fbpx

Cseperkáló József, a panelpék, aki ősgabonából süti a kenyeret

Az elmúlt évtizedben először Budapesten, majd országszerte sorra nyíltak a kézműves pékségek. A valódi, kovásszal készült, sokáig érlelt kenyerek iránt egyre nő a kereslet, annak ellenére, hogy áruk jóval magasabb, mint az ipari társaiké. Cseperkáló József, akit sokan csak Panelpék néven ismernek, is egyike azoknak a pékeknek, akik minőségi, ősgabonából készült kenyeret árulnak. Történetét, ami legalább olyan különleges, mint a kenyerei, a Tudatos Vásárlók szervezésében, a Közös Termés Ünnepén mesélte el.

Cseperkáló József eredetileg nem akart pék lenni. Bár családja több generációra visszamenőleg a pékszakmához kötődött – dédapja kemencefűtő, édesanyja árukiadó, édesapja dagasztó, nevelőapja szállító volt – ő ács-állványozónak készült, majd villanyszerelőként tanult. De végül egy szerelmi csalódás után otthagyta az iskolát, és ügynökként kezdett dolgozni. Édesanyja unszolására került be egy pékségbe, ahol először árukiadóként, majd a szakma fortélyait elsajátítva, pékként dolgozott.

Több évnyi tapasztalat és különböző pékségekben betöltött pozíciók után Cseperkáló József úgy döntött, saját útját járja. Amikor arra adta a fejét, hogy maga is kipróbálja a kenyérsütést otthon, még nem tudta, hogy ezzel egy hosszú és izgalmas kalandba kezd. Felesége, Cseperkálóné Mirek Barbara, aki az ökológiai mezőgazdaság szakértőjeként régóta foglalkozik az ősi gabonafajták kutatásával, rögtön támogatta az ötletet.

Ipari pékből kézműves

József egy panellakás konyhájában kezdett el kísérletezni kenyérsütéssel, innen ered a Panelpék elnevezés. Persze ő is belefutott nehézségekbe, míg Csepelen beindította a pékségét. A termékeket a közeli piacokon árulta. Később Soroksáron nyílt meg a családi bolt, amely több és több vevőt vonzott. Aztán a család költözött, méghozzá Egerbe, ahol korábban a nyaraikat töltötték. József nagy álma volt, hogy Egerbe is elvigye a kovászos kenyereit. A új pékség neve is ebből a vágyból született: mikor kiadó üzlethelyiséget keresett, azt érezte, úgy kell ide egy pékség, mint egy falat kenyér. Így lett az egri üzem neve: Egy falat kenyér.

József, aki kizárólag természetes kovászt használ, és adalékmentes kenyereket, péksüteményeket készít most ingázik, a két bolt mellett piacokra is viszik a jobbnál jobb kenyereket. Tönköly, rozs, magvas, fehér, kicsi, nagy, édes, sós csodák kerülnek ki a keze alól, rajongótábora pedig egyre nő.

Józsefnek egyébként teljesen újra kellett tanulnia a szakmát, mivel a hagyományos, adalékanyagokkal javított módszereket teljesen elhagyták. Ezzel a természetes technikával ráadásul a lisztek minőségének éves ingadozásait is könnyebben tudják kezelni – a különböző termőhelyekről származó lisztek keverésével, amit a profi pékek is javasolnak.

A kenyér lelke: az ősgabona

A Panelpék bátran nyúlt az úgynevezett ősgabonákhoz, amelyeket manapság egyre többen fedeznek fel újra – nemcsak a pékek, de a cukrászok is. Ilyen például az alakor és a tönke, amelyek bár alacsonyabb hozamúak, mint a modern búzafajták, táplálkozási szempontból rendkívül értékesek.

Ráadásul természetes módon ellenállóbbak a betegségekkel, például a fuzáriummal szemben, így termesztésük kevesebb növényvédő szert igényel.

Ismerd meg a jövő élelmiszereit, az ősgabonákat!

Akkor miért nem választja ezeket a fajtákat a legtöbb gazdálkodó?

Bár ezen gabonák beltartalmi értékei jobbak, mint a most használtaknak, a termésátlaguk jóval elmarad a nemesített fajtáktól, így egyszerűen egy hektárról jóval kevesebbet lehet betakarítani. Ami azt jelenti, hogy jó esetben 3,5 – 4 tonnát lehet egy hektárról betakarítani, míg a modern gabonáknál ez a szám ideális helyzetben 8-10 tonna is lehet. Ráadásul mivel az ősi fajták magasra nőnek, a növények gyakran elfekszenek, így nehezen lehet betakarítani őket. Emellett a feldolgozásuk is kissé bonyolultabb. Mivel a szemek szorosabban tapadnak a héjhoz, ezért több technológiai folyamaton kell átmenniük, mire megkapjuk a végeredményt, ami viszont egy tisztább, egészségesebb alapanyag lesz.

Bár sokan tartanak a bio gabonáktól, a jó hír, hogy minden forgalomba kerülő gabonát bevizsgálnak. A konvencionális termelés esetén a növényvédőszer maradványok – különösen a teljes kiőrlésű gabonák esetében – jóval nagyobb eséllyel találhatóak meg a lisztben, mint az organikusan termesztett gabonák esetében. Meglepő lehet, de még a kovász is máshogy viselkedik, mivel a vegyszermentes alapanyagok gyorsabb és egészségesebb fermentációt tesznek lehetővé. Magyarországon a Biokontroll Hungária, és az Ökogarancia a két ellenőrző szervezet, amely biztosítja a termék vagy alapanyag bio mivoltát. Így ha ezeket a jelöléseket látjuk egy terméken, bízhatunk benne, hogy valóban biot vársárolunk.

József egy idő után úgy döntött, hogy a molnár szakmában is elmélyül, ennek következtében jött rá, hogy a búza évről évre más-más minőségű lesz, az adott év időjárásnak megfelelően. Szerencsére a liszteket lehet keverni, és javasolt is, a megfelelő eredmény elérése érdekében. Egy jó pék pedig pontosan tudja, hogyan készítse el a legjobb alapanyagot a lisztek segítségével.

A Panelpék tapasztalatai szerint az sem mindegy, min őrlik a gabonát. A malomkövön őrölt liszt a legideálisabb, mert ez tartalmazza a teljes gabonaszem minden részét, ellentétben a hengermalmok által előállított lisztekkel, amelyekbe utólag keverik vissza a korpát. Így mindenkinek javasolja, hogy tájékozódjon a helyi termelőkről, és lehetőség szerint válasszon bio, malomkövön őrölt lisztet. Ahhoz, hogy hol találsz ilyen lisztet, itt egy térkép segítségül.

A pékműhelyben nagyon figyelnek arra, hogy a liszt, amit használnak, ellenőrzött, organikus forrásból származzon. Az organikus teljes kiőrlésű liszt kevesebb szennyezőanyagot és növényvédőszer-maradványt tartalmaz. A pék jó tanácsa, hogy aki először fut neki a kenyérsütésnek, az fehér liszttel kezdjen kísérletezni, mert ezzel határozottan könnyebb jobb eredményt elérni, mint a teljes kiőrlésűvel.

352

Felismered a különböző gabonákat?

1 / 7

  • Csupasz szemű gabona, aratáskor a gabonaszemek kiperegnek a pelyvalevélből.
  • Habár minden búzafaj tartalmaz sikért (glutént), egyedül ebből lehet levegős-buborkékos, könnyű szerkezetű kenyeret készíteni. A többi búzafajból készült kenyér mindegyike sokkal tömörebb.
  • Az élelmezésben betöltött szerepe kiemelkedő.
  • Magyarország 1300 körül már búzát exportált nyugatra, ekkor jellemzően tájfajtákat termesztettek. A modern nemesítés a 19. század végén 20. század elején indult, hazai nemesítésű egyik első búzafajtánk a Bánkúti 1201 (1931).

2 / 7

  • Ősgabona, hántolni kell, a kenyérbúza pelyvás szemű rokona.
  • Nyugat-Európában a középkor uralkodó gabonája, Magyarországon a 19. század végéig termesztették majd feledésbe merült
  • Nedvesebb csapadékosabb területek jellemző gabonája, amely jól tűrte a hideg teleket, európai elterjedése ennek is köszönhető, azonban mára a termesztése visszaszorult.  A tönkénél és alakornál igényesebb gabona, elterjedése a mezőgazdaság fejlődésével párhuzamosan zajlott, amíg a csupasz szemű kenyérbúza ki nem szorította a termesztésből.
  • Napjainkban reneszánszát éli, Magyarországon jórészt biogazdaságok termesztik.

3 / 7

  • A búza nemzettség legősibb tagja, vad változata a kenyér búza egyik őse. Ötzi a jégember is ilyen búzát fogyaszthatott.
  • Pelyvás gabona vagy ősgabona, hántolni kell. Keskeny, egysoros kalászai vannak és egyszemű búzának is hívják, mert kalászkánként 1 szemet terem.
  •  Hegyvidéki és marginális területek igénytelen, alacsony tápanyagigényű gabonafaja, amely keveset terem, de jó betegség-ellenálósággal rendelkezik.
  • Magasra nő, szalmáját gyakran gombatermesztéshez is felhasználják.
  • A belőle készült kenyeret formában sütik, mert a tönkölyhöz hasonlóan lágy sikérrel rendelkezik.
  • Lisztje a durumbúzához hasonlóan sárgás, karotinban gazdag, magas biológiai értékű és könnyen emészthető.

4 / 7

  • Csupasz szemű gabona, a tönke a legközelebbi rokona
  • Kemény szemű búzának is hívják és a mediterrán területek népszerű búzafaja.
  • Őrleménye sárgásabb színű, amely magasabb béta-karotin tartalmának köszönhető.
  • Tojás nélkül is jó állagú tésztát ad, leggyakrabban száraztészták alapanyaga készül belőle.
  • Glikémiás indexe alacsonyabb, mint a kenyérbúzáé.

5 / 7

  • Pelyvás gabona, hántolni kell.
  • Virágzata bugavirágzat (szemben az összes többi listában szereplő gabonával, amelynek kalászvirágzata van).
  • Gluténmentes gabona.

6 / 7

Ha több rovarriasztót fújsz magadra, védettebb leszel.

7 / 7

  • Csíráztatott majd kiszárított (aszalt vagy pörkölt) formáját malátának hívjuk, ami a sörgyártás alapanyaga, ehhez hántolás nélkül használják.
  • Hántolt és koptatott verziója a gersli avagy ...gyöngy, amelyet leggyakrabban a sólet alapanyagaként használunk, de önálló köretként a rizst is helyettesíthetjük vele.
  • Kalásza lehet két-, négy- vagy hatsoros. A sör általában a kétsoros tavaszi gabonából készül, amelyet bókoló (lefelé hajló) kalászairól ismerhetünk fel a legkönnyebben.
  • Az ókorban a tönke mellett ez számított a legfontosabb gabonafélének, mind állati takarmányozás, mind emberi fogyasztásra ezt termesztették.
  • A történelem során fokozatosan veszített népszerűségéből és élelmezésben betöltött szerepét átvette a búza.

A kenyér másik lelke: a kovász

A jó kenyér azonban nemcsak a liszten múlik, hanem a kovászon is. A kovász elkészítésének kulcsa egy jó minőségű, organikus rozsliszt alapú kovászmag, amelyet akár évtizedekig is életben lehet tartani, megfelelő gondozás mellett. A 16 órás, szobahőmérsékleten zajló fermentációs folyamatnak köszönhetően könnyen emészthető kenyerek készülnek, amelyek nem terhelik meg úgy az emésztőrendszert, mint a bolti, hagyományos kenyerek.

Fontos hangsúlyozni, hogy a kovásszal készült kenyerek fogyasztása önmagában nem oldja meg a gluténérzékenységet, de jelentősen könnyebbé teszi a kenyerek emészthetőségét. A vadkovász helyi, természetes baktériumok és élesztőgombák keveréke, amely lényegesen kedvezőbb az emésztés szempontjából, mint az iparilag előállított élesztő.

Így készíts otthon kovászmagot és ősgabonából kenyeret!

A kovász elkészítéséhez sokan tisztított vizet használnak, ám ezt a pékek ritkán teszik meg. Egyszerűen azért, mert az előírások alapján csapvizet kell használni, ugyanis az üzem engedélyének megszerzéséhez a hatóságok a csapvíz vizsgálatát írják elő – ráadásul évente. Ám József azt javasolja, aki teheti, használjon tisztított vagy forrásvizet, mert más eredményt kap. Emellett a kenyér sótartalmának szabályozása (átlagosan 7,5 gramm só 500 gramm kenyérhez), valamint a megfelelő víztartalom (70-75%-os hidratáció) szintén kulcsfontosságú tényezők a tökéletes cipók megalkotásához.

Érdemes tudni, hogy a bolti kenyerek összetevői között gyakran találunk enzimeket és egyéb adalékokat, amelyek javítják a kenyér állagát, de ezeket nem mindig tüntetik fel. A boltokban gyakran vadászni kell az összetevők listáját. Az igazi savanyú tésztás kenyér mindössze lisztből, vízből és sóból készül – élesztőt sem tartalmaz. Ezért érdemes a pékektől bátran elkérni az összetevők listáját, hogy valóban egészséges, tiszta kenyeret vásárolhassunk.

A valódi kézműves pékségek szívesen elárulják az összetevőket, valamint adnak kovászt a vásárlóknak, hogy ezzel is segítsék a természetes sütés elterjedését. Szóval ne legyünk szégyenlősek, kérjünk bátran kovászt egy kézműves pékségben!

Ha szívesen olvasnál még a témában, akkor kattints ide Tóth Istvánnal készített interjúnkért, aki amellett, hogy agrármérnök, molnár és pék is. Itt pedig megnézheted a videónkat Cseperkáló József, Közös Termés Ünnepén tartott ősgabonás workshopjáról:

 

Helló ősgabonák, helló hüvelyesek!

A következő években sokat foglalkozunk majd az elfeledett vagy kevéssé termesztett gabonák és hüvelyesek népszerűsítésével. Hogy olyan fajták kerüljenek a tányérunkra, amelyek különleges tulajdonságokkal rendelkeznek és ráadásul elbírnak a klímaváltozás kihívásával is. Kövessétek oldalunkat a friss hírekért, #divinfood!

hüvelyesek divinfood


logo_divinfood

A projekt az Európai Unió Horizon 2020 kutatási és innovációs programja támogatja, a 101000383 számú támogatási szerződés alatt. A projektet a francia Nemzeti Mezőgazdasági, Élelmezési és Környezetvédelmi Kutatóintézet, az INRAE koordinálja.

Mi nem csak a „szuperzöldekhez” szólunk! Célunk, hogy az ökotudatos életmód és az ehhez vezető vásárlási szempontok bárki számára elérhetők legyenek, éljen bárhol, bármilyen végzettséggel, bármilyen szemlélettel is ebben az országban.

Tevékenységünk a gyártók támogatásától és reklámoktól mentes, nem fogadunk el termékmintákat tesztelésre, nincsenek céges támogatóink, sem reklámbevételeink. És ezt továbbra is fenn akarjuk tartani.

Ahhoz, hogy olyan ügyekkel foglalkozzunk, amikre nincsen hazai vagy más pályázati forrás nagy szükségünk van olyan magánemberek támogatására, mint amilyen Te is vagy! Lehetőségeidhez mérten emiatt kérünk, támogasd munkánkat rendszeres vagy egyszeri adományoddal.

Ne feledd, a pénzed szavazat!

Támogass minket!

Képezd magad a webináriumainkon!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

    Válassz hírleveleink közül:*

      Iratkozz fel híreinkre!

      Tippek, tesztek, programok

      Megszakítás