkben több tízmillió Ft összértékű, anonim módon vásárolt gépeket vizsgálunk.
- A mi tesztjeink mindig függetlenek a gyártóktól és a forgalmazóktól, a saját pénzünkön tesztelünk – ezért kérjük a hozzájárulásodat.