| Fekete Hajnal
Jófej hely: modern kézműves kenyér a Pipacs pékségtől
A Pipacs pékség kenyere egyszerűen kenyér. Az van benne, ami mindig is kellett a kenyérhez: liszt, víz, természetes kovász és só. Kézműves, mert az emberi figyelmen van a hangsúly. Fülöp Ádám és Tóth Márton alapítókkal beszélgettünk.
Honnan jött az ötlet?
Mindhárman alapítók más-más szakmából nyergeltünk át a pékségre, de nem biznisz ötlettel kezdődött. Egymástól függetlenül, más-más motivációval mentünk ki Franciaországba és ott tanultuk ki, szerelmesedtünk bele abba, ami ott a kenyeret jelenti. Nagyon más az a közeg, ami ott megteremtődik a jó kenyér körül. Az ember először csak szereti a jó kenyeret, azután érdekli, hogyan készül, megtalálja a helyeket, ahol jól készítik és ahol a legjobb szakmai hagyományokat ültetik át a gyakorlatba. Ha a szakmát elég magas szinten űzik és inspiráló a közeg, az magával ragadja az embert.
Hogy állt össze nálatok a jó kenyér koncepciója?
Mi a természetes kovászban (kizárólag liszt és víz keverékében) hiszünk. A búzakultúrákban a kenyérkészítés legalapvetőbb formája a természetes kovászos. Ez Erdélytől Franciaországig, Németországtól Olaszországig mindenütt létezett Európában évszázadokon keresztül. Az élesztő 19. századi fejlemény, amivel elkezdődött az ipari kenyér korszaka. Azért hívjuk természetes kovásznak, hogy megkülönböztessük a kovásztól. A Magyar Élelmiszerkönyv szerint a kovász liszt, víz és élesztő, így nálunk mindenki kovászos kenyérnek hívja az élesztős kenyeret. Franciaországban azonban rendelet biztosítja, hogy a természetes kovász megnevezést kell használni az élesztő nélküli kenyérre.
Miért a francia példa inspirált benneteket?
Franciaországban a kenyérnek és általában az élelmiszernek olyan kultúrája van, ami nem erodálódott a történelem során. Magyarországon a szocializmus néhány évtizede nagyon visszavetette a hagyományos tudást. A kisléptékű, kézműves műfaj jobban meg tudja tartani a szakmai hagyományokat, ami ipari szinten már nem lehetséges. A kézműves pékek Franciaországban ma a képzés során rengeteg szakirodalmat dolgoznak fel a kenyér történelméről is. Emellett végigjárják az élő mestereket és tőlük is felszívják a tudást.
A kézműves termék azt jelenti, hogy minden fázis kézzel készül?
A dagasztás géppel történik, és két elektromos kemencénk van. A kézművesség sokkal inkább azt jelenti, hogy mi alkalmazkodunk a tésztához. Nagyobb hangsúlyt helyezünk a tapasztalatra, a rutinra: ha a pék háromszázszor látta már a tésztát, felismeri, hogy megváltozott a liszt, és tudja, mit kell tennie, hogy mégis ugyanolyan jó minőségű legyen a végeredmény. És természetesen azt is jelenti, hogy hibázunk, és a végeredmény nem mindig olyan jó, mint ahogy szerettük volna. Ez általában nagyobb frusztráció nekünk, mint a vevőknek.
Milyen volt az indulás? Bevált a szövetkezeti működési forma?
2014 februárjában indultunk három tagú szövetkezetként, kezdetben heti egy alkalommal 40-70 kiló kenyér készült. Mostanra tartunk ott, hogy heti 4 nap sütünk – februártól ez heti 5 nap lesz -, 900-1000 kg-ot hetente. Ez csak kenyér, jellemzően nincs finompékárú, de kalács most már van szerdánként, és bagett – limitált mennyiségben.
A szövetkezeti forma kezdetben konszenzusos, horizontális döntéshozatalt jelentett, de folyamatosan jöttek be új emberek: pék, eladó, pénzügyi asszisztens – így a szövetkezeti forma papíron átalakult. Továbbra is közösségi jelleggel működünk, de az operatív döntéshozatal hatékonysága miatt kell a vezető is.
Meddig lehet növekedni?
Önerőből indultunk, nem volt pályázat vagy hitel. Sikerült megtalálni egy pénzügyi egyensúlyt úgy, hogy közben lépésről lépésre kicsit fejleszteni is tudunk. A növekedésnek van határa: az eredeti kézműves minőséget képtelenség tartani egy bizonyos mennyiség fölött. A munkaszervezést tudjuk még optimalizálni, itt még látunk növekedési potenciált. Viszont nem akarunk éjszakai műszakot, mert az embertelen. Ez tudatos elhatározás, habár korlátozza a mennyiségi növekedést. Franchise rendszert erre a minőségre biztos, hogy nem lehet építeni.
Hogy nyilvánul meg nálatok a környezettudatosság?
Minden alapanyagunk minősített bio. Csak helyi, magyar lisztből sütünk, mert ebből itthon is meg tudjuk venni a megfelelő minőséget. A kalácshoz viszont nem találtunk itthon jó bio-minősített vajat, ezért ezt külföldről hozatjuk, ugyanúgy ahogy a napraforgót, a szezámmagot és a mazsolát is.
A Cargonomiával együttműködve bringás kiszállítás van 4-5 viszonteladóhoz és számos vevőhöz a belvárosban – ez az összes szállítás 30%-át teszi ki. Ezen felül az össztermék egy része helyben kerül értékesítésre. A kenyeret papírzacskóban adjuk. Műanyag csomagolást egyáltalán nem használunk.
Mi történik a maradék kenyérrel?
Két közeli szervezethez szoktuk vinni a nap végén megmaradt kenyeret: a Máltai Szeretetszolgálathoz és a kerületi családsegítőhöz.
Akkor legyen szó az árakról is …
Termékeinket alapvetően itt a boltban szeretnénk árulni, ezért itt a legolcsóbb. Minden viszonteladónknál és a biopiacon is 10%-al drágább. Hétféle kenyerünk van: fehér, félbarna, rozsos, tönköly, négymagvas, mazsolás, mákos, ezen felül bagett és kalács. Árban 920 Ft-tól (félbarna) 1600 Ft/kilónkénti árig (mazsolás, töltött kenyér) változnak az árak.
A Másik Bolt: facebook.com/a-masik-
Ínyenc butik: www.inyencbutik.hu
Bendegúz közért: www.bendeguzkozert.hu
Nap-ra biobolt: www.facebook.com/nap-
Stelázsi: www.stelazsibolt.hu
Mit fizet meg a vevő ezzel az árral?
Egyrészt a kenyér eltarthatóságát, és a bio alapanyagot. A vevőinktől is visszahalljuk, hogy megfelelően tárolva egyáltalán nem penészedik meg a kovász miatt, nem szárad pozdorjává néhány nap alatt, van, aki még kéthetesen is csinál belőle pirítóst.
Nagyon sokan járnak hozzánk, akik allergiásak az élesztőre vagy egyéb, ipari kenyerekben levő adalékanyagra. A tápérték persze szubjektív, de nagyon sok visszajelzésünk van arra is, hogy ebből nem kell megenni pl. nyolc szeletet, hogy jóllakjon az ember.
Ez nagyon munkaigényes termelés, így ennek a költségét is be kell építeni az árba. Azt is célként tűztük ki, hogy korrekt fizetést adjunk. Magasak az elvárások a srácok felé, akiket mi tanítottunk be, meg kell becsülni a munkájukat.
Hogy látjátok a modern kézműves kenyér jövőjét?
Nagyon pozitívan: az elmúlt öt évben több kézműves pékség is nyílt Budapesten. A kereslet egyre nagyobb, az emberek egyre nyitottabbak. Szerintünk a modern kézműves kenyérkészítés és értékesítés filozófiája a közelség, személyesség, természetesség. A fogyasztó sokkal több és személyes információval rendelkezik az előállítóról. Nem a papírok miatt hiszem el, hogy mi történik itt, hanem van egy személyes tapasztalaton alapuló bizalom, hiszen tudom, látom, hogy mit csinál a pék.
Európában több helyen is most élednek újjá ezek a hagyományok, a modern kézművesek a legtöbb helyen a francia hagyományokat veszik át. Még Amerikában, pl. San Francisco-ban is gomba módra szaporodnak a kézműves pékségek.
Az idő eddig bennünket igazolt: azzal a típusú kenyérrel, amit mi készítünk, egyre komolyabb vevőkört tudhatunk magunkénak.
Tetszett a cikk, szeretnél még több akciót? Nyomd meg a lenti gombot és támogasd a www.tudatosvasarlo.hu fenntartását egyszeri felajánlással. Köszönjük!
Legyél Te is a Tudatos Vásárlók Egyesülete büszke támogatója!
A TVE éves támogatói díja 3000 forint. És ezért kapsz egy Tudatos Vásárló Kedvezménykártyát is.