
| Markovics Vera
Káros és kedvező megítélésű anyagok a tisztálkodó- és tisztítószerekben
Elég egy „természetes összetevők”, „bio”, „gyógynövényeket tartalmazó” felirat és máris nyugodt szívvel használjuk ezeket a kozmetikumokat. De mi is van a címkék mögött?
Figyeljük az összetétel listát!
A gyógynövényekkel, ichtiollal, kénnel, illóolajokkal, mézzel, algával, olajos magvak őrleményével kevert szappanok annak ellenére, hogy általában nem olcsók, kedveltek napjainkban, mert a természetesség és a hatásosság látszatát keltik. Azonban nem minden natúrnak, illetve bionak reklámozott szappan készül valóban természetes anyagokból. Vásárláskor nem árt a csomagoláson található összetevőkre is figyelni. Minden valószínűség szerint hamarosan a kozmetikumokban felhasználható anyagok minősített listája is segíti majd a tudatos vásárlást. Az összetevők tanulmányozásából ugyanis sok mindenre fény derülhetne: például, hogy olyan anyagokat is kevernek a gyártók a szappanokba, amelyek inkább arra intenek, hogy jó lesz vigyázni, hogy sokszor a márka, a csomagolás, az illat, no meg az ár az, ami eltérő, a lényeg, azaz az összetétel szinte ugyanaz. Az összetevők böngészése, összehasonlítása nyomán több esetben tehát arra is fény derülhetne, hogy a drága szappanok nem feltétlenül jelentenek jobb minőséget.
Az alábbiakban felsorolunk néhány gyakran előforduló összetevőt, amelyek élettani hatásával kapcsolatban komoly kétségek merültek fel, illetve olyanokat, amelyek kiválthatják ezeket. Az összetevőket a nemzetközi besorolás szerinti néven tüntetjük fel (INCI). Ezek azok az elnevezések, amelyek legtöbb esetben a termékeken is szerepelnek.
Kritikusnak tartott anyagok
Mineral oil, Paraffin, szilikon: ásványolaj-termékek – akadályozzák a bőrlégzést
EDTA: komplexképző, a fémmaradványok közömbösítésére használják – toxikus, környezetszennyező anyag.
Methyl, Propyl, Buthylparaben: konzerválószerek – allergiaveszély
PEG derivátok – mesterséges emulgeálószer – átjárhatóbbá teszi a bőrt
A színanyagok között is vannak olyanok, amelyek irritálhatják a bőrt (Pl. anilin), s ezek még nehézfémsóktól is szennyezettek lehetnek.
Optikai fehérítőt is keverhetnek a szappanokba. Ezt az anyagot környezetszennyező tulajdonsága miatt kritizálják a környezetvédők.
Pozitív megítélés alá eső anyagok
Növényi olajok
Olea Europea – olívaolaj,
Helianthus Annuus – napraforgóolaj,
Triticum Vulgare – búzacsíraolaj,
Zea Mays – kukoricacsíraolaj,
Prunus Dulcis – mandulaolaj.
Phytinsav – EDTA természetes alternatívája lehet.
Butyrospermum parkii -karitévaj,
Buxus Chinesis –jojobaolaj,
Cocoa Butter – kakaóvaj,
Algae – alga,
Jasminum Officinale – jázmin,
Lavandula Augustifolia – levendula.