| Tudatos Vásárló
Meddig jó az étel?
Mi a különbség az eltarthatósági idő és a minőség megőrzési idő között? Hogyan számolják és milyen jelentősége van a fogyasztókra nézve? A legfontosabb tudnivalók röviden.
Az eltarthatósági időt az élelmiszercímkén általában a minőség megőrzési dátum vagy a felhasználhatósági dátum jelzi. A minőség megőrzési idő azt az időtartamot fejezi ki, ameddig az élelmiszertől elvárható, hogy megtartsa legjobb minőségét pl. ízét. Minőség megőrzési dátummal bíró élelmiszerek közé tartoznak például a konzervek, a szárított és a fagyasztott élelmiszerek.
A felhasználhatósági idő az az időtartam, ameddig az élelmiszertől elvárható, hogy biztonságosan fogyasztható marad, ha az ajánlott tárolási körülmények között tartották. Ezek az élelmiszerek ételmérgezési kockázatot jelenthetnek, ha a felhasználhatósági dátum után fogyasztják őket. A felhasználhatósági dátummal bíró élelmiszerek közé tartoznak például a fagyasztott tejtermékek, főtt/sült húsok, kész saláták.
Hogyan határozzák meg az eltarthatósági időt?
Az élelmiszergyártók felelőssége, hogy meghatározzák az eltarthatósági időt és annak megfelelően címkézzék termékeiket. Ez magában foglalja a tárolási feltételeket, melyek az adott eltarthatósági idő megvalósításához szükségesek, pl. “felbontás után hűtve tárolandó”.
Az eltarthatósági időt az élelmiszerfejlesztés során határozzák meg. Először a gyártó meghatározza az élelmiszer azon (külső és belső) tulajdonságait, melyek befolyásolják biztonságát és/vagy minőségét.
Ezek közé tartoznak:
- felhasznált összetevők,
- a gyártási folyamat,
- a csomagolás típusa (pl. a vákuumcsomagolást és a védőgázas csomagolást néha felhasználják a termék eltarthatósági idejének növelésére),
- a tárolás típusa
Ahol szükséges, a gyártó egyéb vizsgálatokat is lefolytat, pl. a mikrobiológiai mintavétel és elemzés. Az eltarthatósági idő meghatározása szerves részét képezi a gyártók élelmiszerbiztonság-irányítási rendszereinek.
Mi az eltarthatósági idő gyakorlati jelentősége a fogyasztók számára?
Az eltarthatósági idő célja, hogy segítse a fogyasztókat az élelmiszerek biztonságos és körültekintő felhasználásában. Az élelmiszerek eltarthatósági ideje csak akkor tekinthető érvényesnek, ha a megvásárolt termék bontatlan és sértetlen.
A fogyasztóknak mindig követniük kell a gyártók tárolásra vonatkozó útmutatásait, különösen a hőmérséklettel és a termék felbontás utáni felhasználásával kapcsolatban. Emellett, az élelmiszerhulladék-képződés elkerülése érdekében a fogyasztóknak ajánlatos vásárláskor is figyelembe venni az eltarthatósági időt. Például, a fogyaszthatósági dátummal ellátott élelmiszerekkel ellentétben, számos minőség megőrzési idővel ellátott élelmiszer biztonságosan fogyasztható akkor is, ha ez a dátum már elmúlt.
Forrás: eufic.org
Kép: (CC) Sam Stones