| Tudatos Vásárló
Az élelmiszerek címkézése
Az élelmiszercímkékre viszonylag szigorú szabályozás vonatkozik. A sokféle adatot tartalmazó lista szerencsére ma már elég részletes ahhoz, hogy a címkét elolvasva, értelmezve tudatosan tudjunk dönteni arról, hogy megvásároljuk-e az adott terméket.
Az élelmiszerek csomagolásán meg kell adni többek között:
-
az élelmiszer nevét
-
a nettó mennyiséget
-
az összetevőket (tömeg szerint csökkenő sorrendben)
-
allergéneket
-
a felelős élelmiszervállalkozó nevét és címét (előállító, forgalmazó)
-
alkoholtartalmat 1,2% felett
-
a tápértékjelölés jelenleg önkéntes, de 2016. december 13-tól kötelező lesz minden terméken
-
a tárolásra és felhasználásra vonatkozó előírásokat, illetve a gyorsan romló élelmiszereknél (például állati eredetű élelmiszer, gomba) mindig fel kell tüntetni a fogyaszthatósági határidőt („fogyasztható: hónap/nap” vagy „fogyasztható nap/hónap”)
-
a hosszabb ideig eltartható élelmiszereknek pedig minőség-megőrzési időtartamuk („minőségét megőrzi: év/hónap/nap”) van
-
származási ország vagy eredet helyét
-
az élelmiszerek eladási árát és egységárát egyértelműen, könnyen azonosíthatóan, Magyarországon forintban kell feltüntetni
-
felhasználási útmutatót
-
a termék csomagolásán jól láthatóan fel kell tüntetni, ha a termék géntechnológiával módosított anyagokat tartalmaz.
Allergének
Az allergének jelölése kötelező, a nem előrecsomagolt élelmiszerek estében is. Ez következő esetekre érvényes: ha egy élelmiszert előrecsomagolás nélkül kínálnak a végső fogyasztónak; vendéglátásnak, közétkeztetésnek; a fogyasztó kérésére az értékesítés helyén csomagolják, illetve a közvetlen értékesítés céljából előrecsomagolják. A nem előrecsomagolt élelmiszerek esetében a kötelező elemekről a tagállamok hozhatnak nemzeti jogszabályokat.A csomagolt és csomagolatlan élelmiszerek allergénjelöléséről itt olvashatsz bővebben.
A szöveg mérete
A címkéken található szöveg méretezése is szabályozott (forrás itt):
Jogaink, ha panaszt tennénk
Amennyiben lejárt fogyaszthatósági vagy minőség-megőrzési idejű élelmiszerrel találkozik a vásárló, joga van ezt jelezni az üzletben, és kérni, hogy az adott élelmiszert vegyék le a polcról. Ha ugyanazon a terméken több árat is feltüntettek, a vásárlónak joga van a legalacsonyabb árat fizetnie a kasszánál. A címkének egyértelműen tartalmaznia kell a gyártó vagy forgalmazó adatait, a vásárlók panaszukkal közvetlenül hozzájuk is fordulhatnak.
Tetszett a cikk, szeretnél még több akciót? Nyomd meg a lenti gombot és támogasd a www.tudatosvasarlo.hu fenntartását egyszeri felajánlással. Köszönjük!
Legyél Te is a Tudatos Vásárlók Egyesülete büszke támogatója!
A TVE éves támogatói díja 3000 forint. És ezért kapsz egy Tudatos Vásárló Kedvezménykártyát is.