
Ilyen a Tiszta otthon ÖkoKör
„Mind más-más úton haladunk, és máshol tartunk a háztartásunk zöldítésében, mégis, nem telt el alkalom nagy felismerések és egymást inspiráló elhatározások nélkül” – ezt éli át, aki csatlakozik egy Tiszta otthon ÖkoKörhöz. A csoportokban a résztvevők környezetkímélő takarítási praktikákat osztanak meg egymással. Van, aki leszokott a bolti öblítőről, de olyan is akadt, aki rákapott a vodkás légfrissítőre. Itt megtudhatod, hogy néz ki a Tiszta otthon ÖkoKör.
A Tudatos Vásárlók Egyesülete 2010-ben vezette be a nemzetközi ÖkoKör (EcoTeams) programot Magyarországon. Az első ÖkoKöröket a teljes háztartásra terveztük, majd beindultak a konyhára fókuszáló ÖkoKör Kamrák, 2019-ben pedig a háztartási vegyszerhasználat csökkentésében segítő Tiszta Otthon ÖkoKör. 2025-től pedig az Egyszerűbb élet ÖkoKör abban segít, hogyan teheted nyugodtabbá, kiegyensúlyozottabbá a hétköznapokat és az ünnepeket és, hogyan csökkentheted az ezzel járó környezetterhelést.
Miben segít Neked a Tiszta otthon ÖkoKör?
A Tiszta otthon ÖkoKörben csökkentheted a téged körülvevő káros vegyi anyagokat, és többek között az alábbi kérdésekre is választ kapsz:
- Mit használj a konyhában fagyasztáshoz vagy sütéshez?
- Milyen a jó kulacs?
- Hogyan teheted egészségesebbé a lakásod levegőjét?
- Mire figyelj lakástextil vagy bútor vásárlásnál?
- Mit gondolj végig mielőtt ruhát vásárolsz? Milyen egészségesebb és zöldebb megoldások vannak?
- Hogyan takaríts hatékonyan, anélkül, hogy mérgeznéd magadat és a családodat?
Neked való, ha…
- Nyitott vagy a változásra,
- szeretnéd, hogy otthonod tiszta legyen, de ne menjen a környezet- és egészséged rovására,
- kerülnéd a durva vegyszereket,
- hajlandó vagy változtatni a konyhai eszközeid használatán,
- kevesebb, de valóban használható konyhai berendezésekkel vennéd körül magadat,
- szívesen tanulsz másoktól, és vállalod, hogy megosztják nem csak a sikereidet, de a kudarcaidat is megosztod a csoport többi tagjával,
- hiszel abban, hogy együtt könnyebb fejlődni.
Ki vezeti a csapatot?
Az ÖkoKör egy önképző vagy más néven tanuló kör, ahol a résztvevők kölcsönösen tanulnak egymástól, anélkül, hogy lenne egy megmondó ember, aki mindig előáll a tuti megoldással. A csoport munkáját egy csoportvezető és egy munkafüzet segíti. Azonban ezek feladata inkább a rávezetés és az inspiráció, nem pedig a szakmai tanácsadás vagy a kész válaszok szállítása.
Hmm ez fura ….Ha nincs egy tuti előadó, akkor mitől működik?
A ÖkoKör titka a közösségben rejlik. A közösség erőt, támogatást ad, ha elakadsz, esetleg lankad a lelkesedésed. Hasonló gondolkodásmódú emberekkel találkozol hétről-hétre, akikkel egy közös cél felé haladtok.
Mennyi ideig tart egy Tiszta otthon ÖkoKör, és mi történik ezalatt?
A Tiszta otthon ÖkoKört, a jobb átláthatóság miatt 4 altémára osztottuk. A témakörök feldolgozása 6 hétig tart. Közös munkátok során a következő témákat dolgozzátok fel:
1.) Konyha (edények, tárolók)
2.) Ruha, öltözködés
3.) Takarítás, mosás, tisztítószerek
4.) Beltéri levegő, lakberendezés
Az első alkalommal egy Ökotükör segítségével feltérképezitek a lakásotokat, életmódotokat pl. milyen konyhai eszközöket, ruhákat, tisztítószert használtok otthon. Ezt követően heti rendszerességgel találkoztok. A találkozókon körbejártok egy-egy témát, és mindenki választ egy szimpatikus, számára vállalható akciót, amit a következő találkozóig végrehajt. Amikor újra találkoztok, röviden beszámoltok egymásnak, mire jutottatok, majd előveszitek a következő témát.
Amikor a témák végére értek, az utolsó hetet újra méréssel és számvetéssel töltitek: ekkor győződtök meg róla, hogy milyen sok mindent sikerült elérni, és hogy mennyi mindent változtattatok a szokásaitokon. Így egyaránt látható lesz az egyéni haladás és a csoportok munkájának összesített eredménye is. Az utolsó találkozón végül megosztjátok egymással eredményeiteket, és megünneplitek a 6 hetes közös tanulást és együttlétet!
Mi van munkafüzetben?
Az első találkozón a csoportvezetőtől 1-1 munkafüzetet kaptok. A munkafüzet egyfajta recept-gyűjteményként inkább ötletekkel szolgál, illetve segít új ötletek kidolgozásában. A csoportvezetők a legtöbb esetben ugyanolyan laikusok, mint maguk a csoporttagok. Ezért a szerepük sokkal inkább a csoportszellem fenntartása, a találkozók koordinálása, és ha nagyon muszáj, a csoporttagok emlékeztetése.
Sem a vezetőknek, sem a munkafüzetnek tehát nem az a dolga, hogy megmondják, ezt vagy azt kell tenned. Ehelyett abban segítenek, hogy a csoporttagok megtalálják, mi az, amit lehet, mi az, amire a csoporttagok képesek.
Hányszor találkozol a csoportoddal? Mennyi időt kell rászánni?
Egy-egy Tiszta otthon ÖkoKör találkozó 2-2,5 órás, attól függően, mennyire merültök bele a témába. Ezt az első találkozón előre egyeztetitek egymással.
Hol találkoztok?
A találkozók helye szintén tőletek függ: találkozhattok akár mindig egyvalakinél, vagy rotációs rendszerben mindig másnál, de akár egy hangulatos kávézó, művelődési ház vagy jógastúdió is lehet a találkozók színtere. Ezt is az első találkozón beszélitek meg közösen.
Csoporttag leszel vagy csoportvezető?
Csoporttag bármikor lehetsz, ha belevágsz egy ÖkoKörbe, azaz elmész a találkozókra, vállalásokat teszel, és megosztod tapasztalatait, valamint a képzés elején, végén és fél év múlva segítségünkkel méred a háztartászöldítés eredményeit.
Csoportvezető úgy lehetsz, ha részt veszel csoportvezető képzésünkön, és felelősséget vállalsz csoportod munkájáért, valamint velünk, a Tudatos Vásárlókkal való kapcsolattartásért. Csoportvezetőként a Tudatos Vásárlók Egyesületének egyik mentora segít Téged az egész folyamat alatt.
Kikből szerveződhet csoport?
Bárkiből; barátokból, szomszédokból, kollégákból. Akkor is jelentkezhetsz, ha nem ismersz olyanokat, akik szívesen alakítanának Ökokört – igyekszünk lakóhelyeden összekötni olyanokkal, akik viszont igen.
Ki szervezhet csoportot?
Bárki – akár Te is, ha elvégzed a csoportvezető képzésünket!
Hogy tudok jelentkezni csoporttagnak vagy csoportvezetőnek?
A Tudatos Vásárlók Egyesülete honlapján itt megnézheted, hogy mikor lesz a következő csoportvezető képzés, és hol indulnak csoportok.
Honnan ered az ÖkoKör?
A program keretét jelentő EcoTeams programot a Global Action Plan International (GAP) nemzetközi civil szervezet dolgozta ki, és koordinálja világszerte 1990 óta. Már több mint húsz országban vezették be, a skandináv országoktól az Egyesült Államokon át Vietnámig milliónyi embert mozgatott meg, és indított el a változás útján.
A TVE révén Dél-Koreába is eljutott az ÖkoKör. 2019-ben Soulban tartottunk csoportvezető képzést a koreai Green Consumer Network fogyasztóvédelmi és környezetvédelmi szervezet felkérésre.
A Green&Safe LIFE-styles projektet az Európai Unió LIFE alapja támogatja, az Agrárminisztérium társfinanszírozza. Azonosító: ENV GIE HU000622 Green&Safe LIFE-styles