
| Tudatos Vásárló
Honnan jön a mangó? – Mindenkinek van feladata
- #Emberi jogok, esélyegyenlőség
- #Fogyasztás, életmód, fogyasztás pszichológiája
- #multik
- #Shopping consciously
- #Szupermarket, piac, kisbolt
- #Zöldség-gyümölcs
Megszerettük a mangót. De honnan érkezik Magyarországra és milyen körülmények között termesztik? Cikksorozatunkban most azt mutatjuk be, hogy milyen feladati vannak a szupermarketeknek és a döntéshozóknak.
Az Oxfam kutatása alapján a szupermarketláncok mindegyikénél különbség van a nyilatkozatok és a valóság között. A vállalt társadalmi kötelezettségek ellenére olyan helyekről szerzik be a perui mangót, ahol a bérek megdöbbentően alacsonyak. Ahhoz, hogy ez megváltozzon, a szupermarketláncoknak meg kell változtatniuk a beszerzési politikájukat, és az ellátási lánc más szereplőinek is lépeseket kell tenniük. Emellett a Európai Unió és a tagállamok döntéshozóinak is tennie kell, hiszen az érintett vállalatok gyakorlatai adott esetben nemzetközi egyezményekben lefektetett emberi- és munkajogokat sértenek.
A kereskedők felelőssége
A tisztességtelen forgalmazó magatartás hatással van a termelőknél és feldolgozóknál tapasztalható munkakörülményekre. Ahhoz, hogy kedvező változások induljanak el a perui mangó ellátási láncában, a szupermarketláncoknak meg kell változtatni a kereskedelmi gyakorlataikat, és jobb árat kell fizetniük a megfelelő munkakörülményeket biztosító, és a környezeti szabványoknak megfelelő termelőktől származó áruért. Ezen felül olyan ösztönző megoldásokat kell kidolgozniuk, amelyek díjazzák azokat a termelőket és beszállítókat, amelyek megfelelnek a minimális társadalmi és környezetvédelmi elvárásoknak.
A káros hatású árprés csökkentése érdekében az Aldinak és a Lidlnek fel kell hagynia a heti tenderekkel, és nem kérhetnek indokolatlan árengedményeket vagy beszállítói hozzájárulást saját költségeikhez.
Önkéntes felelősségvállalási kezdeményezések
Üdvözlendő, hogy mind az érintett szupermarketláncok, mind a nekik beszállító termelők tettek önkéntes lépéseket a helyzet javítására. A munkakörülmények javítása hatékonyabb lenne, ha az egyeztetésekbe, a tervezési és végrehajtási intézkedésekbe bevonnák a munkavállalókat, a szakszervezeteket és a témában tevékenykedő civilszervezeteket. A beszállítók munkatársainak és vezetőinek képzése sem maradhat el.
A kialakított szabályoknak nem csak az egyesülés szabadságát, a diszkrimináció, a gyermek- és kényszermunka tiltását, a megfelelő munkaidőhöz való jogot, a munkavégzés biztonságát kell tartalmazniuk, hanem jogot a megfelelő bérezéshez és a szabályos foglalkoztatáshoz is. Ugyanilyen fontos mindennek beépítése a szupermarketláncok beszerzési gyakorlatába: például a beszállítóknak olyan árat kell kapniuk, amelyből lehetőségük van megfelelő bért fizetni munkavállalóiknak.
A döntéshozók szerepe
A perui kormánynak biztosítani kell, hogy a cégek betartsák a szakszervezeti jogokat, megfeleljenek a munkaidő szabályozásának és megfelelő béreket fizessenek.
Az Európai Unió fontos piac, így az egységes európai szabályozás sokat javíthat az európai és globális beszállítók helyzetén. Az Európai Unió megkövetelheti, hogy a globális beszállítói hálózattal bíró cégek tartsák tiszteletben az emberi és munkajogokat a saját, illetve a szállítójuk telephelyén is.
A fenntartható, etikus vállalati működés felé vezető úton az első lépés az átláthatóság megteremtése. A globális ellátási láncok szereplőit, különösen az európai szupermarketláncokat kötelezni kell arra, hogy üzleti beszámolóik mellett hozzák nyilvánosságra legalább a saját márkás termékeik termelési körülményeit, különös tekintettel a szociális és környezeti szempontokra. Az Európai Bizottság javaslata kötelezővé teszi a vállalatoknak az üzleti gyakorlatukkal kapcsolatos szociális és környezetvédelmi kérdések nyilvánossá tételét. A javaslat pontosítása szükséges ahhoz, hogy pontosan meghatározott előírásokat tartalmazzon a vállalatok felé a jelentések tartalmát illetően, és az ellátási láncokra vonatkozóan is megfogalmazzon elvárásokat.
A szupermarketláncok kötelezhetik beszállítóikat arra, hogy a termelési feltételek ellenőrzésének megkönnyítése végett biztosítsák az átláthatóságot a nekik beszállító vállalkozásokat illetően.
Kép: sxc.hu
Jelen cikksorozat az Európai Unió támogatásával jött létre. A kiadvány tartalmáért kizárólag a Tudatos Vásárlók Egyesülete felelős, és az semmi esetre sem tükrözi az Európai Unió álláspontját