
Áttörés: betiltják a rákkeltő biszfenolokat a gyerekjátékokban
De sajnos még éveket kell várni, hogy valóban eltűnjenek.
2025. április 10-én este az Európai Parlament és a Tanács tárgyalói megállapodtak a játékbiztonsági szabályok szigorításáról. A megállapodás része a rákkeltő és hormonkárosító biszfenolok korlátozása a gyerekjátékokban. A biszfenolokkal a Tudatos Vásárlók Egyesülete is intenzíven foglalkozik, tavaly mutattuk be, milyen alsóneműkben vannak jelen, és jelenleg több teszten dolgozunk a témában.
Súlyosan káros vegyi anyagok
A biszfenolok hormonkárosító vegyületek, amelyek a gyerekeknél fejlődési zavarokat, hormonális problémákat és akár rákot is okozhatnak. A biszfenolok negatív hatásairól már az 1930-as évek óta tudunk. Tanulmányok szerint alacsonyabb IQ-t, elhízást és rákot okozhatnak. A gyermek fejlődő szervezete különösen veszélyeztetett.
A legnagyobb humán biomonitoring vizsgálat kimutatta, hogy minden vizsgált európai gyermek szervezetében megtalálhatóak a biszfenolok.
A biszfenolok jelen vannak az EU piacán értékesített játékokban, fogszabályzókban is kimutatták őket, és előfordult, hogy egyetlen játékban 6 különböző biszfenolt is találtak. Még 2021-ben az Európai Vegyianyag-ügynökség úgy értékelte, hogy 34 biszfenol károsítja a hormonrendszert és a termékenységet, de azóta nem történt komoly lépés a szabályozásban.
Szigorúbb védelem a gyerekeknek
A jelenlegi megállapodás alapján:
- Tilosak lesznek a rákkeltő anyagok, a hormonrendszert károsító anyagok és a PFAS-vegyületek (örök vegyi anyagok) a játékokban.
- Az ezeket tartalmazó áruk nem kerülhetnek az európai piacra.
- 36 hónaposnál fiatalabb gyermekek szájába szánt játékokban betiltják az allergén illatanyagokat.
A Tudatos Vásárlók a gyerekek védelméért
Ha szerinted fontos a káros vegyi anyagok korlátozása, támogasd a munkánkat.
2024-ben publikáltuk fehérnemű tesztünket, ami aggasztó mennyiségű biszfenolt mutatott ki többek között a lányka fehérneműkben. Eredményeinket eljuttattuk az összes magyar Európa Parlamenti képviselőnek és a magyarországi döntéshozóknak.
Eredményeink alapján 2025-ben a magyar parlament fogyasztóvédelmi albizottsága javaslatot fogalmazott meg: „a ruházati termékek potenciálisan rákkeltő, hormonkárosító összetevőinek betiltásáról”.
A Európai Unió játékbiztonsági irányelvről szóló egyeztetési folyamatában tájékoztattuk az összes magyar képviselőt a biszfenolok káros egészségi hatásairól, és arra kértük őket, hogy támogassák a szigorúbb szabályozást.
Jelenleg egy cumi teszten dolgozunk, ahol szintén vizsgáljuk a biszfenolok jelenlétét.
Fontos, de még nem végleges
A megállapodás egy fontos, de nem végleges lépés. A következőkben az Európa Parlamentnek és a Tanácsnak is el kell fogadnia a megállapodást. Ezt követően az új szabályok akkor lépnek hatályba, ha azokat kihirdették az Európai Unió Hivatalos Lapjában.
Egy generációnyi kisbaba még nem ússza meg a biszfenolokat
A hosszas törvénykezési folyamat miatt a biszfenolok végleges betiltása több mint négy évig is húzódhat, mivel a gyártók időt kértek termékeik átalakításához. A teljes eltűnésük a piacról tehát innentől még akár egy évtized is lehet. Így igaz, amit a bugyitesztünk kapcsán is állítottunk: „egy új vegyi anyag bevezetése a piacra akár 6 hónap alatt is megtörténhet, ezzel szemben, ha ez az anyag később károsnak bizonyul, betiltása akár 20 évig is tarthat.” Sajnos ennek a gyerekeink látják a kárát.
Addig is, mit tehetünk, hogy elkerüljük?
Szülőként úgy csökkenthetjük a veszélyt, ha
- természetes anyagokból készült,
- ellenőrzött európai gyártóktól származó játékokat vásárolunk.
- Az EU-s gyártók nem ritkán túl is lépnek a jogszabályokon, és nem csupán a már különösen veszélyesnek minősített anyagokat nem használják gyártáskor, de ezen anyagok egész csoportjait kerülik.
Civilek a káros vegyi anyagok ellen – a ToxFree Life együttműködés
A Tudatos Vásárlók Egyesülete uniós szinten szeretné elérni, hogy a fogyasztási cikkekbe ne kerülhessenek mérgező anyagok. Az egyesület vezeti a ToxFree Life for All elnevezésű nemzetközi projektet, amely az egészségkárosító anyagok kockázatait csökkentené. Ilyen mérgező anyagok a biszfenolok.
A ToxFree Life for All projektben magyarországi, szlovéniai, csehországi és osztrák fogyasztói szervezetek dolgoznak azon, csökkenjen a fogyasztók káros vegyi anyag kitettsége. A résztvevő partnerszervezetek: a cseh Arnika és dTest, a szlovén ZPS, az osztrák VKI.
Az öt partnerszervezet közösen tesztel, egyeztet döntéshozókkal, kampányokat indít és a fogyasztókat segítő oktatási programokat hoz létre. Az együttműködést a Tudatos Vásárlók Egyesülete kezdeményezte és vezeti.
A Toxfree LIFE for All projektet az Európai Unió LIFE alapja (LIFE22-GIE-HU-ToxFree LIFE for All, 101114078) és az Energiaügyi Minisztérium társfinanszírozza (Z1230232). A cikkben kifejtett nézetek és vélemények a Tudatos Vásárlók Egyesületének álláspontját képviselik, és nem feltétlenül tükrözik az Európai Unió véleményét.