| Tudatos Vásárló
Bioszén és a foszfátutánpótlás
Milyen illékony szerves vegyületekkel találkozhatunk az otthonunkban és milyen veszélyeket jelentenek ezek? Hogyan helyettesíthető a műtrágya az állati csontból készített bioszénnel, és mindez hogyan befolyásolja Európa foszfátutánpótlását?
A KÖVET Egyesület Környezetvédelmi Munkacsoportjának május 28-i nyílt ülésén ezt a két témát járták körül a WESSLING Hungary Kft. szakemberei és a KÖVET vendégei.
A WESSLING Hungary Kft. környezeti, élelmiszer- és gyógyszerbiztonsági vizsgálatokat végez, ami során az életünkre leginkább hatással lévő elemeket vizsgálják és mérik. Dr. Zanathy László elmondta, hogy a precíz és gyors mérések mellett igyekeznek megérteni a vevők problémáját és megoldást találni rá.
Az első előadáson Filep Zoltán előadásában elmondta, hogy az olajár emelkedésével az energiahatékonyság került előtérbe. Az épületek esetében ez jobb szigetelőrendszereket jelent. Ezzel viszont sokszor megszűntetjük a szellőzést és sokféle vegyi anyagot építünk be a lakásba.
A második előadás a bioszénről szólt. A bioszén növényi vagy állati eredetű biomassza égetésével keletkezik. Ezek közül az állati eredetűre jellemző, hogy rendkívül magas foszfáttartalommal rendelkezik, a növényi eredetű bioszén pedig kiváló szerkezetjavító és vízvisszatartó. Palotai Zoltán a WESSLING Hungary Kft. elmondta, hogy már az indiánok is használták a bioszenet, mert ismerték jó talajjavító képességét.
A természetből „kivett” foszfát visszaforgatására igen nagy szükség van: ez az elem az élet egyik legfontosabb építőanyaga, elengedhetetlen a növényi szervezetek felépítéséhez. A Föld foszfátkészletei végesek. Európában már kimerültek a foszfátot biztosító apatitbányák, így Marokkóból importáljuk a szükséges mennyiséget.
Kínában is jelentős foszfátkitermelés folyik, ám a kínai kormány – rádöbbenve a foszfát jelentőségére – megszüntette annak exportját. Mindez jelentős áremelkedéshez vezetett. Így egyre inkább előnyben részesítenek minden olyan eljárást, amely a foszfát utánpótlásában szerepet játszik.
Az állati csontból készített bioszén közel 30 százaléknyi foszfátot tartalmaz, ezt az előállítási eljárást és a keletkezett termék hasznosíthatóságát kutatja és fejleszti a nyolc európai ország részvételével zajló REFERTIL-projekt, melyben a WESSLING Hungary Kft. analitikai vizsgálataival vesz részt.
Forrás: Követ sajtóközlemény