
| Tudatos Vásárló
Holnaptól a gyereked tányérjáról veszed el az ételt
Ma van a globális túlfogyasztás vagyis „túllövés” napja, ami azt jelenti, hogy holnaptól minden tevékenységünkkel a gyerekeink elől vesszük el a természeti erőforrásokat. Csak hogy erről a hitelről elfelejtettük megkérdezni őket.
2015-ben minden eddiginél korábban, már augusztus 13-án elérkeztünk a globális túlfogyasztás, a „túllövés” napjához. Ez minden évben az a nap, amikortól kezdve a hiány pótlásához már a következő évi erőforrásait fogyasztja az emberiség – ezt már unokáink hitelezik, akaratuk ellenére. Ami ez után a nap után elfogy, azt a természet már nem képes a saját megújuló képessége alapján újból előállítani. A népesség-növekedés és a folyamatosan növekvő fogyasztás miatt egyre rövidebb idő alatt éljük föl éves földi készleteinket.
2000-ben még októberben volt a túlfogyasztás napja
A Global Footprint Network minden évben kiszámítja, hogy az adott évben mennyi erőforrás érhető el, illetve mennyit képes a Föld megújítani, hogy ellensúlyozza az ember ökológiai lábnyomát, így jön ki a túlfogyasztás napja. Az 1960-as évek elején a Föld erőforrásainak évente még csak kétharmadát használta föl az emberiség, alig 50 éve még fenntarthatóan, a Föld korlátain belül éltünk. 1992-ben azonban már október 21-ére esett a globális túlfogyasztás napja, 2014-ben pedig már augusztus 19-ére. Idén kevesebb mint 8 hónap alatt több természeti erőforrást használtunk el, mint amennyit a Föld 12 hónap alatt képes fenntarthatóan nyújtani.
Négy fő októl függ
A Föld lakossága folyamatosan növekszik, ezzel párhuzamosan az erőforrások felhasználása is nő. Jelenleg egy év alatt annyi erőforrást használunk fel, amennyit bolygónk másfélszerese lenne képes újra előállítani. A túlfogyasztást alapvetően négy dolog határozza meg: az, hogy mennyit fogyasztunk; mennyire hatékony technológiával illetve mennyire hatékony eszközöket használunk; a Föld népessége; és végül, hogy mekkora a természet által aktuálisan „elfoglalt” terület.
A főgonosz: kibocsátás
A legsúlyosabb problémát a káros anyagok kibocsátása okozza. Az ökológiai lábnyom felét a gyorsan növekvő szén-dioxid kibocsátása adja. Ez a szennyezés tehető felelőssé az üvegházhatás kialakulásáért, és nagy a szerepe a szélsőséges időjárás általánossá válásában és az éghajlatváltozásban is. A kibocsátott szén-dioxid mennyiségének mérséklésével, jó eséllyel csökkenne az ökológiai lábnyomunk és a klímaváltozás megfékezésének érdekében is fontos szerepe lenne.
A képre kattintva egy interaktív térképen megnézheted, hogy melyik országnak mekkor az ökolábnyoma.
Kevesebb erdő és ivóvíz
A WWF kétévente jelentést készít a legveszélyeztetettebb fajok helyzetéről, amiben kitérnek a bolygó állapotára és az emberi tevékenység okozta hatásokra is. A jelenlegi trendek sajnos azt mutatják, hogy az élőhelyként szolgáló esőerdők folyamatosan zsugorodnak, egyre kevesebb a tiszta ivóvíz és egyre több káros anyag kerül a természetbe.
Az ökológiai lábnyommal kapcsolatos adatokra alapozva a globális túlfogyasztás napja megfelelő alkalom arra, hogy számot vessünk azzal, mennyire kizsigereljük bolygónkat. Ha időben cselekszünk, megfordíthatjuk a trendet és a Föld élhető maradhat gyermekeink számára is.
Forrás: WWF sajtóközlemény, Föld Napja Alapítvány, overshootday
Kép: parentspartner.com
Tetszett a cikk? Nyomd meg a lenti gombot és támogasd a www.tudatosvasarlo.hu fenntartását egyszeri felajánlással. Köszönjük!
Legyél Te is a Tudatos Vásárlók Egyesülete büszke támogatója!
A TVE éves támogatói díja 2500 forint. És ezért kapsz egy Tudatos Vásárló Kedvezménykártyát is.
Kattints ide, ha szeretnél 5-15% kedvezménnyel vásárolni a TVE által minősített helyeken.
A cikk a Földművelésügyi Minisztérium Zöld Forrás PTKF/1230/2015 jelű pályázat keretében készült.