Közelebb került az örök vegyi anyagok betiltása
A napokban közzétette a várva várt korlátozási javaslatot a per- és polifluoralkil anyagok (PFAS) gyártására, felhasználására és forgalomba hozatalára az Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA). A javaslat az EU történetének egyik legszélesebb körű korlátozása, amely az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagoktól kezdve az elektronikai és építőipari termékekig több ezer vegyi anyagot érint.
A PFAS-k olyan szintetikus vegyi anyagok csoportja, amelyek a természetben tartósan megmaradnak és felhalmozódnak az élelmiszerláncokban, ezért gyakran utalnak rájuk örök vegyi anyagokként (forever chemicals). Az örök vegyi anyagok
mára szinte mindannyiunk vérkeringéséből kimutathatók.
A tudósok a PFAS-knak való kitettséget rákos megbetegedésekkel, fejlődési rendellenességekkel és más súlyos egészségügyi hatásokkal hozták összefüggésbe.
A PFAS-ok mindenütt jelen vannak. Nemrégiben kiderült, hogy szintjük az esővízben szinte mindenhol magasabb a biztonságosnál, ezért az esővíz hosszú távon egészségügyi veszélyek nélkül sehol nem iható.
A fenntarthatóságot célzó vegyi anyagokkal kapcsolatos stratégia kötelezi az EU-t, hogy betiltja az összes PFAS-t, kivéve, ha használatuk nélkülözhetetlen a társadalom számára. A Németország, Dánia, Hollandia, Svédország, Norvégia és Hollandia által közösen előkészített javaslat ezt a kötelezettségvállalást kívánja teljesíteni, nevezetesen azt javasolja, hogy
a PFAS-okat minden fogyasztási termékben, például kozmetikumokban, textíliákban és élelmiszercsomagolásokban be kell tiltani.
“Ezeket az anyagokat eleve nem lett volna szabad forgalomba hozni”
Üdvözölte a javaslatot az Európai Fogyasztóvédelmi Szervezet (BEUC). “A PFAS-ok fogyasztási cikkekben való felhasználását be kell tiltani, ezért a fogyasztóvédelmi szervezetek támogatják ezt a javaslatot. Felszólítjuk az EU-t, hogy a lehető leggyorsabban haladjon a korlátozással, miközben magas szinten tartja az ambíciót, hogy megvédje az embereket az örökkévaló vegyi anyagoktól. Ezeket a vegyi anyagokat eleve nem lett volna szabad forgalomba hozni” – nyilatkozta a hírre reagálva Monique Goyens, a BEUC főigazgatója.
Ez is eljött: sehol nem iható az esővíz a Földön az örök vegyi anyagok miatt
Mi következik?
Az ECHA tudományos bizottságai hamarosan megkezdik a javaslat értékelését, míg az érdekelt felekkel való hat hónapos konzultáció a tervek szerint 2023. március 22-én kezdődik. 2023. április 5-én online tájékoztatót szerveznek a korlátozással kapcsolatos eljárás ismertetésére és a konzultációban való részvétel iránt érdeklődők segítésére. A Bizottság és a tagállamok várhatóan 2025-ben hoznak döntést a korlátozási javaslatról, a tilalom pedig várhatóan 2026-tól vagy 2027-től léphet hatályba – bár ez az ütemterv a javasolt korlátozás összetettségére való tekintettel könnyen elcsúszhat.
Megvizsgálták a vérükben az örök vegyi anyagokat, és ezt találták
Miért bízz az ökocímkében?
Ha a hatékonyság mellett számodra is fontos a környezettudatosság is, érdemes az EU ökocímkét (EU Ecolabel) és országonkénti megfelelőit, például a magyar Környezetbarát Termék, német Blauer Engel (Kék Angyal) vagy a skandináv Nordic Ecolabel (Hattyú) minősítést keresned a csomagoláson.
Ezeket az ökocímkéket csak azok a termékek kaphatják meg, amelyeknek kedvezőtlen környezeti hatásaik jelentősen kisebbek, mint a hasonló célt szolgáló termékeké. További előnyük sok más címkével szemben, hogy a kritériumokat jogszabályban rögzítik, és független szakértők folyamatosan ellenőrzik, vagyis a védjegyet nem a gyártó adja magának.
Tudatos Vásárlók top 3 szempont vásárláskor:
- A „zöld fogyasztás” nem lesz elég a környezeti krízis enyhítésére, a Tudatos Vásárlók Egyesületénél hangsúlyozottan a fogyasztáscsökkentésben látjuk a kiutat.
- Vásárlóként fontos, hogy felismerjük, ha nem valódi megoldással, csupán greenwashinggal etetnek bennünket. Honnan tudod felismerni, mi zöldre festés és mi nem az?
- A csomagolási hulladék problémájára önmagában nem elég, ha a csomagolás újrahasznosítható. a szelektív hulladékgyűjtés ugyanis nem elég eredményes Magyarországon. Rendszerszintű megoldásokra van szükség: a zárt újrahasznosítási rendszerek és a hatékony betétdíjas visszaváltórendszerek kialakítása jelenthet választ.
Képek: canva.com
Ez a tartalom az Energiaügyi Minisztérium és a Nyug-Balkáni Zöld Központ Nonprofit Kft. Zöld forrás programja támogatásával valósult meg. A Green&Safe LIFE-styles projektet az Európai Unió LIFE alapja támogatja. Azonosító: ENV GIE HU000622