fbpx

Súlyos veszélyt jelenthetnek a gyerekekre a matracok

A szülői lét egyik központi kérdése a gyerekek alvása, ezáltal a gyerekmatrac vásárlás is többször fókuszba kerül. Ilyenkor igyekszünk a kényelem mellett előtérbe helyezni, a fekhely biztonságossá tételét, csak épp sokszor nem ott keressük a matracokban és ágy kiegészítőiben a veszélyt, ahol a leginkább leselkedik ránk.

Hiszen, mi is történik, mikor a baba/gyerekszobát berendezzük? Általában a legfontosabb, hogy megfelelő keménységű matracot válasszunk, újszülött esetében a fulladást megelőzendő, nagyobb gyereknél pedig a gerinckímélés miatt. Arra pedig a legritkább esetben gondolunk, hogy milyen egészségre káros anyagok oldódhatnak ki a matracokból, súlyosan veszélyeztetve a gyerekeinket. Márpedig sajnos ez egy valós és jelentős probléma – derül ki két kanadai kutatásból is, amelyekről a Consumer Reports számolt be.

A Tudatos Vásárlóknál azon dolgozunk, hogy a szervezetedben és a környezetedben is kevesebb kockázatos vegyi anyag legyen. Neked annyi a dolgod, hogy a mindennapi vásárlásaiddal jó döntéseket hozz, és aláírásoddal, véleményeddel, figyelmeddel és a teheted, pénzbeli támogatásoddal járulj hozzá a közös sikerhez.

Támogass minket, hogy képviselhessük a fogyasztók érdekeit!

Ftalátok, égésgátlók, UV-blokkolók

Az első kutatásban, melyben 16 gyerekmatracot vizsgáltak, a matracokat felmelegítették egy pár hónapos baba testének hőmérsékletével, valamint nagyjából 7 kilóval súlyozták. Ezekre az előkészületekre azért volt szükség, mert más mennyiségben bocsátja ki magából a káros anyagokat a matrac, ha súly és hő éri. És valóban, a matracok több vegyi anyagot bocsátottak ki, amikor felmelegítették és összenyomták őket, mintha egy gyermek aludt volna rajtuk.

A másik kutatásban 25 gyerek szobájának levegőjét vizsgálták, az eredmények pedig azt mutatják, a legmagasabb koncentrációban a gyermekek matracai közelében találtak kockázatos vegyi anyagokat. A kutatók azt is megállapították, hogy néhány érintett vegyi anyag nagyobb valószínűséggel volt jelen azokban a szobákban, ahol zsúfoltabbak voltak ágyak párnákkal, takarókkal, lepedőkkel, ágyvédőkkel.

A szakemberek egyébként főleg ftalátokat, égésgátlókat és UV-blokkolókat találtak a matracokban, melyek külön-külön is egészségügyi veszélyeket hordoznak magukban, együttesen pedig növelik az egészségkárosodás lehetőségét.

4668
Segítettünk, hogy képben legyél a termékekben lévő vegyi anyagok hatásával kapcsolatban?
toxfree szavazás játékok

Köszönjük az idődet, válaszoddal sokat segítettél!

De miért vannak ezek a matracokban?

Az egyik legmeglepőbb eredmény talán az UV-blokkolók jelenléte a matracokban. Ezeket főleg akkor használják, ha a matrac vagy az ágynemű színét akarják megóvni attól, hogy kiszívja a nap. Eközben pedig egyes UV-blokkolók feltételezhetően endokrin károsító vegyi anyagok is.

Szintén furcsa lehet az égésgátlók jelenléte, hiszen egy felnőtt is, de egy gyerek pedig pláne ritkán kerül olyan helyzetbe, hogy gyulladás veszélyeztesse a matracát. Ám ennél is fontosabb, ahogy arra a kutatásban résztvevő egyik szakember is rámutat: matracok esetében könnyűszerrel ki lehetne váltani a káros vegyi anyagokat tartalmazó égésgátlókat, ha például természetes, kevésbé gyúlékony alapanyagokat használnának, például gyapjút. Egyes égésgátló vegyi anyagok ismert rákkeltő anyagok, míg mások viselkedési zavarok kialakulásának megnövekedett kockázatával hozhatók összefüggésbe.

3761
Segítettünk, hogy kevesebb káros vegyi anyag legyen az életedben?
toxfree szavazás 2

Köszönjük az idődet, válaszoddal sokat segítettél!

A ftalátok pedig lágyítóként vannak jelen a termékekben. Mivel nem képeznek erős kémiai kötéseket, ezért lassú és hosszú ideig tartó párolgással vagy oldódással szabadulnak fel. Egyes ftalátok rákkeltők, igen veszélyesek különösen a várandós kismamák és a kisgyermekek szervezetére. Megzavarják a hormonrendszert, aminek a hatásai később jelentkeznek. Termékenységi problémákat okozhatnak, különösen a fiúknál.

Mi a helyzet az EU-ban?

Abban minden szakértő egyetért, hogy a gyerekek biztonság érdekében jelentős javulás csak szigorúbb szabályozással érhető el. Az Európai Unióban a REACH (vegyi anyagok regisztrálása, értékelése, engedélyezése és korlátozása) az elsődleges vegyianyag-biztonsági rendelet. Ez korlátozza a veszélyes anyagok, köztük a ftalátok és az égésgátlók fogyasztási cikkekben való felhasználását, ám mint azt gyakran tapasztaljuk különféle termékek esetében, ezek a szabályok még nem elég szigorúak ahhoz, hogy megvédjenek minket a kockázatos vegyi anyagoktól.

Reménykedésre okot adó történések azonban szerencsére vannak. Nemrég az Európai Parlament és a Tanács tárgyalói megállapodtak a játékbiztonsági szabályok szigorításáról, aminek részeként betiltották a rákkeltő, hormonkárosító vegyi anyagok és az örök vegyi anyagok (PFAS) használatát a gyerekjátékokban, ami vonatkozik az általunk sokat emlegetett és vizsgált hormonkárosító biszfenolokra is.

Mit tehetünk?

Mivel a káros vegyi anyagok jelenlétét és koncentrációját laboratórium tesztekkel lehet csak pontosan meghatározni, ami természetesen nem elvárható egyetlen szülőtől sem, így az alábbi praktikákat lehet bevetni a kitettség csökkentésére:

  • Próbálj minél több információt megtudni a matrac összetevőiről! A kerülendő anyagok közé tartozik például a poliuretánhab és a vinil, ezek helyett olyan matracot érdemes választani, amely megbízható minősítéssel, mint például a Globális Szerves Textilszabvány (GOTS) és a Globális Szerves Latex Szabvány (GOLS) vagy az Oeko-Tex Standard 100 tanúsítás (ezt nem tartjuk elég szigorúnak).
  • Óvatosan a kiegészítőkkel! Minden olyan dolog összetevőjére is próbálj odafigyelni, ami a matracon kívül az ágyba kerül. Ilyen a párna, a lepedő és ágyvédő is. Ez utóbbit akár meg is próbálhatod kiváltani egy frottír törölközővel, amit a lepedő és a matrac közé raksz.
  • Moss gyakran! Nem csupán a higiénia miatt, hanem azért is, mert az ágyneműk felszívhatják a matrac által kibocsátott vegyi anyagokat.
  • Vásárolj használtan! Mivel mosással egyébként is jelentős mértékben lehet csökkenti a kockázatos vegyi anyagok jelenlétét a textilekben, így a másodkézből vett termékekben eleve kisebb lehet a káros kemikáliák mennyisége.
  • Válassz minél semlegesebb színeket! Minél kevésbé veszélyezteti az ágy esztétikáját az, hogy kiszívhatja a nap, annál kisebb a valószínűsége, hogy UV-blokkolókat tartalmaz.
  • Szelektálj! Szelektálj! Habár ez már egy másik téma: de igyekezz minél kevesebb alvós tárgyat tartani a gyerekek ágyában. Egyrészt egy éves kor alatt minden extra kiegészítő fulladásveszéllyel bír, másrészt a párnák, plüssök és nyunyókák is sajnos tele lehetnek káros vegyi anyagokkal, amelyek így tovább fokozzák a veszélyt.
  • Segítsd a munkánkat, annak érdekében, hogy hiteles, naprakész információid legyenek, és együtt tehessünk a minket körülvevő káros anyagok csökkentése érdekében! Írd alá a petíciónkat, amelyben felszólítjuk az európai döntéshozókat, hogy tiltsák be az összes aggodalomra okot adó vegyi anyag használatát a hétköznapi tárgyakban legkésőbb 2029-ig, töltsd ki a kérdőívünket, amivel felmérheted, hogy most mennyire vagy tájékozott ezen a téren, és egyúttal segítheted ToxFree kampányunkat, itt pedig segíthetsz abban, hogy kiderítsük, mennyi káros anyag van a fülhallgatóinkban.

Civilek a káros vegyi anyagok ellen – a ToxFree Life együttműködés 

A Tudatos Vásárlók Egyesülete uniós szinten szeretné elérni, hogy a fogyasztási cikkekbe ne kerülhessenek mérgező anyagok. Az egyesület vezeti a ToxFree Life for All elnevezésű nemzetközi projektet, amely az egészségkárosító anyagok kockázatait csökkentené.

A ToxFree Life for All projektben magyarországi, szlovéniai, csehországi és osztrák fogyasztói szervezetek dolgoznak azon, csökkenjen a fogyasztók káros vegyi anyag kitettsége. A résztvevő partnerszervezetek: a cseh Arnika  és dTest, a szlovén ZPS, az osztrák VKI.  

Az öt partnerszervezet közösen tesztel, egyeztet döntéshozókkal, kampányokat indít és a fogyasztókat segítő oktatási programokat hoz létre. Az együttműködést a Tudatos Vásárlók Egyesülete kezdeményezte és vezeti.

Fotók: Canva.com

EU LIFE logoEM logoToxFree Life logoToxfree LIFE for All projektet az Európai Unió LIFE alapja (LIFE22-GIE-HU-ToxFree LIFE for All, 101114078) és az Energiaügyi Minisztérium társfinanszírozza (Z1230232). A cikkben kifejtett nézetek és vélemények a Tudatos Vásárlók Egyesületének álláspontját képviselik, és nem feltétlenül tükrözik az Európai Unió véleményét.

Mi nem csak a „szuperzöldekhez” szólunk! Célunk, hogy az ökotudatos életmód és az ehhez vezető vásárlási szempontok bárki számára elérhetők legyenek, éljen bárhol, bármilyen végzettséggel, bármilyen szemlélettel is ebben az országban.

Tevékenységünk a gyártók támogatásától és reklámoktól mentes, nem fogadunk el termékmintákat tesztelésre, nincsenek céges támogatóink, sem reklámbevételeink. És ezt továbbra is fenn akarjuk tartani.

Ahhoz, hogy olyan ügyekkel foglalkozzunk, amikre nincsen hazai vagy más pályázati forrás nagy szükségünk van olyan magánemberek támogatására, mint amilyen Te is vagy! Lehetőségeidhez mérten emiatt kérünk, támogasd munkánkat rendszeres vagy egyszeri adományoddal.

Ne feledd, a pénzed szavazat!

Támogass minket!

Képezd magad a webináriumainkon!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

    Válassz hírleveleink közül:*

      Iratkozz fel híreinkre!

      Tippek, tesztek, programok

      Megszakítás