| Tudatos Vásárló
Génmanipuláció: a vonalkód alapján kiderül?
Egy lánclevélben terjedő városi legenda nyomába eredtünk. A levél szerint a vonalkódból kiolvasható, hogy az adott zöldség vagy gyümölcs génmanipulált-e. Téves a rémisztgetés.
„Egy amerikai blogon jelent meg egy cikk arról, hogyan lehet felismerni, hogy a szuper-hiper-marketekben árult gyümölcs, zöldség rendes, bio vagy génkezelt-e. Úgy, hogy megnézzük azt a címkét, amit ráragasztunk a megmérés után, amelyen egy 4-5 számból álló kód van. Ha ez a kód 4-jegyű (pl. 4021), akkor normális körülmények között termelt növénnyel van dolgunk. Ha 5-jegyű és 9-essel kezdődik a számsor (pl.96584), akkor biotermék. Ha viszont 5-jegyű és 8-assal kezdődik (pl. 86584), akkor sajnos génmódosított az illető „termék”. A vonalkódot FIGYELD!” – állt a lánclevélben.
A levélrészletet eljuttattuk a génmanipuláció kérdésével külön program keretében is foglalkozó Magyar Természetvédők Szövetségének. Az egyesület programfelelősétől, Fidrich Róberttől a következő választ kaptuk:
„Egy amerikai blogot említenek benne. Az Egyesült Államokban a fogyasztóknak egyáltalán nincs semmiféle joguk arra, hogy érdemben tájékoztatást kapjanak arról, hogy egy élelmiszer tartalmaz-e génmódosított összetevőt vagy sem.
Európára egyébként sem vonatkoznak az amerikai szabályok. Nálunk elvileg az élelmiszereken jelezni kell, ha génmódosított összetevőt tartalmaznak, de arra nem a vonalkód való, hanem magán a csomagoláson (címkén) kell egyértelműen jelölni a génmódosított tartalmat.
A jogszabályban szerepel egy kitétel, hogy a jelölési kötelezettség, amennyiben technikailag elkerülhetetlen, ill. véletlenszerű szennyezésről van szó, csak 0,9% felett érvényes, de ezt jobb, ha elfelejtjük, mert sokan – néha még a hatóságok is – félreértik ezt. A lényeg, hogy jelölni kell a csomagoláson, ha génpiszkált összetevőt tartalmaz az élelmiszer.
A jogszabályok szerint ugyanakkor nem kell jelölni az élelmiszeren a génmódosított tartalmat abban az esetben, ha egy tej-, vagy hústerméket olyan állatból állítottak elő, amely génmódosított takarmánnyal volt táplálva.
Ugyanakkor több európai államban a fogyasztói nyomás hatására egyes cégek (pl. a Campina, amely hazánkban is jelen van a Friesland márkanevű termékeivel) kénytelenek voltak bevezetni génpiszka-mentes tejtermékeket, ill. Ausztriában génpiszka-mentes csirkét.”
A lánclevélben terjedő hírek tehát ez esetben is hamisnak bizonyultak. Ha biztos akarsz lenni benne, hogy az általad választott termék nem tartalmaz génmódosított összetevőt, keresd a „gmo mentes termék” címkét.
Kép: livinggreenmag.com
A cikk megjelenése a Nemzetgazdasági Minisztérium FV-I-12-C-0004 pályázat keretében valósult meg.