| Tudatos Vásárló
Csökkentették az allergizáló illatanyagok használatát a gyártók
2005 óta az EU-ban 26 allergizáló illatanyag esetében külön jelölni kell a címkén, ha a termék tartalmaz ilyet. Egy vizsgálat kimutatta, hogy rendelet bevezetése óta csökkent ezeknek az allergizáló anyagoknak a használata.
Az illatanyagokat a parfümökben használják a legnagyobb koncentrációban, ezeknek akár 30 %-át is kitehetik, míg elsősorban más funkciójú, illatosított készítményekben csak 0,1–1 %-os koncentrációban vannak jelen. Egy-egy termékben jellemzően 20–200 különféle vegyület, illatanyag is lehet a mintegy 3000 forgalomban lévő anyag közül. A felhasznált illatanyagok mintegy 80 %-a a kozmetikai készítményekbe kerül, míg az illatosított termékekben (például játékok, higiéniai papíráruk) való felhasználás aránya 20 %.
A fogyasztók tájékozottsága érdekében a kozmetikai termékek csomagolásán 26 gyakran alkalmazott, egészségügyi (allergén) kockázatot jelentő illatanyagot tettek jelöléskötelessé 2005-ben. A jelölésköteles összetevők között szerepel az elterjedten használt, és így vélhetően ismertebb
– citronellol,
– geraniol,
– linalool
– D-limonene.
Az EU területén érvényes szabályozás hatásairól a Fogyasztók Biztonságával foglalkozó Tudományos Bizottság (Scientific Committee on Consumer Safety, SCCS) készített felmérést.
Az SCCS tanulmánya szerint a természetes összetevőkből gyártott kozmetikumok gyakran nagyobb koncentrációban tartalmaznak allergizáló hatású illatanyagokat, mint a tömegtermékek.
A felmérés mintegy 80 termékben vizsgálta az illatanyagok jelenlétét és koncentrációját. A listázott illatanyagok felhasználási gyakorisága minden illatanyag esetén átlagosan 50 % -kal csökkent a tájékoztatási kötelezettség bevezetése után.
A legnagyobb gyakorisággal (66 %) a citronellolt használták illatosítóként a jelölésköteles anyagok közül, de a D-limonene, linalool, geraniol és a Butylphenyl methylpropional is jelen volt a vizsgált termékek felében.
A gyerekeknek szánt kozmetikai termékekben az illatanyagok jelenlétének gyakorisága jellemzően harmada a hagyományos kozmetikumokhoz képest.
Az illatanyagok a kozmetikai cikkekben mért legnagyobb koncentrációja nem csökkent ilyen egyértelműen. Az adalékok egy részénél megfigyelhető volt a ritkább, de intenzívebb, nagyobb koncentrációban történő felhasználás.
A felmérések szerint a kozmetikai termékek esetén a fogyasztók rendszeresen találkozhatnak a jelölésköteles illatanyagok többségével. A tisztítószereket és más háztartási illatosított termékeket figyelembe véve viszont a listázott adalékanyagok részei a mindennapi életünknek.
Az erősen allergén hatású α-amylcinnamyl alcohol, cinnamal, methyl-2-octynoate és Evernia prunastri illatanyagok felhasználása kevéssé gyakori, a gyermektermékekben pedig kifejezetten ritkán használják őket.
kép: dreamstime-luxeterna
A cikk a Földművelésügyi Minisztérium PTKF/467/2014-es számú Zöld Forrás pályázat keretében készült.
Tetszett a cikk? Nyomd meg a lenti gombot és támogasd a www.tudatosvasarlo.hu fenntartását egyszeri felajánlással. Köszönjük!
Legyél Te is a Tudatos Vásárlók Egyesülete büszke támogatója!
A TVE éves támogatói díja 2500 forint. És ezért kapsz egy Tudatos Vásárló Kedvezménykártyát is.