fbpx
eu zászló

Ezt várják fogyasztói szervezetek az EU-s magyar elnökségtől

2024 második felében, július 1-jétől december 31-ig Magyarország tölti be az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét. Fogyasztóvédő szervezetek, köztük mi is konkrét javaslatokat tettünk arra, milyen fontos területeken kell a Miniszterek Tanácsának az Európai Parlamenttel együtt erősebb fogyasztóvédelmet, erősebb fogyasztói jogokat biztosítania. Tiltsák be a hormonkárosító vegyi anyagokat a gyerekjátékokban és szorítsák vissza a zöldre festést – többek között ezt várjuk az EU-s magyar elnökségtől.

A magyar elnökség alatt számos fogyasztóvédelmi vonatkozású ügy vár végleges jóváhagyásra, ezért fogyasztói szervezetként azt várjuk a magyar elnökségtől, hogy segítsen a fogyasztók számára előnyös módon megoldani ezeket a kérdéseket. A fogyasztóvédők azt várják a magyar elnökségtől, segítsen abban, hogy az Európai Bizottság stratégiái minél jobban szolgálják az emberek érdekeit.

A magyar elnökség megbízatása lehetőség arra, hogy

  • az európai fogyasztókat tisztességes online és offline vásárlási feltételek illessék meg,
  • a fenntartható választás legyen a könnyű és megfizethető választás,
  • a digitalizáció mindenki javát szolgálja.

A magyar elnökség napirendjén számos, a fogyasztókat érintő jogalkotási és nem jogalkotási ügy is szerepel majd. Az Európai Fogyasztói Szervezet, a BEUC, melynek a Tudatos Vásárlók Egyesülete is tagja, egy Memorandumban foglalta össze javaslatait arra, hogyan alkosson a Miniszterek Tanácsa az Európai Parlamenttel közösen olyan jogszabályokat, amelyek magas szintű fogyasztóvédelemhez és a fogyasztói jogkörök erősítéséhez járulnak hozzá.

Az Európai Fogyasztóvédelmi Szervezet (BEUC) 31 európai ország 44 független fogyasztóvédelmi szervezetének ernyőszervezete. Tagjaként feladatunk a fogyasztók érdekeinek képviselete az Európai Unió döntéshozóinál a fogyasztók szempontjából fontos területeken.

A Magyar elnökség kapcsán a BEUC tagszervezeteivel többek között a következő témákra, feladatokra hívjuk fel a Miniszterek Tanácsa figyelmét. Ezek a témák a Tudatos Vásárlók Egyesülete küldetése szempontjából kiemelt területek.

1. Legyen vége a zöldre festésnek

A környezetbarát jellegre vonatkozó állításokról – magyarul a zöldre festésről – szóló irányelv célja a zöldre festés megszüntetése, valamint a fogyasztók segítése abban, hogy valóban környezetbarát döntéseket tudjanak hozni egy termék megvásárlásakor vagy egy szolgáltatás igénybevételekor.

Ahhoz, hogy a fogyasztók teljes mértékben megalapozott döntéseket tudjanak hozni, a termékeken, reklámokban látható környezetbarát jellegre vonatkozó állításoknak megbízhatónak, összehasonlíthatónak és igazolhatóaknak kell lenniük.

A javasolt irányelvnek meg kell védenie a fogyasztókat az ellenőrizetlen állításokkal szemben, és meg kell követelnie a vállalatoktól, hogy még azelőtt igazolják az állításokat, mielőtt megjelentetnék őket a termékeken vagy a reklámokban.

Honnan tudod felismerni, mi zöldre festés és mi nem az?

2. Biztonságos játékokat a gyerekeknek

A játékok biztonságára vonatkozó javasolt rendeletnek meg kell akadályoznia, hogy a gyermekek a játékokon keresztül káros vegyi anyagoknak, például a hormonrendszerbe beavatkozó anyagoknak legyenek kitéve!

A rendeletnek megfelelően kell foglalkoznia az értékesítési csatornák és játékok valamennyi típusából eredő kockázatokkal, beleértve az intelligens játékokat is.

Gyúlékony tűzlétra, cuki hormonkárosító unikornis – sok a veszélyes termék az Amazonon és a többi online piactéren, szigorítás kell

3. Alternatív vitarendezési lehetőségek

A jelenlegi irányelv felülvizsgálatára irányuló javaslat célja a peren kívüli vitarendezésre (Alternative dispute resolution, ADR) vonatkozó szabályok korszerűsítése és egyszerűsítése, valamint a digitális piacokhoz való igazítása, és a fogyasztók helyzetbe hozása a digitális átállás során.

Az alternatív vitarendezési lehetőségekkel élve a fogyasztók és a kereskedők a vitáikat bírósági eljárás nélkül, gyorsan és olcsón rendezhetik.

Javasoljuk, hogy a digitális eszközök használata, valamint a fogyasztóknak és a kereskedőknek nyújtott segítség révén javuljon az alternatív vitarendezéshez való hozzáférés a határokon átívelő jogvitákban is.

4. Erősebb utasjogokat

Bár jelenleg az Európai Unió az egyetlen olyan térség a világon, ahol egységes utasjogi szabályok vannak hatályban minden közlekedési módra vonatkozóan, az utazók problémákkal szembesülnek az előírások nem megfelelő végrehajtása és érvényesítése miatt.

Az utasok és jogaik erősebb védelme és az utazási csomagokra és az utazási szolgáltatásegyüttesekre vonatkozó irányelv felülvizsgálata ezért rendkívül időszerű. Fontos biztosítani, hogy ezek a kezdeményezések koherensek legyenek és magas szintű fogyasztóvédelmet biztosítsanak.

Így kértünk kompenzációt és a késésből eredő költségek megtérítését a Wizz Airtől

5. A Mesterséges Intelligencia felelőssége

Az EU-nak sürgősen korszerűsítenie kell a polgári jogi felelősségi szabályait, hogy azok megfeleljenek a digitális kornak. Ennek a kezdeményezésnek biztosítania kell, hogy a mesterséges intelligencia által megkárosított fogyasztók hozzáférjenek az igazságszolgáltatáshoz és a jogorvoslathoz.

6. Elérhető gyógyszerek, elérhető áron

A fogyasztók Európa-szerte akadályokba ütköznek, amikor megpróbálnak hozzájutni az egészségük javításához szükséges gyógyszerekhez. Gyakran előfordul, hogy a gyógyszerek vagy nem állnak rendelkezésre a gyógyszertárakban, vagy a közegészségügyi szervek a túl magas árak miatt nem térítik meg őket. Ezért fontos feladatnak tartjuk a megfizethetőbb gyógyszerekhez való hozzáférés biztosítását, az EU általános gyógyszerészeti jogszabályainak felülvizsgálatát.

7. Lakossági befektetések és jogalkotási reform

Ez a reform olyan létfontosságú témákat érint, mint a lakossági befektetők védelme, a pénzügyi tanácsadás és az értékarányosság biztosítása. Az EU-nak biztosítania kell, hogy a fogyasztók hozzáférjenek a megfelelő minőségű befektetési és nyugdíjtermékekhez a fenyegető nyugdíj- és finanszírozási válság enyhítése érdekében.

8. Védelem az online fizetési csalások ellen

A fogyasztók egyre inkább ki vannak téve az online fizetési csalások különböző formáinak, így egyre nehezebben tudják eldönteni, hogy egy tranzakció jogszerű-e vagy sem. A pénzforgalmi irányelv és rendelet felülvizsgálata egyedülálló lehetőséget kínál arra, hogy erős fogyasztóvédelmi keretet dolgozzunk ki a fizetési csalások és más csalárd gyakorlatok ellen.

9. Az uniós vámpolitika reformja

A reform célja, hogy fokozza a fogyasztók védelmét az interneten keresztül értékesített és az EU-n kívülről behozott veszélyes termékekkel szemben. Emellett a reformnak meg kell erősítenie az uniós környezetvédelmi szabványok, többek között a környezetbarát tervezés érvényesítését, elősegítve ezzel a fogyasztók fenntarthatóbb választási lehetőségeit.

Friss hír, hogy az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen frissen megerősített pozíciójában a Digital Services Act betartására és a vámmentességi szabályok szigorítására készül.

A jelenlegi szabályok szerint az EU-ba importált, online vásárolt, 150 eurónál olcsóbb termékek vámmentesek. Részben ez a kedvezmény lehetővé tette, hogy a Shein és a Temu alacsony árakkal csábítsa magához a vásárlókat. Az új szabályozás azonban eltörli ezt a vámmentességet.

Számítunk a magyar elnökségre abban, hogy segíti az előrelépést ezekben az ügyekben és a Memorandumban említett egyéb kezdeményezésekben, azzal a határozott céllal, hogy az európai fogyasztók számára egyértelmű előnyöket biztosítson.

1683
Segítettünk, hogy képben legyél a termékekben lévő vegyi anyagok hatásával kapcsolatban?
toxfree szavazás játékok

Köszönjük az idődet, válaszoddal sokat segítettél!

1308
Segítettünk, hogy kevesebb káros vegyi anyag legyen az életedben?
toxfree szavazás 2

Köszönjük az idődet, válaszoddal sokat segítettél!


EU LIFE logoEM logoToxFree Life logoToxfree LIFE for All projektet az Európai Unió LIFE alapja (LIFE22-GIE-HU-ToxFree LIFE for All, 101114078) és az Energiaügyi Minisztérium társfinanszírozza (Z1230232). A cikkben kifejtett nézetek és vélemények a Tudatos Vásárlók Egyesületének álláspontját képviselik, és nem feltétlenül tükrözik az Európai Unió véleményét. Ezekért sem az Európai Unió, sem a támogatást nyújtó hatóság nem tehető felelőssé.

Mi nem csak a „szuperzöldekhez” szólunk! Célunk, hogy az ökotudatos életmód és az ehhez vezető vásárlási szempontok bárki számára elérhetők legyenek, éljen bárhol, bármilyen végzettséggel, bármilyen szemlélettel is ebben az országban.

Tevékenységünk a gyártók támogatásától és reklámoktól mentes, nem fogadunk el termékmintákat tesztelésre, nincsenek céges támogatóink, sem reklámbevételeink. És ezt továbbra is fenn akarjuk tartani.

Ahhoz, hogy olyan ügyekkel foglalkozzunk, amikre nincsen hazai vagy más pályázati forrás nagy szükségünk van olyan magánemberek támogatására, mint amilyen Te is vagy! Lehetőségeidhez mérten emiatt kérünk, támogasd munkánkat rendszeres vagy egyszeri adományoddal.

Ne feledd, a pénzed szavazat!

Támogass minket!

Képezd magad a webináriumainkon!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

    Válassz hírleveleink közül:*

      Iratkozz fel híreinkre!

      Tippek, tesztek, programok

      Megszakítás