Ilyen az ÖkoKör
Az ÖkoKör egy csapat, akik azért találkoznak hétről hétre, hogy egymást inspirálják és fenntarthatóbbá tegyék életük egy területét, legyen szó vízhasználatról, energiáról, takarításról, étkezésről vagy közlekedésről. Egy tanuló kör, ahol a résztvevők kölcsönösen tanulnak egymástól anélkül, hogy lenne egy megmondó ember, aki mindig előáll a tuti megoldással.
A Tudatos Vásárlók Egyesülete 2010-ben vezette be az ÖkoKör programot Magyarországon. Az első ÖkoKöröket a teljes háztartásra terveztük, majd beindultak a konyhára fókuszáló ÖkoKör Kamrák, 2019-ben pedig a háztartási vegyszerhasználat csökkentésében segítő Tiszta Otthon ÖkoKörök. 2010 óta több tucat településről, több mint 2000 résztvevő kapcsolódott be a háztartászöldítésbe.
Ki vehet részt ÖkoKörben?
Az ÖkoKör a gyakorlatban egy kis munkacsoportot, „tanulókört” jelent. Az ÖkoKörben bárki részt vehet, aki nyitott a változásra, aki szeretne egészségesebb, fenntarthatóbb otthont, háztartást. Szívesen tanul másoktól, és vállalja, hogy megosztja a sikereit és kudarcait is a csoport többi tagjával. Bárki részt vehet az ÖkoKörben, aki hisz abban, hogy együtt, kis lépésekben könnyebb fejlődni. Aki a megoldásokra, egymás motiválására fókuszál, a kudarcok és mások lehúzása helyett.
Ez egy szakértő által vezetett tanfolyam?
Röviden a válaszunk: nem. Az ÖkoKör egy önképző vagy más néven tanuló kör, ahol a résztvevők kölcsönösen tanulnak egymástól, anélkül, hogy lenne egy megmondó ember, aki mindig előáll a tuti megoldással.
A csoportok munkáját vezetők és munkafüzet segítik. Azonban ezek feladata inkább a rávezetés és az inspiráció, nem pedig a szakmai tanácsadás vagy a kész válaszok szállítása.
Az ÖkoKörök 10 alapelve tükrözi azt a hozzáállást, amitől több mint 10 éve olyan sikeres ez a program.
Mennyi ideig tart egy ÖkoKör, és mi történik ezalatt?
Az ÖkoKör 8 témakörre van felosztva. A témakör feldolgozása 10 hétig tart. Közös munkátok során a következő témákat dolgozzátok fel: háztartási pénzügyek, élelmiszer, vegyszerek, energia, víz, hulladék, egészség, közlekedés.
Az első alkalmat követően mindegyik altémával kapcsolatban mérést végeztek a saját háztartásotokban. Többek között megméritek, hogy mennyi ételt dobtok ki, mennyi vizet vagy áramot használtok. Ezt követően heti rendszerességgel találkoztok. A találkozókon körbejártok egy-egy témát, és mindenki választ egy szimpatikus, számára vállalható akciót, amit a következő találkozóig végrehajt. Amikor újra találkoztok, röviden beszámoltok egymásnak, mire jutottatok, majd előveszitek a következő témát.
Amikor a témák végére értek, az utolsó hetet újra méréssel és számvetéssel töltitek: ekkor győződtök meg róla, hogy milyen sok mindent sikerült elérni, és hogy mennyire sikerült változtatni szokásaitokon. Így egyaránt látható lesz az egyéni haladás és a csoportok munkájának összesített eredménye is. Az utolsó találkozón végül megosztjátok egymással eredményeiteket, és ünnepeltek!
Itt megnézheted, hogy milyen változásokat értek el az eddigi ÖkoKörösök.
Mi van munkafüzetben?
A munkafüzet egyfajta recept-gyűjteményként inkább ötletekkel szolgál, illetve segít új ötletek kidolgozásában. A csoportvezetők szerepe – lévén a legtöbb esetben ugyanolyan laikusok, mint maguk a csoporttagok – sokkal inkább a csoportszellem fenntartása, a találkozók koordinálása, és ha nagyon muszáj, a csoporttagok emlékeztetése.
Sem a vezetőknek, sem a munkafüzetnek tehát nem az a dolga, hogy megmondják: ezt vagy azt kell tenni. Ehelyett abban segítenek, hogy a csoportok megtalálják, mi az amit lehet, mi az, amire a csoporttagok képesek.
Hányszor és hol találkoznak a résztvevők? Mennyi időt kell rászánni?
Egy-egy ÖkoKör találkozó 2-3 órás, attól függően, mennyire merültök bele a témába. Ezt a csoporttagok előre egyeztetik egymással. A találkozók helyének megválasztása szintén tőletek függ: találkozhattok akár mindig egyvalakinél, vagy rotációs rendszerben mindig másnál, de akár egy hangulatos kávézó, művelődési ház vagy jógastúdió is lehet a találkozók színtere.
Ki lehet csoporttag, és ki csoportvezető?
Csoporttag bárki lehet, akinek van beleszólása, mi történik otthonában, és aki vállalja az aktív részvételt, azaz elmegy a találkozókra, vállalásokat tesz és megosztja tapasztalatait, valamint a képzés elején, végén és fél év múlva segítségünkkel méri a háztartászöldítés eredményeit.
Csoportvezető viszont csak az lehet, aki részt vesz csoportvezető képzésünkön, és aki felelősséget vállal csoportjának munkájáért, valamint a velünk való kapcsolattartásért.
Kikből szerveződhet csoport?
Bárkiből; barátokból, szomszédokból, kollégákból. Akkor is jelentkezhetsz, ha nem ismersz olyanokat, akik szívesen alakítanának ÖkoKört – igyekszünk lakóhelyeden összekötni olyanokkal, akik viszont igen.
Ki szervezhet csoportot?
Bárki – akár Te is, ha elvégzed a csoportvezető képzésünket.
Mennyibe kerül mindez?
A programban való részvétel díjmentes – a résztvevők ingyen kapják meg a munkafüzetet, a csoportvezetők pedig ugyancsak díjmentesen vehetnek részt a képzésen. A csoportvezető képzésen való részvétel regisztrációs díjhoz kötött, amit a csoport elindulása után visszafizetünk.
Hogy tudok jelentkezni, csoportot szervezni?
A Tudatos Vásárlók Egyesülete honlapján itt megnézheted, hogy mikor lesz a következő csoportvezető képzés és hol indulnak csoportok.
Most tuti nem érek rá, de nagyon érdekel az ÖkoKör. Mit tegyek?
Ha most még nincs időd erre, de a közeljövőben mindenképp szeretnéd kipróbálni az ÖkoKört, írj nekünk ide, és értesítünk, amint indulnak új csoportok vagy tartunk csoportvezető képzést. Hátha a következő felhívás már jó időben talál meg.
Honnan ered az ÖkoKör?
A program keretét jelentő EcoTeams programot a Global Action Plan International (GAP) nemzetközi civil szervezet dolgozta ki, és koordinálja világszerte 1990 óta. Már több mint húsz országban vezették be, a skandináv országoktól az Egyesült Államokon át Vietnámig milliónyi embert mozgatott meg, és indított el a változás útján.
A TVE révén Dél-Koreába is eljutott az ÖkoKör. 2019-ben Soulban tartottunk csoportvezető képzést a koreai Green Consumer Network nevű fogyasztóvédelmi és környezetvédelmi szervezet felkérésre.
A Green&Safe LIFE-styles projektet az Európai Unió LIFE alapja támogatja, az Agrárminisztérium társfinanszírozza. Azonosító: ENV GIE HU000622 Green&Safe LIFE-styles