Tudomány
Leírás
Az ernyősvirágzatúak (Apiaceae) családjába tartozó, egyéves növény. Szára 30-50 cm magas, egyenes. Levelei közül az alsók hosszúnyelűek, kerekded vagy szív alakúak, durván fűrészesek. A középsők lándzsásak, három szeletűek, a felsők 2-3-szorosan szárnyasan osztottak, a szeletek keskeny-lándzsásak és ép szélűek. Virágzata összetett ernyő; a virágok aprók, fehérek. Termése kerekded ikerkaszat, éretten 4-5 mm hosszú, szürkészöld vagy szürkésbarna színű, rövid serteszőrökkel borított. Jellemző, kellemes illatú, édeskés-fűszeres ízű. Júliusban virágzik, termése augusztusban, szeptemberben érik.
Mellékhatások
- A megadott adagolásnál nem jellemzőek.
- Ritkán allergiás reakció léphet fel a bőrön, a légutakban és a gyomor- bélrendszerben.
- Az illóolaj már viszonylag kis mennyiségben is okozhat hányingert, hányást, légúti ödémát és görcsöket.
- A transz-anetolt nagy dózisban állatkísérletekben májkárosítónak találták.
- A transz-anetol nagy dózisban kisgyermekeknél is toxikusnak bizonyult, ezért a szoptatás alatti alkalmazásnál ügyelni kell az adagolás betartására!
Ellenjavallat
- A túladagolás veszélye miatt a tiszta illóolaj kismamák, csecsemők és gyermekek számára nem ajánlott, ők inkább a teát alkalmazzák!
- Szintén a túladagolás veszélye miatt az illóolajat ne használjuk hosszú ideig!
- Ösztrogénszerű hatása miatt nem ajánlott ösztrogénfüggő daganatos betegségeknél!
Gyermekeknek adható?
Igen, kivéve illóolajTerhesek használhatják?
Igen, kivéve illóolajSzoptatás alatt használható?
Igen, kivéve illóolajGyűjtés
Előfordulás
Hazánkban nem őshonos, melegigényes növény. Európában főleg a mediterrán országokban termesztik, de nálunk is van rá példa az ország déli részein.
Tudomány
Monográfiák, tudományos vizsgálatok
Az E-Bizottság és az ESCOP belsőleges és külsőleges használatra javasolja a légutak gyulladásos betegségeiben, valamint gyomor- és bélpanaszoknál.
Görcsoldó hatását állatkísérletekben igazolták.
Tejelválasztást fokozó hatását magas transz-anetol tartalmának köszönheti.
Modern humán vizsgálatokat nemigen végeztek vele. Gyógyászati felhasználásának alapját a preklinikai vizsgálatok, illetve a tradicionális alkalmazás évezredes tapasztalatai jelentik.
Hivatalos státusz
Mindkét fent említett drog szerepel a hazánkban szabadon forgalomba hozható drogok listáján (6.sz melléklet a 4/1997. (I.22) Korm. rendelethez, megjelent a 203/2002 (IX.4) Korm rendeletben). A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben is hivatalos mindkettő, ahogyan az összes európai gyógyszerkönyvben.