A fenntartható és egészséges ételeket kell elérhetővé tenni a klíma érdekében
Az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) nemrégiben tette közzé friss megállapításait, amelyek szerint az étrendünk megváltoztatásával jelentősen csökkenthető az üvegházhatású gázok kibocsátása. Ahhoz viszont, hogy tömegek álljanak át a fenntartható étrendre, sürgős és konkrét intézkedésekre van szükség. Jelenleg a nem fenntartható és egészségtelen termékek a legjobban reklámozott, legtöbb helyen megvehető, és gyakran a legolcsóbb élelmiszerek. Három nagy európai szervezet ezért 3 pontban foglalta össze, mit várunk el a döntéshozóktól.
Az életmódunk és viselkedésünk megváltoztatása, beleértve a tányérunkra kerülő ételeket is, 2050-re 40-70%-kal csökkentheti az üvegházhatású gázok (ÜHG) kibocsátását, miközben javítja az egészséget és a jólétet.
Az élelmiszeripar azon ágazatok közé tartozik, ahol a keresletoldali változások a legnagyobb hatást gyakorolhatják.
Jelenleg azonban az élelmiszerkörnyezet nagyrészt az egészségtelen és nem fenntartható élelmiszerek felé tereli a fogyasztókat: ezek a legkönnyebben elérhető, legjobban reklámozott és gyakran a legolcsóbb termékek.
Kevesebb és jobb, megfizethető áron
Ahhoz, hogy tömegek álljanak át a fenntartható étrendre, sürgős és konkrét intézkedésekre van szükség, itt Európában is. Elengedhetetlen, hogy az európai fogyasztók könnyen választhassák az egészséges, növényi alapú, kevesebb és jobb állati eredetű terméket tartalmazó étrendet. A szabályozóknak, az élelmiszer-előállítóknak és a kiskereskedőknek döntő szerepük van az árképzés, a reklámok, a címkézés, a közbeszerzés és minden más olyan tényező kiigazításában, amely arra késztet minket, hogy az egyik élelmiszert válasszuk a másik helyett.
Ennek érdekében három közegészségügyi, állat- és fogyasztóvédelmi szervezet – az Eurogroup for Animals, a Tudatos Vásárlókat is tagjai közt tudó Európai Fogyasztóvédelmi Szervezet (BEUC) és az Európai Közegészségügyi Szövetség (EPHA) – együtt igyekszik nyomást gyakorolni az uniós döntéshozókra. A cél, hogy “kevesebb és jobb” állati eredetű termék támogassa az egészséges, fenntartható étrendet.
Keto, paleo, vegán. Melyik népszerű diéta mennyire terheli a bolygót?
Az Európai Bizottság szeptemberben a fenntartható élelmiszerrendszerekről szóló, mérföldkőnek számító törvényjavaslatot készül előterjeszteni. A jogszabály várhatóan elismeri az “élelmiszer-környezet” szerepét és befolyását a fogyasztók élelmiszer-választásának alakításában.
A Eurogroup for Animals, a BEUC és az EPHA ezért a következő intézkedéseket sürgeti:
– Biztosítsák, hogy a fenntartható, egészséges táplálkozáshoz hozzájáruló élelmiszereket reklámozzák és népszerűsítsék;
– Tegyék megfizethetőbbé a fenntartható és egészséges élelmiszereket;
– Új jogi minimumkövetelmények révén tegyék az élelmiszer termékeket tervezetten egészségesebbé és fenntarthatóbbá;
– Biztosítsák, hogy ezek a minimumkövetelmények az importált élelmiszerekre is vonatkozzanak.
“A magasabb szintű állatjóléti rendszerekből származó termékek, valamint a több növényi alapú élelmiszer az európai tányérokon a bolygó és az egészség szempontjából is előnyösek. Mégis számos kampányt látunk, amelyek az állati termékek fogyasztását népszerűsítik az EU-ban. Ezen változtatni kell. Ezért egyesítjük erőinket a fogyasztói és egészségügyi szervezetekkel, hogy a “kevesebbet és jobbat” elve mentén az egészséges, fenntartható választást népszerűsítsük” – emeli ki Reineke Hameleers, az Eurogroup for Animals vezérigazgatója.
“Az egészséges és klímatudatos élelmiszer mindenki számára a legegyszerűbb választás kell hogy legyen. Ez nem csak azért szükséges, hogy csökkentsük az IPCC-jelentésben kiemelt, az éghajlatváltozás által az egészségre jelentett nagyon is valós veszélyeket. Szükség van rá azért is, hogy segítsünk kezelni az egészségkárosodás egyre növekvő terhét, amelyhez a rossz táplálkozás nagymértékben hozzájárul” – mutat rá Milka Sokolovic, az EPHA főigazgatója.
Nem mindegy, mit eszel!
Élelmezésünk, élelem beszerzési rendszerünk óriási hatást gyakorol az éghajlatváltozásra, konzerválja a szegénységet, fokozza a természeti környezet pusztulását. Az éghajlatváltozás és globális kizsákmányolás az EU polgárainak a jövővel kapcsolatos aggodalmai között az első helyen áll. Az EU polgáraiként, magánszemélyként a mi felelősségünk is szerepet vállalni a világ előtt álló kihívások megoldásában.
Kövesd a #GoEAThical és az #OurFoodOurFuture hashtaget a Facebookon és az Instagrammon, oszd meg a kampányt másokkal is.
Ne tápláld tovább a kizsákmányolást! A pénzed szavazat!
Képek forrása: canva.com
Ez a tartalom az Innovációs és Technológiai Minisztérium FV-I-22 jelű pályázata keretében készült, az Európai Unió #GoEAThical – OurFood.OurFuture projektje társfinanszírozta.