
| Tudatos Vásárló
Békéltető testület: a cégek többsége együttműködő
A békéltető testületeket arra találták ki, hogy a bonyolult és sokszor hosszú bírósági macera helyett gyors és egyszerű eljárással vizsgálják ki fogyasztói panaszainkat. 2018-ban 5 százalékkal több esetben keresték meg a Budapesti Békéltető Testületet, mint 2017-ben. A cégek többsége együttműködő az ilyen ügyekben.
Ha problémánk akad egy céggel, vállalkozással, először meg kell próbálnunk vele egyezségre jutni, magyarán reklamálnunk kell.
Ha a fogyasztó és a vállalkozás közötti vitás ügyet a felek nem tudják megoldani, akkor a fogyasztók kezdeményezhetik az ügy bírósági eljáráson kívüli rendezését a békéltető testületeknél. Ilyenkor bizonyítanunk kell, hogy közvetlenül is megpróbáltuk felvenni a kapcsolatot a céggel, például a panaszunkat rögzítő jegyzőkönyv másolatával, a cég elutasító válaszával, vagy, ha válaszra se méltattak, a cégnek elküldött ajánlott levelünk cetlijével.
A testületek hatáskörébe tartoznak
- a termék minőségével, biztonságával;
- a termékfelelősségi szabályok alkalmazásával;
- a szolgáltatás minőségével;
- és a felek közötti szerződés megkötésével és teljesítésével kapcsolatos vitás ügyek.
2018-ban 5 százalékkal több (8546) esetben keresték meg a Budapesti Békéltető Testületet, mint 2017-ben. A cégek többsége együttműködő a Testülethez jutó esetekben, az együttműködés hiánya miatt tavaly csupán 46 esetben kellett a fogyasztóvédelmi hatóságot értesíteni.
A fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény 36/B. §-a szerint: „a békéltető testület közzéteheti annak a vállalkozásnak a nevét, székhelyét és az eljárással érintett tevékenysége megjelölését, amely a 29. § (8) bekezdése szerinti felszólítás ellenére nem tett az ügy érdemére vonatkozó – a 29. § (8) bekezdésében foglaltaknak megfelelő tartalmú – nyilatkozatot és a kitűzött meghallgatáson nem jelent meg, ilyen módon megakadályozva az egyezség létrehozását.
A Budapesti Békéltető Testület legutóbb tavaly augusztusban tette közzé a békéltető testület eljárását akadályozó vállalkozások jegyzékét, amelyben akkor 5 cég neve szerepelt: Dockyard Islands Kft. (Budapest) lábbelik, Kovács József (Pécs) nyílászárók, Generwest 2000 Kft. (Pécs) építőipari kivitelezési munkálatok (2 alkalommal), Danyi Norbert (Bicsérd) nyílászárók, Praktiker Kft. (Budapest) kandallók.
Képek: pixabay.com
Ha szeretnéd, hogy szuper tartalmainkat pofásabb kivitelben olvashasd kérünk, támogasd a www.tudatosvasarlo.hu fejlesztését!
Így tudsz hozzájárulni:
Rendszeres havi 1.000 Ft adomány
Rendszeres havi 2.000 Ft adomány
Rendszeres havi 5.000 Ft adomány
Rendszeres havi 10.000 Ft adomány
Egyszeri 5000 forint – kevesebb mint két mozijegy ára, de nekünk fontos segítség. 
Bármennyit adhatsz, minden apró hozzájárulás számít.
Ha banki átutalással támogatnál:
Számlavezető: Tudatos Vásárlók Közhasznú Egyesülete
Bank neve: Magnet Bank
Számlaszám: 16200106-00108490-00000000
IBAN szám: HU40 1620 0106 0010 8490 0000 0000
Swift: HBWEHUHB
Köszönjük!
A cikk az Innovációs és Technológiai Minisztérium (FV-I-18-19) támogatásával készült.