fbpx

| Tudatos Vásárló Mayer Barbara

A zöldségdoboz kincsei. Mit készítsek céklából?

Közösségi gazdaság tagjaként sokszor kapok céklát a heti zöldségdobozban. A cékla szezon ősszel kezdődik és annak ellenére, hogy szeretem, néha bizony gondolkodnom kell, hogy mit készítsek belőle. Strompf Klári közösségi gazdát kértem, hogy tippjeivel és receptjeivel segítsen felkészülni az induló céklaszezonra.

mayer barbaraA cékla gyakori kincse tavaszi, és az őszi-téli hónapokban a közösségi gazdaságok heti zöldségdobozainak, de ilyenkor a piacon is számos fajtáját be lehet szerezni. A kerek bíborvörös céklán kívül már más formában és színben is kapható: létezik fehér, sárga, belül csíkos, hosszúkás hengeralakú és laposabb kicsit nyomottabb alakú is.

Én nagyon szeretem a színét és az ízét is, de egy idő után fejtörést szokott okozni, hogy mit készítsek belőle a sült céklán és a céklakrémlevesen túl. Megkerestem Strompf Klárit, a Zöld Almárium közösségi gazdáját, meséljen a céklához fűződő viszonyáról és segítsen pár ínycsiklandozó recepttel, hogy lelkesebben futhassak neki a kezdődő cékla szezonnak.

közösségi mezőgazdálkodás a termelő és fogyasztó személyes együttműködése, amiben egy éven át a gazdálkodással járó kockázatokat, annak felelősségét és a gazdálkodás gyümölcseit is megosztják.

Strompf Klári Zöld Almárium cékla

Céklák a Zöld Almáriumban

A Zöld Almárium közösségi gazdaságként működik, budapesti és szegedi családoknak szállítanak heti rendszerességgel kis és nagy méretű zöldségkosarakat. Kláriéknál idén 4 fajta cékla terem, ezek már jól bevált fajták a kertjükben:

  • Bíborgömb – ez egy szép gömbölyű termésű, bíborvörös, erős lombú fajta.
  • Bíborhenger – ez is bíborvörös, hosszúkás alakú termésű korai fajta. Ezt Klári elsősorban másodvetésben használja, ez főleg ősszel kerül a kosarakba.
  • Avalanche – ez is gömbölyű termésű, de fehér színű fajta.
  • Pabló – ez egy hibrid fajta, gömb alakú terméssel, intenzív vörös színnel.

A tagok idén tavasszal már kaptak pár alkalommal céklát, és most nyár közepe óta körülbelül 2 hetente van Avalanche és a Bíborgömb a heti kosarakban. A bíborhenger most ősszel indul majd be. A tagok többsége szereti a céklát, de a fehér Avalanche különleges színével sokszor meglepetést okoz még a régebbi tagoknak is.

CSA zöldség cékla

Cékla termesztése kezdő kertészeknek

Klári szerint kezdő kertészek is bátran kipróbálhatják a cékla termesztését. Amire fontos figyelni:

  1. Ha tavasszal veted el, figyelj rá, hogy ne legyen hideg éjszaka sem, mert akkor nehezen indul el.
  2. Ne újhold környékén vesd!
  3. Ne lepődj meg ha rágásnyomok lesznek a gumókon, a talajlakó rovarok előszeretettel kóstolgatják.

A zöldségdoboz kincsei – mit készítsek a padlizsánból?

Hogyan használd fel? Céklás tippek a gazdától

  1. Edd meg a levelét is! Ha friss és szép a levél, Kláriék azt is odaadják a tagoknak (ha már kicsit fonnyadt akkor a nyulak kapják meg). A friss levelet belevághatod salátába, készíthetsz belőle pesztót, beleturmixolhatod smootie-ba is, vagy úgy is felhasználhatod, mintha mángold lenne.
  2. Ha kicsit fonnyad már, főzd meg! Ha kicsit megráncosodik, bepuhul a hosszabb tárolástól, akkor se dobd ki. Főzd meg egészben, akkor könnyű meghámozni. Készíthetsz belőle salátát (lásd lejjebb) vagy beleturmixolhatod humuszba, krumplipürébe, mindkettő csodálatos színű lesz tőle.
  3. Ha „földesnek” érzed az ízét, süsd meg! Van, aki a céklát földes ízűnek érzi, azért nem szereti. Klári tippje erre a sütés, amitől egészen megédesedik a cékla és elmegy ez a bizonyos földes íz.

Két cékla recept

Klárit arról is alaposan kifaggattam, hogy otthon hogyan fogyasztják a céklát, és kedvenc receptjeit is megosztotta velem. Gyakran esznek céklát sütve, és Klári a hús- és zöldséglevesbe is belecsempész egy-egy darabot, főleg a téli hónapokban, amikor a színe is feldobja az embert a nagy szürkeségben.

Náluk a család abszolút kedvence, amit párja Björn és kisfiúk Matyi nagyon szeret az a Majonézes céklasalátát. Legtöbbször az készül náluk, amit nem csak az íze, de gyönyörű színe miatt is lelkesen fogyaszt a család. Ahogy Klári mesélte „gyönyörű rózsaszín, egészen csajos színe van.”

mit készítsek céklából

Majonézes céklasaláta

Hozzávalók (4 személyre)

  • 5 db közepes méretű cékla
  • 3 ek. majonéz
  • 2 ek. tejföl
  • 2 gerezd fokhagyma
  • só, bors
  • cukor
  • ecet

Elkészítés

  1. Főzd meg a céklát egészben héjastól.
  2. Ha kihűlt, pucold meg és vágd kisebb kockákra.
  3. Áztasd be ecetes cukros lébe 1-2 órára, majd csöpögtesd le.
  4. Keverd össze egy nagyobb tálba a tejfölt és a majonézt, reszeld bele a fokhagymát és ízlés szerint sózd és borsod. Forgasd bele a felkockázott céklát.
  5. Kész is a gyönyörű rózsaszín saláta, amit érdemes még picit a hűtőben összeérlelni fogyasztás előtt.

Klári tippjei:

  • Készítheted „hamis” tartármártással is, 1 pohár tejfölbe ízlés szerint keverj bele mustárt, sót, borsot és egy kis cukrot.
  • Fokhagyma helyett rakhatsz bele csíkokra vágott lila vagy vöröshagymát is. Azt érdemes a céklával együtt az ecetes lébe beáztatni pár órára.
  • Készítheted almával is, az almát kockázd fel és a végén forgasd bele. Édes vagy savanykás íze jól harmonizál a cékla kissé földes ízével.

Fermentált cékla

A Fermentált cékla a másik, amiből náluk szintén nagyon sok fogy, ezt többféleképpen is elkészítik. Van, hogy nagylyukú reszelőn reszelik le, van, hogy karikákra vágva kerül az üvegbe.

Hozzávalók:

  • cékla
  • hagyma
  • fűszerek: fekete bors, kömény, mustármag

Elkészítés:

  1. Hámozd meg a céklát, reszeld le vagy karikázd fel. Hámozd meg a hagymát, és vágd karikákra vagy szeletekre.
  2. Rakd az üvegbe a hagymát és a céklát a fűszerekkel, és nyomkodd le, hogy jó tömör legyen.
  3. Készítsd el a sóoldatot – egy liter vízhez adj egy evőkanál (kb. 20 g) jódmentes sót.
  4. Öntsd rá a sóoldatot a céklás-hagymás-fűszeres keverékre úgy, hogy teljesen ellepje, le is súlyozhatod.
  5. Tedd fénytől védett helyre, állandó szobahőmérsékletre, és tegyél alá egy tálcát vagy tányért.
  6. Ha reszelted, akkor körülbelül 5 nap alatt elkészül, ha karikára vágtad akkor körülbelül másfél hét kell neki. Kóstolgasd, és érezni fogod mikor az igazi.
  7. Ha elkészült tedd át a hűtőszekrénybe, hogy leálljon a fermetálási folyamat.

Ha még nem fermentáltál korábban, olvasd el alábbi cikkünket, amiben Klári a kezdő lépésekben segít!

Hogyan fermentálj otthon, ha sosem csináltad? Egy közösségi gazda tanácsai

Csatlakoznál?

A közösségi gazdaságokhoz tél végén, tavasz elején lehet csatlakozni. Ha csatlakoznál vagy szeretnél többet megtudni, a gazdaságok aktuális listáját az elérhetőségeikkel itt találod.


A projekt az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap támogatásával valósul meg, további információk a programról az Európai Unió weboldalán olvashatók.

Mi nem csak a „szuperzöldekhez” szólunk! Célunk, hogy az ökotudatos életmód és az ehhez vezető vásárlási szempontok bárki számára elérhetők legyenek, éljen bárhol, bármilyen végzettséggel, bármilyen szemlélettel is ebben az országban.

Tevékenységünk a gyártók támogatásától és reklámoktól mentes, nem fogadunk el termékmintákat tesztelésre, nincsenek céges támogatóink, sem reklámbevételeink. És ezt továbbra is fenn akarjuk tartani.

Ahhoz, hogy olyan ügyekkel foglalkozzunk, amikre nincsen hazai vagy más pályázati forrás nagy szükségünk van olyan magánemberek támogatására, mint amilyen Te is vagy! Lehetőségeidhez mérten emiatt kérünk, támogasd munkánkat rendszeres vagy egyszeri adományoddal.

Ne feledd, a pénzed szavazat!

Támogass minket!

Képezd magad a webináriumainkon!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

    Válassz hírleveleink közül:*

      Iratkozz fel híreinkre!

      Tippek, tesztek, programok

      Megszakítás