fbpx

| Sebestyén Éva

Ez a cikk már legalább 1 éve készült. A benne lévő információk azóta lehet, hogy elavultak, nézd meg, hátha van frissebb cikkünk a témában.

Kelet-Európában is kizsákmányolják a ruhaiparban dolgozókat

A Rana Plaza 2013-as tragédiája óta egyre többen tisztában vannak azzal, hogy a textilipar távol-keleti munkásai súlyos árat kénytelenek fizetni az európai divathóbortokért. A Clean Clothes Campaign napokban megjelent kutatása bebizonyítja, hogy Kelet-Európában sem rózsásabb a helyzet.

A közép-,és kelet-európai régióban (megközelítőleg Szlovákiától Grúziáig) mintegy 3 millióan dolgoznak a textiliparban. Ezek az országok jelentik a beszállítói hátterét az olyan nagy, nyugat-európai márkáknak, mint az Adidas, a H&M, a Zara, a Hugo Boss vagy a Prada. 

Míg az üzletekben komoly összegeket kérnek el egy-egy jól csengő márka által piacra dobott ruhadarabért, addig a gyárakban dolgozó munkások fizetése a minimálbért sem éri el, munkavállalói jogaikat pedig előszeretettel hagyják figyelmen kívül. A Clean Clothes Campaign (Stitched Up!) kutatása során 10 ország (Románia, Ukrajna, Törökország, Bulgária, Szlovákia, Horvátország, Grúzia, Macedónia, Bosznia-Hercegovina és Moldva) 316 munkását kérdezte arról, hogy milyen körülmények között dolgoznak a nagy textilipari márkák beszállítóinak gyáraiban. Grúziában, az Adidas egyik alvállalkozójánál elsősorban az alacsony bérekre és az állandó megfélemlítésre panaszkodtak a dolgozók.

Betegszabadságot nem mernek kivenni, mert az az állásukba kerülhet, a bérük pedig a mindennapi megélhetésre is alig elegendő. Jellemző adat, hogy míg egyetlen Adidas póló ára Nyugat-Európában kb. 12 eurótól kezdődik, addig egy grúz munkás egy teljes napi bére 5 euró. Moldovában, a Zara és a Tesco beszállítóinál az alkalmazottak szerint mindennapos a túlóra és a szombati munkavégzés, miközben ennek a díját a térség három vizsgált gyára közül csak az egyikben fizetik ki.

Tudod, hogy mennyire fair a ruhád gyártója?
Töltsd le a Clean Clothes Fair fashion? appját, és tudj meg mindent a témáról! 
Clean Clothes App – AndroidClean Clothes App – iTunes

A helyzet azonban az Európai Unió tagállamaiban sem sokkal jobb. Romániában és Bulgáriában is arról számoltak be a megkérdezettek, hogy bár törvény szabályozza a minimálbér összegét, a vizsgált cégek (a Zara és a H&M beszállítói) mégsem fizetik ki azt. Míg 2013-ban Bulgáriában 159 euró volt a havi minimálbér, addig a megkérdezett textilipari munkások csak 129 eurót kaptak. Ennél is rosszabb az arány Romániában, ahol 179 euró helyett csak 124-et vihettek haza a dolgozók.

Az ok elsősorban a teljesíthetetlen elvárásokban, és a ruhadarabonként fizetett, rendkívül alacsony bérben keresendő. Egy, a H&M bulgáriai alvállalkozójánál dolgozó varrónő beszámolója szerint egy blúz elkészítéséért 45-50 centet kapott annak ellenére, hogy átlagosan egy órát vett igénybe a munka. Így tehát ha a megélhetéshez szükséges fizetést szeretnék megkeresni az ottani dolgozók, úgy rendszeresen túlórázniuk kell.

A plusz munkaórák a hivatalos papírokon nem jelennek meg. Az érintett vállalatok vagy tagadták a vádakat (mint a H&M), vagy a panaszok kivizsgálását ígérték (pl. az Adidas cégcsoportnál), vagy egyáltalán nem reagáltak a kutatás eredményeire (Prada). Ahhoz azonban, hogy a cégek ne veszítsék el fogyasztóikat, kénytelenek foglalkozni a nyilvánosság elé tárt problémákkal, ami hozzájárulhat az etikátlan termelési gyakorlatok felszámolásához.

 

Forrás, kép: Guardian, cleanclothes.org

 
 

Mi nem csak a „szuperzöldekhez” szólunk! Célunk, hogy az ökotudatos életmód és az ehhez vezető vásárlási szempontok bárki számára elérhetők legyenek, éljen bárhol, bármilyen végzettséggel, bármilyen szemlélettel is ebben az országban.

Tevékenységünk a gyártók támogatásától és reklámoktól mentes, nem fogadunk el termékmintákat tesztelésre, nincsenek céges támogatóink, sem reklámbevételeink. És ezt továbbra is fenn akarjuk tartani.

Ahhoz, hogy olyan ügyekkel foglalkozzunk, amikre nincsen hazai vagy más pályázati forrás nagy szükségünk van olyan magánemberek támogatására, mint amilyen Te is vagy! Lehetőségeidhez mérten emiatt kérünk, támogasd munkánkat rendszeres vagy egyszeri adományoddal.

Ne feledd, a pénzed szavazat!

Támogass minket!

Képezd magad a webináriumainkon!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

    Válassz hírleveleink közül:*

      Iratkozz fel híreinkre!

      Tippek, tesztek, programok

      Megszakítás