| Sebestyén Éva
Egyszerű praktikák nátha és influenza ellen
A sok vitamin és a kézmosás sosem árt, de azért van még pár trükk.
A tél beköszöntével még jobban kell figyelni arra, hogy megóvjuk szervezetünket a vírusok, különösen a nátha és az influenza támadása ellen. Az Országos Környezetegészségügyi Intézet tanácsait foglaltuk össze a megelőzéssel kapcsolatos teendőkről.
Sok vitamin
Télen különösen fontos, hogy figyeljünk a táplálkozásra, vitaminokra bevitelére, mivel első sorban ezzel biztosíthatjuk szervezetünk megfelelő ellenálló képességét. Érdemes arra törekedni, hogy minél természetesebb forrásból származzanak a vitaminok, hogy felesleges adalékok és vegyi anyagok ne terheljék szervezetünket.
A C-vitamin pótlása ilyenkor az elsődleges feladat, melyhez kiváló a csipkebogyó, savanyú káposzta, alma, cékla, sárgarépa, vöröshagyma, fokhagyma, valamint a citrom és a narancs fogyasztása. Emellett fontos a D-vitamin pótlása is, mivel sok esetben ennek a hiánya áll a betegség hátterében. Használjuk ki a napsütéses órákat, és ilyenkor tartózkodjunk minél többet a szabad levegőn!
Kézmosás, takarítás, szellőztetés
Az influenzavírusok elsősorban tüsszentéssel, köhögéssel jutnak a légtérbe, ahonnan leülepednek a tárgyak felszínére. Papíron és ruhán 8-12 órán át megőrzik fertőzőképességüket, míg kilincseken, asztallapon 24-48 órán át, nedves felületeken akár 72 órán át is életképesek maradnak. Ezeket megérintve, majd szánkhoz, szemünkhöz, orrunkhoz nyúlva a vírust a szervezetünkbe juttathatjuk. Fontos ezért, hogy egyrészt minél gyakrabban mossunk kezet, másrészt pedig próbáljuk kontrollálni a sokszor önkéntelen szemdörzsölést, szánk megérintését stb.
Mindig mossunk kezet! (Fotó: Lucille Pine, Flickr)
Amennyiben beteg van a háznál, úgy többet kell takarítani, hogy eltüntessük a lakásban terjedő vírusokat. A gyakran érintett felületeket (pl. kilincs, kapcsolók, csapok) naponta le kell mosni, emellett pedig szintén naponta érdemes áttörölni a padlót ecetes vízzel.
A beteg szobáját óránként szellőztessük néhány percig, és gyakran levegőztessük, cseréljük az ágyneműt.
Érdemes olyan apróságokra is odafigyelni, hogy a használt zsebkendőket lehetőleg azonnal dobjuk egy zárt szemetesbe, hogy megakadályozzuk a vírusok elszabadulását.