fbpx

Egy ártalmatlannak tűnő termékcsoportról érkezik a legtöbb bejelentés az Unió riasztási rendszerébe

Két év alatt megduplázódott a Európai Unió nem élelmiszeripari termékekre vonatkozó gyorsriasztási rendszerén bejelentett veszélyes termékek száma. A lista az uniós országok helyi fogyasztóvédelmi hatóságainak bejelentései alapján készül. Jól látszik, hogy már második éve ugyanaz a termékkategória uralja a bejelentések listáját, mely piacról érkeznek, mitől veszélyesek, és körvonalazódik, mely időszakban csúcsosodik a magyarok rizikófaktora.

Elkészült az Európai Unió nem élelmiszeripari termékekre vonatkozó Gyorsriasztási Rendszerének (Safe Gate) 2024-es jelentése az Unió területén kapható veszélyes termékekről.

A 2024-es rekordévnek számított bejelentések tekintetében: összesen 4137 figyelmeztető jelzés jegyeztek be, ami majdnem kétszerese a 2022-es adatnak. Ezen kívül 4279 nyomonkövetési (vagyis korábban már bejelentett termék detektálását jelentő) értesítés született, amiből 3843 új intézkedés indult.

A bejelenetések fő okai pedig:

  • kockázatos vegyi anyagok jelenléte,
  • baleset és fulladásveszély,
  • áramütés,
  • környezetszennyezés.

A Tudatos Vásárlóknál azon dolgozunk, hogy a szervezetedben és a környezetedben is kevesebb kockázatos vegyi anyag legyen. Neked annyi a dolgod, hogy a mindennapi vásárlásaiddal jó döntéseket hozz, és aláírásoddal, véleményeddel, figyelmeddel és a teheted, pénzbeli támogatásoddal járulj hozzá a közös sikerhez.

Támogass minket, hogy képviselhessük a fogyasztók érdekeit!

Veszélyesebbek, mint az autók

Míg a korábbi években az autókról és gyerekjátékokról érkezett a legtöbb bejelentés, 2023-ban és 2024-ben is a kozmetikumok vették át az első helyet. Ezt követik a gyerekjátékok, elektronikai eszközök, gépjárművek és a vegyszerek.

A kozmetikumok esetében a legtöbb figyelmeztetés a BMHCA-ra (egy Lilial nevű, virágos jellegű illatanyagra) vonatkozott, amely már 2022 óta tiltott az EU piacán.

Ez az összetevő bőrérzékenységet okozhat, és a reproduktív egészséget is károsíthatja. Ezen kívül, bejelentések érkeztek ólom jelenlétéről a forrasztóanyagokban, a kábelekben pedig rövid láncú klórozott paraffinokat (SCCP) találtak, amelyek nemcsak az emberi egészségre, hanem a környezetre is ártalmasak.

4718
Segítettünk, hogy képben legyél a termékekben lévő vegyi anyagok hatásával kapcsolatban?
toxfree szavazás játékok

Köszönjük az idődet, válaszoddal sokat segítettél!

Talán nem túl meglepő, hogy

  • a veszélyesnek talált termékek jelentős része Kínából származik,
  • a kozmetikumokkal együtt Kínából származik a bejelentett termékek 40 százaléka,
  • ezek nélkül 61 százaléka.
  • Az is figyelemreméltó, hogy ha az összes bejelentést vizsgáljuk, Olaszország egyedül a bejelentett termékek 16 százalékának származási országa.

Mi a helyzet Magyarországon?

Hazánkból a tavalyi évben 365 bejelentés érkezett, ennek közel fele kozmetikai termékek (174) miatt. Ezt, a karácsonyi időszakban megnövekedett mennyiségben használt égősorok követik 66 bejelentéssel. 56 jelentés pedig a Magyarországon harmadik legveszélyesebb termékkategóriának ítélt elektronikai eszközökről származott. A bejelentések leggyakoribb okai a veszélyes vegyi anyagok jelenléte, az áramütés és a fulladás voltak.

Magyarországról vásárlóként a helyi fogyasztóvédelmi hatóságnál tehetünk bejelentést, ha a megvásárolt terméket veszélyesnek találjuk. Az európai központi rendszerbe ők adják le az adatokat.

Magyarországról a nem élelmiszeripari termékekre itt tudsz bejelentést tenni. A bejelentett termékeket pedig itt tudod böngészni.

Utókövetés

A Gyorsriasztási Rendszer működése nem áll meg a bejelentéseknél. A nemzeti hatóságok feladata az is, hogy figyelemmel kísérjék a Safety Gate rendszeren belül megosztott riasztásokat, és ellenőrizzék, hogy a más országban veszélyesnek minősített termék náluk is forgalomban van-e. Ha igen, akkor jelenteniük kell az eredményeket a rendszerben, úgynevezett utókövetési értesítéssel. Valamint, ha egy ország hatósága olyan veszélyes terméket talál, amelyet már jelentettek a rendszerben, ez szintén bekerül a rendszerbe, utókövetési jelentésként.

3813
Segítettünk, hogy kevesebb káros vegyi anyag legyen az életedben?
toxfree szavazás 2

Köszönjük az idődet, válaszoddal sokat segítettél!

2024-ben összesen 4279 utókövetési jelentést rögzítettek a Safety Gate rendszerben, amelyekből 3843 új intézkedés indult. A legtöbb ilyen jelentés gépjárművekkel kapcsolatos, vélehetően azért, mert ezen a területen már jól kiépített riasztási és visszahívási rendszer működik. Azonban más termékkategóriákban is nőtt az utókövetések száma, az online értékesített termékek jobb ellenőrzése miatt. 2024-ben az összes utókövetési jelentés 7 százalékát játékok, 5-öt pedig elektronikai berendezések tették ki.

Változások 2024 végétől

Mivel a vásárlási szokások folyamatosan változnak, új termékek és újfajta kockázatok jelennek meg, az Európai Bizottság javaslatot tett a szabályozás frissítésére. Ennek eredményeként született meg az új Általános Termékbiztonsági Rendelet (GPSR), amely 2023-ban lépett hatályba, és 2024 decemberétől alkalmazandó. Ez már a modern piac igényeire szabott, hosszú távon alkalmazható termékbiztonsági szabályokat tartalmaz, különös tekintettel a webshopokra. Ennek értelmében:

  • Az Európai Unió új szabályokat hozott, amik kimondják, hogy az online piactereknek aktívan biztosítaniuk kell a fogyasztók védelmét.
  • Felelősséget kell vállalniuk azért, hogy mi jelenik meg az oldalukon, különösen akkor, ha az adott termék veszélyes lehet a vásárlókra nézve.
  • Úgy kell kialakítaniuk a weboldalukat, hogy ne lehessen könnyen megtéveszteni a vásárlókat, és a veszélyes termékeket ne lehessen elrejteni.
  • Együtt kell működniük a hatóságokkal – például válaszolniuk kell megkeresésekre, adatokat kell kiadniuk, vagy segíteniük kell egy vizsgálatban.
  • Ha egy hatóság szól, hogy egy termék veszélyes vagy tiltott, akkor azt mihamarabb el kell távolítaniuk az oldalukról.

Az Általános Termékbiztonsági Irányelvet (General Product Safety Directive) 2001-ben fogadták el az Európai Unióban, hogy egységes termékbiztonsági szabályokat hozzanak létre minden uniós és egységes piaci ország számára. Az irányelv kimondta, hogy minden forgalomba hozott terméknek biztonságosnak kell lennie, és annak is kell maradnia – még akkor is, ha nincs rá külön szabályozás.

Az irányelv hozta létre a veszélyes, nem élelmiszer jellegű termékekre vonatkozó gyorsriasztási rendszert, amit ma Safety Gate néven ismerünk. Ez a rendszer lehetővé teszi, hogy az európai országok figyasztóvédelmi hatóságai azonnal megosszák egymással az információkat az általuk észlelt veszélyes termékekről – az év minden napján, éjjel-nappal működik. Az ide érkezett bejelentések alapján áll össze az évenkénti jelentés az EU-ban talált legveszélyesebb termékekről.

Civilek a káros vegyi anyagok ellen – a ToxFree Life együttműködés 

A Tudatos Vásárlók Egyesülete uniós szinten szeretné elérni, hogy a fogyasztási cikkekbe ne kerülhessenek mérgező anyagok. Az egyesület vezeti a ToxFree Life for All elnevezésű nemzetközi projektet, amely az egészségkárosító anyagok kockázatait csökkentené.

A ToxFree Life for All projektben magyarországi, szlovéniai, csehországi és osztrák fogyasztói szervezetek dolgoznak azon, csökkenjen a fogyasztók káros vegyi anyag kitettsége. A résztvevő partnerszervezetek: a cseh Arnika  és dTest, a szlovén ZPS, az osztrák VKI.  

Az öt partnerszervezet közösen tesztel, egyeztet döntéshozókkal, kampányokat indít és a fogyasztókat segítő oktatási programokat hoz létre. Az együttműködést a Tudatos Vásárlók Egyesülete kezdeményezte és vezeti.

Fotók: Canva.com

EU LIFE logoEM logoToxFree Life logoToxfree LIFE for All projektet az Európai Unió LIFE alapja (LIFE22-GIE-HU-ToxFree LIFE for All, 101114078) és az Energiaügyi Minisztérium társfinanszírozza (Z1230232). A cikkben kifejtett nézetek és vélemények a Tudatos Vásárlók Egyesületének álláspontját képviselik, és nem feltétlenül tükrözik az Európai Unió véleményét.

 

Mi nem csak a „szuperzöldekhez” szólunk! Célunk, hogy az ökotudatos életmód és az ehhez vezető vásárlási szempontok bárki számára elérhetők legyenek, éljen bárhol, bármilyen végzettséggel, bármilyen szemlélettel is ebben az országban.

Tevékenységünk a gyártók támogatásától és reklámoktól mentes, nem fogadunk el termékmintákat tesztelésre, nincsenek céges támogatóink, sem reklámbevételeink. És ezt továbbra is fenn akarjuk tartani.

Ahhoz, hogy olyan ügyekkel foglalkozzunk, amikre nincsen hazai vagy más pályázati forrás nagy szükségünk van olyan magánemberek támogatására, mint amilyen Te is vagy! Lehetőségeidhez mérten emiatt kérünk, támogasd munkánkat rendszeres vagy egyszeri adományoddal.

Ne feledd, a pénzed szavazat!

Támogass minket!

Képezd magad a webináriumainkon!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

    Válassz hírleveleink közül:*

      Iratkozz fel híreinkre!

      Tippek, tesztek, programok

      Megszakítás