
Értjük az új jótállási szabályokat? – a tudatos vásárlók megmondták
2021-től új sávos jótállási szabályok érvényesek, amelyek lényege leegyszerűsítve, hogy minél drágább egy termék, annál hosszabb kötelező jótállási idő vonatkozik rá. Arra voltunk kíváncsiak, tudjátok-e, mi az a sávos jótállás, ezért egy hónapig a Facebook-on és az Instagramon szavazhattatok a kérdésről. Az eredmény nem túl biztató.
Új időszak kezdődött az idén a nagyobb értékű termékeknél, elsősorban műszaki cikkeknél, köztük háztartási gépeknél azzal, hogy életbe lépett az úgynevezett sávos jótállási rendszer. Ennek a lényege, hogy a drágább termékekre hosszabb jótállási idő, azaz garancia vonatkozik. Az új szabályozás indulásakor már foglalkoztunk a témával és részletesen bemutattuk az új előírásokat.
A sávos jótállási rendszer lényege, hogy a 100 ezer forint alatti termékekre 1 év, a 100-250 ezer forintba kerülő cikkekre 2 év, a 250 ezernél drágábbakra pedig 3 év kötelező jótállást „kell adniuk” a kereskedőknek. Az új szabályozás életbe lépésével bővült a garanciaköteles termékek köre. Két kereskedő, az eMag és az Extreme Digital első féléves tapasztalatairól és a vásárlók véleményéről itt olvashattok. Augusztusi #gyorskörünkben pedig Titeket kérdeztünk.
Arra kértünk Titeket Facebook oldalunkon, nyomjatok egy –t, ha „persze, tisztában vagyok az új szabályokkal„, egy
-t, ha „nem hallottam még róla, vagy hallottam, de nem tudom, mit jelent„. A témához szokás szerint hozzá is szólhattatok közösségi oldalainkon. Ezekből is szemezgettünk Nektek.
Az Instagramon még nagyobbra nyílt az olló: közel 10-szeres volt a küldönbség a „Persze!” és az „Az mi?” között, ez utóbbi javára.
Pedig a sávos jótállás új szabályaival érdemes vásárlóként tisztában lennünk. A lényeg, hogy az új szabályok a drágább gépekre jóval hosszabb garanciaidőt biztosítanak, de nem mellékesen, a fenntarthatóbb gazdaság térnyerését is elősegítik. Arra ösztönzik ugyanis a gyártókat, hogy megbízható, hosszú ideig jól működő gépeket hozzanak forgalomba, ezzel is csökkentve az elektronikus hulladékok mennyiségét.
Az új, sávos jótállás lényege:
- A 10-100 ezer forintért megvásárolt termékekre legalább 1 év jótállást kell vállalni.
- A 100-250 ezer forintért megvett termékek esetében legalább 2 év a garancia.
- A 250 ezer forintnál drágább termékek esetében pedig minimum 3 év a jótállási idő.
A sávos jótállás bevezetése mellett januártól újabb termékekre is vonatkozik a kötelező garancia. Így már a 10 ezer forintnál drágább
- nyílászárókra, jellemzően ablakokra, ajtókra, garázsajtókra, redőnyökre, reluxákra, napellenzőkre;
- kamerás figyelőrendszerekre, kaputelefonokra;
- kádakra, csapokra, zuhanykabinokra;
- napelemekre, napkollektorokra és az azokból létrehozott rendszerekre;
- az elektromos rollerekre, drónokra, a hoverboardokra (elektromos meghajtású, két egymás melletti kerékkel rendelkező eszközök) is jár garancia.
A további részletekről, például a kivetelekről és az e-jótállási jegyről itt olvashattok:
Garancia, jótállás, szavatosság – új jótállási szabályok 2021-től
Ez a tartalom az Innovációs és Technológiai Minisztérium FV-I-20/C jelű pályázata támogatásával készült.