| Tudatos Vásárló
Fenntartható tervezés: Plastenka – kifliszacskóból hátizsák
Az újrahasznosítással operáló ökodizájn lényege, hogy részben vagy teljesen újrahasznosított anyagból készülnek a termékek, nem ritkán közösségi gyűjtéssel. Sorozatunkban most a Plastenka tervezőjét kérdeztük.
Többnyire élelmiszereket tároló, főleg műanyag zacskók újrahasznosításával készülnek a Plastenka táskái: szinte biztos, hogy nem találunk két egyforma darabot.
Mosolyog ránk a cuki kutya az egykori tápos zsákról, vagy ismert kávék márkaneve domborodik a táskák felső részén. Sokszor pedig a felismerhetetlenségig átszabva kerülnek egy-egy táska vagy pénztárca külső részére ezek az alapanyagok.
A mondanivaló egyértelmű: gondold újra. Az újrahasznosításra kerülő hulladékok anyagi és grafikai értéke túlmutat az egyszeri használaton, ráadásul igen nagy teret ad és egyben kihívást is jelent a meglévő minták, szövegek játékos felhasználása.
A tervező a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem vizuális kommunikáció, valamint rajz- és környezetkultúra-tanári szakán végzett. A Plastenka alapítása volt a diplomamunkája.
Saját fejlesztése az UTOPLAST, ami az összegyűjtött műanyag zacskók újrahasznosításával készül, ez a táskák alapanyaga is.
Az alapítót kérdeztük.
Miért választottad ezt a márkanevet?
A Plastenka márkanév a PLASTIC becézése, azt hivatott megmutatni, hogy a műanyag hulladékból vagány és kedves dolgokat lehet készíteni.
Ki tervez?
A tervező Laczkó Juli.
Hol történik a gyártás?
A 2010-es alapítás óta több gyártási modellt is kipróbáltunk, szociális foglalkoztatáson és az outsource-on át a saját műhelyben dolgozó alkalmazottakig.
Milyen alapanyagokkal dolgozol?
A termékek alapanyaga kávészacskó, dohányzacskó, nejlonzacskó, állat-tápos zsák és reklámponyva. A pántok, tépőzárak, egyéb kellékek újak, hiszen fontos, hogy a táskák minőségiek és funkcionálisak legyenek.
Hol kaphatóak a termékek?
A termékek webshopunkban és a lipcsei Catch as Catch Can designboltban kaphatóak.
Mit, hogyan és hová lehet neked gyűjteni?
A 2017-es Plastenka kollekcióhoz még február 8-ig le lehet adni kisebb és nagyobb tiszta műanyag szatyrokat a Food Truck Udvarban, bővebb infó itt olvasható.
Köszönjük a közreműködést Kovács Andreának!
Kép: Plastenka.hu
Tetszett a cikk? Nyomd meg a lenti gombot és támogasd a www.tudatosvasarlo.hu fenntartását egyszeri felajánlással. Köszönjük!
Legyél Te is a Tudatos Vásárlók Egyesülete büszke támogatója!
A TVE éves támogatói díja 3000 forint. És ezért kapsz egy Tudatos Vásárló Kedvezménykártyát is.
Nemzeti Fejlesztési Minisztérium – a fogyasztók érdekében. A cikk a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium FV-I-16-2016-00023 jelű pályázat keretében valósult meg.