fbpx
kókusztej konzerv teszt

Kiderült, vannak-e káros anyagok a kókusztejekben

A kókusztej egészséges, kedvelt alapanyaga vegetáriánus, vegán, flexitariánus vagy diétás étrendet követők ételeinek. 13 kókusztejről, köztük a dm-es Alnatura, Aroy-D, Asia, Chaokoh, a sparos S-Budget és a népszerű Shan’Shi kókusztejről derítették ki, mennyi káros anyag van bennük. Az összeredmény meglehetősen kiábrándító lett, de az azért egyértelműnek látszik, hogy a konzerv vagy a papírdobozos csomagolás az, amiből kevesebb káros anyag jut a kókusztejbe. Ha kókusztejet vásárolunk, jó ha tudjuk, hogy a kókusztartalomban kétszeres is lehet a különbség két termék között.

13 kókusztej márkát tesztelt laboratóriumban az osztrák Verein für Konsumenteninformation (VKI) fogyasztói szervezet 2023 nyarán, hogy a termékek károsanyag-tartalmát vizsgálják. A Tudatos Vásárlók Egyesülete a VKI-val és három másik fogyasztói szervezettel együtt dolgozik a ToxFree LIFE for All nevű nemzetközi projekten, melynek fókuszában a különös aggodalomra okot adó vegyi anyagok állnak. Ezekkel a kemikáliákkal a hétköznapokban, a hétköznapi tárgyainkkal való érintkezés során gyakrabban találkozunk, mint ahogy azt gondolnánk.

Mit vizsgáltak?

Az osztrák fogyasztói szervezet 13 terméket vásárolt 2023 nyarán különböző szupermarketekben és üzletekben.  

Az összehasonlításban a következő márkák termékei szerepeltek: Alnatura, Aroy-D, Asia, Billa, Chaokoh, Echt Bio!, EZA, Freshona, Roi Thai, S-Budget, Shan’Shi, Spar Vital, Wind Mill. Közülük 10 konzerv formájában, 3 pedig kartondobozban kapható, 5 termék bio minősítéssel rendelkezik.

kókusztejek teszt
Kép forrása: VKI

A legfontosabb kérdés az volt, hogy van-e káros vegyi anyag a kókusztejekben. A laboratóriumban a termékek biszfenol A, ásványolaj-maradvány és klorát tartalmát mérték meg és hasonlították össze az egészségügyi határértékekkel. Ez a szempont a végső értékelés 60%-át képviseli.

A termékek összetételét is megvizsgálták a szakértők, vagyis megnézték, hogy hány százalékban tartalmaznak kókuszt, illetve milyen adalékanyagok találhatók bennük. A címkén feltüntetett összetétel értékelése 25%-át adta a végső pontszámnak.

Végül azt is megnézték, hogy minden fontos termékinformáció megtalálható-e a csomagoláson, valamint a feltüntetett szöveg olvashatóságát is. Ez a szempont 15%-os súllyal számított bele a végső eredménybe. 

A fentieken felül a szakértők meghatározták a NOVA Score-t, azaz NOVA-pontszámot is, amely az élelmiszer feldolgozottsági fokát jellemzi, valamint a Nutri Score-t, amely az élelmiszer tápértékét mutatja meg. 

Van különbség kókusztej és kókusztej között? 

A kókusztej a kókuszdió lereszelt húsából és vízből készül. A teszt a termékek közötti egyértelmű különbségekre hívja fel a figyelmet: a vizsgált termékek közötti szembetűnő eltérés van a kókusztartalomban. Vehetünk tehát kókusztejet 42, és 94 százalékos kókusztartalommal is. 

Az adalékanyagok számában is jelentős különbségek vannak.

A tesztben szereplő termékek többsége adalékanyagokat, például sűrítőszereket vagy emulgeálószereket, karboxi-metil-cellulózt (E466) vagy poliszorbát 60-at (E435) tartalmaz.

Állatkísérletek kimutatták, hogy az emulgeálószerek negatív hatással lehetnek az emésztésre, ezért jobb, ha minél kevesebbet fogyasztunk belőlük. 

Szennyező vegyi anyagok

Összességében a teszt eredménye elég kiábrándító volt, az 5-ös értékelő skálán mindössze egy terméknek sikerült 4-es, azaz „jó” eredményt elérnie, nyolc termék ért el 3-as, azaz „átlagos” és három pedig 2-es, vagyis „kevésbé kielégítő” minősítést. 

A Hofer (Magyarországon Aldi) Asia márkájú kókuszteje 1-es, vagyis „nem kielégítő” eredménnyel megbukott a teszten, mert a termékben mért biszfenol A tartalom meghaladta a vonatkozó megengedett egészségügyi határértéket.  A VKI a Hofert szembesítette a vizsgálati eredményekkel, a diszkontlánc elővigyázatosságból visszahívta a forgalomból az érintett tételt (26625331022).

A szennyezőanyag-elemzés vegyes eredményt adott. A 13-ból 5 termékben nem volt kimutatható ásványolaj komponens – MOSH vagy MOAH. A MOSH csoportba sorolható vegyületek felhalmozódhatnak az emberi szervezetben, nehezen ürülnek ki, a MOAH csoportban előfordulnak feltételezhetően rákkeltő vegyületek is, tehát összefoglalva elmondható, hogy káros hatással vannak az emberi szervezetre. Az ásványolaj-összetevők a teljes termelési lánc során a betakarítástól a csomagolásig bekerülhetnek az élelmiszerekbe. 

Az 5 termék közül 4-ben nem volt kimutatható klorát. A klór az élelmiszer-feldolgozásban vagy a feldolgozó létesítmények fertőtlenítésekor használt klórozott vízzel kerülhet az élelmiszerekbe. A gyümölcsök és zöldségek esetében különösen gyakran előfordul ez a szennyeződés. A klór gátolja a jód felszívódását emberben, így mindenképpen érdemes elkerülni a szervezetbe való bejutását.

Egy szempontból jobbak a kartondobozok

A biszfenolok fő kockázata, hogy már egészen alacsony koncentrációban károsítják a hormonrendszert, ami különösen terhes nők, magzatok és csecsemők számára jelent veszélyt. Összefüggésbe hozható emelett a mellrák, az elhízás, a neurológiai károsodások és a gyermekek viselkedési problémáinak fokozott kockázatával, valamint az immunrendszerre is hatással van. A gyermekek és a terhes nők különösen veszélyeztetettek. 

A biszfenol A (BPA) kimutatására végzett tesztben a 3 kartonba csomagolt termék „nagyon jó” pontszámot ért el,  a hormonkárosító anyag ugyanakkor minden vizsgált konzerv termékben kimutatható volt. Ez a káros hatású vegyület az epoxigyanta bevonatból származik, amelyet a fémdobozok belső impregnálására használnak. 

A Német Szövetségi Kockázatértékelési Intézet (BfR) szerint jelenleg csak korlátozott számú bevonat létezik olyan konzervek számára, amelyek nem tartalmaznak biszfenol A-t. Azok a bevonatok, amelyek „Bisphenol A non-intent” („Biszfenol A nem szándékos”) típusúak, vagyis nem használtak szándékosan BPA-t a gyártás során, nem jelentenek alternatívát, legalábbis egyelőre. Egy másik, nemzetközi teszt során a „Bisphenol A non-intent” bevonatú konzerv élelmiszerekben is sikerült BPA-t kimutatni. Az Öko-Test szerint egy lehetséges ok a keresztszennyeződés lehet azokban a gyártóüzemekben, ahol hagyományos bevonattal ellátott konzervdobozokat is gyártanak. 

A teszt eredményéből egyértelmű, hogy lehetséges olyan termék előállítása, amely egyáltalán nem, vagy csak minimális mennyiségben tartalmazza a fent említett káros vegyi anyagokat. Ez pedig jó hír a fogyasztók számára! 

Nagyon változó kókusztartalom 

A kókusztartalmat kötelező feltüntetni az összetevők listájában. A tesztben szereplő értékeket nem laboratóriumban határozták meg, hanem megbíztak a gyártó által megadott információban. A vizsgált termékek kókusztartalma nagyon változó, 42 és 94 százalék között van. 

A Nutri-Score jelölés 5 betű (A-tól E-ig) és az ezekhez tartozó színek (sötétzöldtől pirosig) segítségével foglalja össze egy az adott élelmiszer tápértékét. A kókusztej mint élelmiszer Nutri-Score értékelése nem túl jó, ugyanis sok telített zsírsavat tartalmaz, ezért ritkán ajánlják a fogyasztását a szakértők. A feldolgozottság (NOVA-pontszám) tekintetében mindössze 4 termék ért el jó eredményt, amelyek tisztán kókuszból és vízből állnak.

Címkézés – túl sok és túl apró betűk

A helyes és olvasható címkézés különösen fontos az élelmiszereknél. Itt több terméknél is felmerült olyan probléma, melyek javításra szorulnak. A leggyakoribb gond az, hogy az információk nehezen olvashatók: az információk egy részét olyan sok nyelven nyomtatják ki, hogy a szöveg áttekinthetetlen, a betűméret túl kicsi. Egyes termékeknél a betűtípus és a háttér közötti kontraszt volt olyan gyenge, hogy az információ alig volt olvasható.

Mire figyeljünk, amikor kókusztejet vásárolunk?

Mindezek alapján a kókusztejekkel kapcsolatban a következőket javasoljuk:

  • Ritkán fogyasszuk! A kókusztejet nem szabad túl gyakran fogyasztani, mert sok telített zsírsavat tartalmaz, ami negatív hatással lehet a vér zsírszintjére.
  • Kerüljük a felesleges vegyi anyagokat! A teszt során minden termékben mutattak ki káros anyagokat. A jó hír az, hogy egyes termékek ásványolaj-maradványoktól és kloráttól mentesek. Bár minden termékben találtak biszfenol A-t, a kartondobozokban viszonylag kis mennyiség volt. Tehát megfelelő odafigyeléssel alapvetően lehetséges olyan terméket találni a piacon, amely a lehető legkevesebb káros anyagot tartalmazza.
  • Ügyeljünk az összetevők listájára! A termékek a kókusztartalmat és az adalékanyagokat tekintve jelentősen eltérnek egymástól. Éppen ezért vásárláskor érdemes egy pillantást vetni az összetevők listájára. 
  • Lehetőleg válasszunk bio és fairtrade termékeket! Egészségünket szolgálja a biotermékek vásárlása, melyek nem tartalmaznak felesleges vegyi anyagokat. A fairtrade tanúsítvánnyal rendelkező termékek jobb élet- és munkakörülményeket garantálnak az ültetvényeken és a termelésben dolgozók számára. A legjobb választás pedig az, ha mindkét címkével rendelkező terméket vásárolunk! 

Mivel a laboratóriumban végzett független szakértői vizsgálatok sokba kerülnek, ezért a részletes eredmények fizetés ellenében érhetők el a VKI oldalán.

1158
Segítettünk, hogy képben legyél a termékekben lévő vegyi anyagok hatásával kapcsolatban?
toxfree szavazás játékok

Köszönjük az idődet, válaszoddal sokat segítettél!

854
Segítettünk, hogy kevesebb káros vegyi anyag legyen az életedben?
toxfree szavazás 2

Köszönjük az idődet, válaszoddal sokat segítettél!


EU LIFE logoEM logoToxFree Life logoToxfree LIFE for All projektet az Európai Unió LIFE alapja (LIFE22-GIE-HU-ToxFree LIFE for All, 101114078) és az Energiaügyi Minisztérium társfinanszírozza (Z1230232). A cikkben kifejtett nézetek és vélemények a Tudatos Vásárlók Egyesületének álláspontját képviselik, és nem feltétlenül tükrözik az Európai Unió véleményét. Ezekért sem az Európai Unió, sem a támogatást nyújtó hatóság nem tehető felelőssé.

Mi nem csak a „szuperzöldekhez” szólunk! Célunk, hogy az ökotudatos életmód és az ehhez vezető vásárlási szempontok bárki számára elérhetők legyenek, éljen bárhol, bármilyen végzettséggel, bármilyen szemlélettel is ebben az országban.

Tevékenységünk a gyártók támogatásától és reklámoktól mentes, nem fogadunk el termékmintákat tesztelésre, nincsenek céges támogatóink, sem reklámbevételeink. És ezt továbbra is fenn akarjuk tartani.

Ahhoz, hogy olyan ügyekkel foglalkozzunk, amikre nincsen hazai vagy más pályázati forrás nagy szükségünk van olyan magánemberek támogatására, mint amilyen Te is vagy! Lehetőségeidhez mérten emiatt kérünk, támogasd munkánkat rendszeres vagy egyszeri adományoddal.

Ne feledd, a pénzed szavazat!

Támogass minket!

Képezd magad a webináriumainkon!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

    Válassz hírleveleink közül:*

      Iratkozz fel híreinkre!

      Tippek, tesztek, programok

      Megszakítás