Hová tegyük a megmaradt vegyszereket, flakonokat?
- #EU ökocímke
- #Green and Safe LIFE-styles
- #szelektív hulladékgyűjtés
- #veszélyességi jelek
- #Zöld Otthon nappali
A háztartásban keletkező hulladékok esetében sokszor egyértelmű, milyen hulladék hova kerüljön: melyik kukába kerül a joghurtos pohár vagy éppen a papírszemét. A különböző takarító- és tisztítószerek vagy épp a megmaradt festék flakonja már nem annyira egyszerű. Összeszedtük, mit kell tudni a veszélyes hulladékokról.
LEZÁRULT az #ÖkoTakarítás hónapja
A különböző fertőtlenítőszerek Magyarországon is kelendőbbek lettek a járvány hatására. A hivatalos KSH-adatok szerint 2020-ban több mint 231 milliárd forintot tett ki a tisztítószerek forgalma, ami a járvány előtti, 2019-ben elért 207 milliárd forinthoz képest 11 százalékos emelkedésnek felel meg, a 2018-as kevesebb mint 190 milliárdos összeget pedig 22 százalékkal haladja meg.
Országos boltlista – itt vehetsz kimérős tisztítószert
Lomtalanításkor nem tehetjük ki
Ha már több tisztítószert használunk, tudatos vásárlóként törekedjünk arra, hogy hiteles címke által minősített környezetbarát terméket vegyünk, a vegyszerek ugyanis komoly hatással vannak a vizekre, a környezetre és az emberek egészségére. A tisztítószerek ráadásul nem csak a lefolyó vízbe kerülve okoznak környezeti terhelést: egy-egy kiürült flakonnak a kidobása sem egyszerű feladat.
Korábbi cikkünkben már írtunk arról, hogy nem mindegy, mi lesz a sorsa például az elromlott vagy nem használt kütyüknek, háztartási gépeknek, ezek ugyanis számos olyan alkatrészt tartalmazhatnak, amelyek a környezetre, egészségre is károsak lehetnek, ha a kommunális szemétbe kerülnek. Ugyanígy nem lehet őket a lomtalanítás során sem kitenni. Veszélyes vagy speciális kezelést igénylő hulladékot – így elektronikai, elektromos hulladékot -, vagy építési és bontási törmeléket tehát körültekintően kell kezelni. Ehhez hasonlóan a vegyszereket és egyes, a háztartásokban megtalálható tisztítószereket sem lehet a kukába tenni, és nem érdemes a lomtalanításra sem várni: a vegyszerek, festékek, oldószerek ugyanis szintén veszélyes hulladéknak minősülnek. Jó hír, hogy egyes önkormányzatok rendszeresen szerveznek veszélyes hulladék-leadási lehetőséget.
A hivatalos KSH-adatok szerint a Magyarországon 2019-ben 674 ezer tonna veszélyes hulladék keletkezett, 2,4 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Ezen belül a háztartásokban megmaradó veszélyesnek minősíthető tisztítószereket magában foglaló folyékony veszélyes hulladékok mennyisége 2019-ben 188 ezer tonnára rúgott, igaz ez elmaradt az egy évvel korábbi 249 ezer tonnától.
A háztartási vegyszerek befolyásolhatják a termékenységet
Mi számít veszélyes, illetve speciális kezelést igénylő hulladéknak?
Mik azok, amiket nem lehet egyszerűen kidobni a szemétbe? Az FKF információi szerint ide tartoznak például:
- az elektromos és elektronikai hulladékok: ilyenek többek között például a háztartási kis- és nagygépek mint a mosógép, a hűtőszekrény, a mosogatógép, a hajszárító vagy a porszívó, de ide tartozik a számítógép, nyomtató, monitor vagy a régi mobiltelefonok és az elektromos játékok is;
- a sérült napelemek, fénycsövek és világítótestek;
- a szárazelemek és hordozható kis akkumulátorok és a gépjármű indító akkumulátorok;
- a használt sütőzsiradék, valamint a fáradt olaj és göngyölege, így például a konyhákban használt vagy éppen a gépkocsik használt olaja és annak flakonjai;
- építési-bontási hulladék, amely veszélyes hulladékot nem tartalmaz;
- személygépkocsik gumiabroncsa;
- a festékhulladékok, – maradványok és azok göngyölege, vízbázisú és oldószerbázisú festékek, lakkok, ragasztók.
A fővárosban élők a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt., az FKF weboldalán ellenőrizhetik, hogy melyik hulladékudvarba pontosan milyen hulladékot lehet leadni, így például a víz- vagy oldószerbázisú festékeknek vagy lakkoknak is külön gyűjtőhelye van. Az FKF arra is felhívja a figyelmet, hogy a kijelölt hulladékudvarokban folyékony jellegű veszélyes hulladékok leadására maximum 30 kilós súlykorlát erejéig van lehetőség, kizárólag a budapesti lakosok részére, a szükséges dokumentumok bemutatása mellett. A fővároson kívül a megyei hulladékudvarok weboldalán szintén ellenőrizni lehet az átvett termékeket és a nyitvatartási időket.
Mi legyen a sütésre használt olajjal?
Ahogy az FKF fenti kisokosából látszik, a sütésre használt olajat, azaz a fáradt olajat sem szabad kiönteni, de ebben az esetben nem csak a hulladékkezelő cégek jelentik a végső megoldást. A magyar olajmamut, a Mol külön programot indított a fáradt olaj beszerzésére. A cég kijelölt töltőállomásain – amelyek listája itt található – ingyenesen átveszik a kizárólag lakossági fáradt olajat. Ez legfeljebb 10 literes kiszerelésben és összesen 20 liter mennyiségben adható le. A leadandó a fáradt olaj nem lehet más anyaggal, vegyszerrel szennyezett. A Mol mellett ma már több országos hálózattal rendelkező boltlánc is lépett. Az Aldi és a Spar is tesztüzemet indított, amelynek keretében több üzletben visszaveszik a használt lakossági étolajat és zsiradékot.
- A Spar ezekben az üzleteiben,
- az Aldi pedig ezekben biztosítja ezt a lehetőséget.
- Frissítés (2022.05.04.): A Coop több mint 500 üzletében várja vissza a használt sütőolajat, és literenként 1 db, 80 Ft értékű kuponnal díjazza (max. 5 litert lehet egyszerre visszavinni).
- Frissítés (2022.05.04.): A Lidl Magyarország idén lépett, és teszt jelleggel elindította a használt sütőolaj visszagyűjtését: egyelőre 6 üzlete előtt adhatjuk le a sütőolajat az országban.
Hányszor süthetünk az étolajban, és utána hova vihetjük?
Mi a helyzet a mosó- és tisztítószerekkel?
A legtöbb mosó- és tisztítószer műanyagflakonokban van, azaz miután elfogyott a szer, a műanyagflakont a műanyagszemét közé kell tenni. A Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége azonban felhívja arra is a figyelmet, hogy míg a kiürült mosó-, tisztító- és tisztálkodószeres flakonok a megfelelő szelektív kukába kerülhetnek, addig
a környezetre, élővilágra ártalmas, ezért veszélyt jelző piktogrammal ellátott vagy maró szerek már veszélyes hulladéknak minősülnek.
A veszélyt jelző piktogramok ezen a linken találhatóak.
A veszélyes anyagokat jelző piktogramok – például a felkiáltójel – az öko-tisztítószereken is megtalálhatóak néha, hiszen több természetes vagy környezetbarátként számon tartott anyag is lehet maró, irritáló hatású, így jelölésköteles.
Segít az EU-ökocímke
A veszélyesnek minősülő anyagok helyes elhelyezése fontos kötelességünk, de a hulladék akkor is hulladék marad, ha a megfelelő helyre kerül. Az is tény, hogy bármilyen tisztítószert is használunk, az szennyoldó anyagokat tartalmaz.
A problémát azzal előzhetjük meg, ha nem használunk feleslegesen vegyszereket, és amit mégis használunk, az a lehető legkíméletesebb.
Az Európai Unióban ezért egy hiteles minősített logó, az EU-ökocímke jelzi azokat a termékeket, amelyek lehetőleg minimális terhelést jelentenek a környezetre és a fogyasztókra nézve is legbiztonságosabbak.
Az ökocímkés tisztítószereket független minőségellenőrző laboratóriumok vizsgálják, érthető használati utasításokkal vannak ellátva, amelyek a biztonságos és hatékony használatot segítik elő, és kevesebb veszélyes vegyszert tartalmaznak. Azaz egész életútjuk során kíméletesebbek a környezethez, hiszen a környezetbe kerülve ártalmatlan alkotóelemekre bomlanak le.
A takarításhoz szükséges tisztítószerek kiválasztásában a Tudatos Vásárlók Egyesülete által készített tesztek is segíthetnek: az általános tisztítószerekről itt, a mosóporokról itt, a folyékony mosószerekről itt, a mosogatószerekről pedig itt érhetőek el az eredmények.
Ez a tartalom az Innovációs és Technológiai Minisztérium FV-I-20/C jelű pályázata támogatásával készült. A Green&Safe LIFE-styles projektet az Európai Unió LIFE alapja támogatja, az Agrárminisztérium társfinanszírozza. Azonosító: ENV GIE HU000622 Green&Safe LIFE-styles