| Tudatos Vásárló Domokos Kata
10 okosság, hogy szóhoz juss, ha kávéról van szó
Mi az, hogy arabica? Napi hány csésze az egészéges? Lesz-e kávé most, hogy nyakunkon a klímaváltozás? Meddig kérj capuccinót az olaszoknál, ha azt akarod, hogy épelméjűnek nézzenek? Ismerkedj meg a kávéddal, 10 lépésben!
1. A kávét a Coffea nemzetség két fajából, az arab, avagy arabica kávéból (Coffea arabica) és a robuszta kávéból (Coffea canephora), pontosan ezek terméséből készítik.
A világon elfogyasztott kávé 70 százaléka arabica, a robusta kevésbé népszerű, keserűbb, és koffeintartalma duplája az arabicának.
2. A kávé a második legfontosabb kereskedelmi cikk a világon.
Az első, a legnagyobb mennyiségben forgalmazott termék a kőolaj.
3. A világon a legtöbb kávét Brazília állítja elő.
A legtöbb Fairtrade kávét Kolumbia termeszti.
5. Ahány nemzet, annyi féleképpen kávézik.
Az olaszok cukorral, a mexikóiak fahéjjal, a belgák csokoládéval, a marokkóiak borssal, az etiópok sóval, a Közel-Keleten többnyire kardamommal és egyéb fűszerekkel ízesítik. Az első európai kávéház 1624-ben Velencében nyílt meg La Bottega del Caffé néven.
Mit gondolsz, melyik a legzöldebb: Café Frei, California Coffee Company, Coffeeshop Company, Costa Coffee, Starbucks, Burger King, KFC vagy a McDonald’s?
6. Az eszpresszó a latin „nyomni” szóból ered.
Mint ahogy a többi kávéfajta, az eszpresszó avagy presszókávé neve is az elkészítés módjára utal, és olasz eredetű: az eszpresszógép az “összenyomott” őrölt kávén át magas nyomással épp forráspont alatti hőmérsékletű vizet présel. Egy jó presszókávénak ugyan magas a koffeintartalma, de kis adagban is fogyasztjuk, kivéve, ha egy nehéz reggelen a napot egyből egy dupla-presszóval, azaz doppióval indítjuk. (Egy adag eszpresszó körülbelül 7 gramm kávéőrleményből készül.)
7. Ilyen az igazi cappuccino.
A cappuccino, azaz kapuccsínó szó a 16. századból ered, és a kapucinus szerzetesek kúpos csuklyájára („kapucnijára”) utal. Ha kapuccsínót rendelsz, Magyarországon sosem tudhatod biztosan, mit fogsz kapni, gyakorlatilag bármilyen variációra számíthatsz, aminek barna az alja és fehér a teteje: tejeskávé tejhabbal, hosszúkávé tejszínhabbal, instantkávé műtejszínnel, mindez kakaóporral, fahéjjal vagy anélkül. Pedig kapuccsínó csak egy van, az igazi, olasz kapuccsínó arányai pedig ezek: 1/3 eszpresszó, 1/3 forró tej, 1/3 tejhab + esetleg kakaópor a tetejére.
Míg itthon általában személy függő, ki milyen kávét iszik, az olaszok szigorúan a napszak szerint kávéznak. Ha Olaszországban déli 12 után kapuccsínót rendelsz, számíthatsz a pincér fejcsóválására.
8. Igen, jól érezted: ha tejszínnel iszod, a kávé lassabban hűl.
Ha tejszínt adunk hozzá, a kávé 20%-kal lassabban hül ki, mint a sima fekete. A kávét leginkább keserűnek érezzük, amit a koffeinben lévő alkaloid okoz. Keserűbb a kávé, ha erősebb pörkölésű, illetve ha különböző kávéfajták keverednek benne. Ahogy hül a kávé, egyre keserűbbnek érezzük.
9. A kávéfogyasztás csökkenti a szív- és tüdőbetegségek, a szívroham és számos betegség kockázatát.
Annak, aki kávézik, kisebb az esélye az Alzheimer-kórra, a Parkinson-kórra és a 2-es típusú cukorbetegségre, valamint nőként a bőrrákra. Mi az optimális mennyiség? A legújabb kutatások szerint napi 3-4 adag.
10. Az olaszok adakozni is tudnak a kávéval.
Olaszországban van egy kifejezés, a caffè sospeso, ami szó szerint felfüggesztett kávé-t jelent. A nápolyiak vezették be a szokást, hogy a kávézóban egy csésze eszpresszóra való pénzt hagytak annak a szegény embernek, aki utánuk térne be az üzletbe.
Kép: pixabay.com
Szívesen olvasnál még a témában? Tegyél érte Te is! Válaszd a Neked megfelelő formát.
Támogasd a TVE munkáját adománnyal!
Fizess elő egy terméktesztünkre!
Legyél a TVE Támogató tagja vagy Szupertagja!
Ehhez még egy Tudatos Vásárló Kedvezménykártyát is adunk, amellyel több mint 70 jófej helyen vásárolhatsz kedvezményesen!
Készült a Nemzeti Kulturális Alap 201201/00196 jelü pályázat támogatásával.