| Tudatos Vásárló
Igazi és hamis, áldásos hatású gabonák A-tól Z-ig
Itt az ideje elszakadni a rizs-krumpli köretektől! A kísérletező kedvűeknek most különleges és egyszerűen elkészíthető gabonákat mutatunk be.
Amaránt
Gazként növő fajtáját eszik a malacok, de van belőle dísznövény is. A disznóparéjnak is keresztelt amaránt fehérjedús magjainak rosttartalma veri a gabonafélékét. A puffasztott magokat müzlibe, joghurtba vagy levesekbe keverhetjük.
Árpa
Sokan csak folyékony kenyérként (sörként) fogyasztják az árpát, pedig mennyi finomság készíthető a rostban gazdag árpagyöngyből, a gersliből! Egyszerű ínyencséget készíthetünk, ha pirított hagymával elkeverjük, majd vízzel vagy húsleveslével felfőzzük.
Barna köles
A középkorig kedvelt gabona volt, de a búzaliszt megjelenésével eltűnt az asztalokról a köleskenyér. A bioboltokban megtalálható hántolatlan barna kölest a világ leggazdagabb ásványianyag-tartalmú gabonájának tartják! Rizshez hasonlóan elkészítve kiváló köret.
Csemegekukorica
A legrátermettebb kukoricacsövek akár 1200 szemet is növesztenek. Ezek nemcsak nyersen nagyszerűek, a 15 perc alatt elkészülő puliszka télen-nyáron ízletes vacsora. A kukoricadarát főzzük fel vízben, rétegezzük juhtúróval és tejföllel tepsibe. Pirítás után kész is.
Durumbúza
Az igazi olasz tészta tojás nélkül, durumbúzából készül, és nem szabad puhára főzni. A koleszterinmentes étrendben is alkalmazható pastát nem lisztből, hanem a szemekből őrölt dercéből készítik, amelyet vízzel keverve préselnek össze magas nyomáson.
Hajdina
Kakukktojás! A hajdina a közvélekedés ellenére nem igazi gabona, inkább a sóskával rokona. Lisztérzékenyeknek kifejezetten ajánlott, mivel a makkterméséből nyert liszt vagy dara nem tartalmaz glutént. Próbáld ki a hajdinakását rengeteg zöldséggel!
Indián rizs
A dakota és chippewa indiánok hazájából származó sötét, dióízű vadrizs egy vizes területeken élő fűféle tápanyagokban gazdag magja. Valójában nem rizs, de éppúgy használható. A diós-hagymás, bazsalikommal fűszerezett indián rizs igazi köretkülönlegesség.
Jázminrizs
Mendemondák szerint a thaiok a szemek illatáról felismerik, hogy a jázminrizs melyik régióban termett. Nekünk elég annyit tudni, hogy az egy évnél fiatalabb szemek könnyen ragadnak, az idős, száraz szemek főzéséhez viszont több víz kell.
Kamut
A kamutból lassan szívódik fel a szénhidrát a szervezetbe, ezért cukorbetegeknek is ajánlják. Az ősi gabonafélét biogazdaságokban termesztik, jól süthető. Az energiagazdag kamutkenyér fogyasztása különösen kisgyerekeknek és időseknek ajánlott.
Purpurbúza
Új jövevény az igényesebb pékségekben a purpurbúzából készült kenyér. A génbankokból felkutatott ősgabona a maghéj antociántartalmától lila, amely antioxidáns-hatását kifejtve lassítja a sejtek öregedését.
Quinoa
A Peru és Bolívia határán lévő Titicaca-tó környékéről származik az óriás spenótra hasonlító quinoa. Gluténmentes magjai tartalmazzák az összes fontos fehérjét. A bioboltokban kapható magokról jól mossuk le a keserű szaponint, majd pirítás után dupla adag vízben negyed óráig főzzük.
Rozs
A rozs a hűvösebb területek kedvelt gabonája, mely dacol széllel és faggyal. Magjaiból leggyakrabban lisztet őrölnek, de a sok helyen kapható rozspehely is kiváló éhségcsillapító és hasznos rostokkal lát el. Keverd gyümölcslével vagy joghurttal!
Tönkölybúza
Alacsony hozama miatt majdnem kiszorult a termesztésből a tönkölybúza. Ám a biogazdák felismerték, hogy az egyik legősibb búzaféle ellenáll a betegségeknek és a kórokozóknak. A tápanyagokban gazdag tönkölylisztből készült kenyér hosszan eltartható.
Vörös rizs
A vörös rizs egy élesztőgombának köszönheti jellegzetes színét. A reformboltokban kapható szemeket a kínai orvostudomány már évszázadok óta használja, mert sztatintartalmuknak köszönhetően csökkentik a koleszterinszintet és a szívbetegségek kialakulásának kockázatát.
Zab
Nemcsak a lovak ropogtatják a finom zabot, mi is egyre többet találkozunk vele. A zabpehely müzlik, gabonapehely-keverékek és sütemények gyakori alkotórésze. Ha kenyérsütéskor zablisztet is adunk az összetevőkhöz, tovább puha marad a kenyér.