E 425 – Konjak
Egyéb elnevezések
konjakgumi (E 425 i), konjak-glükomannán (E 425 ii)
Leírás
A hosszú szénhidrátláncból álló konjak az Ázsiában honos ördögnyelv (Amorphophallus konjac) gyökeréből származik, és a Távol-Keleten már évszázadok óta használják élelmiszerekben.
Glükózból és mannózból épül fel, jellegzetes módon. Vízben lassan duzzad, és nagyon kemény zseléket képez, amelyek igen magas nyomás- és szakítószilárdsággal rendelkeznek. A konjak támogatja a guármagliszt (E 412) és a xantán (E 415) hatását, ezért gyakran ezekkel keverve alkalmazzák.
Előállítás
Az E 425 konjakot az ördögnyelv (Amorphophallus konjac) gyökérgumójából nyerik. Ehhez a gyakran több kilogramm súlyú gumót először aprítják, szárítják, majd őrlik. A konjakgumit ill. a konjak-glükomannánt ebből a lisztből vonják ki és szárítják.
Használat
A konjak 10 g/kg legmagasabb megengedett mennyiségben általánosan engedélyezett az élelmiszerekben. Ez alól azonban kivételt képeznek a kezeletlen élelmiszerek, valamint számos egyéb termék, amelyek a törvényalkotó szándéka szerint adalékanyagokkal nem módosíthatók.
Azokhoz az élelmiszerekhez, amelyek elfogyasztáskor megdagadnak, valamint a zselék és az édességek esetében nem alkalmazható az E 425. Ezt az adalékanyagot többek között az üvegtésztában használják.
Biztonság
A konjak veszélytelennek számít.
Nagy mennyiségben fogyasztva hasmenést, gyomorgörcsöt, hányást okozhat. Ezen kívül akadályozhatja a víz- és zsíroldható vitaminok felvételét.