Zöldség-gyümölcs / Legújabb
Szeretsz a konyhában különlegeset alkotni? Túlteng benned a kreativitás? Szeretnéd megmutatni az ismerőseidnek és a világnak, hogy Te készíted a legszebb csokoládélevelet vagy paradicsomrózsát? Vegyél részt a NÉBIH "amatőr ételszobrász" versenyén!
A tuják és muskátlik ideje a kertben és a balkonokon lejárt. Helyükön a dekoratív, divatos, hasznos és könnyen nevelhető növények virítanak.
Tudtad-e, hogy ha jóllakottan megyünk el vásárolni, bizonyítottan kevesebbet vásárolunk!? Fokozottan figyeljünk a csatolt termékekre! Ne vásároljunk meg valamit azért, mert kapunk mellé valami kis ajándékot. Ezek nagyrészt feleslegesek számunkra: termékminta, ajándéktárgy, nyeremény-akció, stb. A pénzeddel szavazol!
Itt a tavasz! Ásót, kapát ragadhatunk, és nosza ki a kertbe! Ha csak balkonunk, van az sem akadály. Tavaszköszöntő tanácsaink (balkon)kertészeknek.
A legjobb gazdával is előfordul, hogy tönkremegy a termése, de nem mindegy, hogy ennek a költségeit egyedül kell-e viselnie vagy megoszthatja a vásárlókkal. És egy jobb évben a többlettermésen is osztoznak. Többek között erről is szól a közösségi mezőgazdaság.
Közel 400 tonna élelmiszert vontak ki a hazai piacról a tavalyi hatósági ellenőrzések során. Az ismeretlen eredet miatt ezeket nagyrészt megsemmisítették, miközben százezreknek nem jut étel a hónap utolsó napjaira. Túlszabályozás vagy fogyasztóvédelem? Ennek próbáltunk utánajárni.
Ideális idénymenü ideális idényzöldségekből és -gyümölcsökből. Leves, saláta, szósz tavaszi friss zöldségekből.
Azt tudjuk, hogy nem járunk rosszul, ha sok zöldséget, gyümölcsöt fogyasztunk, de kérés, hogy segítenek-e ezen a kampányok, vagy ha megházasodunk? Egyáltalán mi befolyásolja gyümölcsfogyasztási szokásainkat?
Idén is elindul a Vesd bele magad! program, amelynek keretében kisiskolások kapnak elültetni való vetőmag csomagot. A szemléletformálás utolsó felvonása a zöldségből készült ebéd lesz. Támogasd a programot adományoddal!
A konyhai újrahasznosítással csökkented az élelmiszerhulladékot, és a kreativitásodat is nap mint nap kiélheted.
Elég zöldséget, gyümölcsöt esznek az európaiak? Egyáltalán, mennyi az elég? Az Európai Élelmiszerinformációs Bizottság (EUFIC) által készített átfogó felmérés lerántja a kockás leplet a konyhapultunkon porosodó zöldséges-gyümölcsös tálról.
Európában minden ötödik gyerek túlsúlyos vagy elhízott, ami nagyrészt az egészségtelen táplálkozásnak köszönhető. Nem könnyű azonban rávenni a kicsiket, hogy chips helyett sárgarépát rágcsáljanak. Milyen módszerekkel érhetünk mégis célt?
Az igazi kertész télen sem ül ölbetett kézzel, a szobában is érdemes kertészkedni. Ha pedig egész évben serénykedtünk a kertben, még most is élvezhetjük a friss zöldségek, gyümölcsök ízét.
A szépségre áhítozva hajlamosak vagyunk csak a külső ápolásával foglalatoskodni. Pedig minden, ami egészséges, szerveink munkáját segíti, a bőrünk javára is válik. Különösen a gyümölcsök fogyasztása.
Igazán egészséges, finom, helyi zöldségeket kínál a tahitótfalui családi vállalkozás. A Háromkaptár biokert terményei még a lázadó tinédzsereket is meggyőzik, a dobozokat az egész család várja. Kapcsolódó cikk: Akár a Kindertojás: Zöldségközösség a Pilisben
Összegyűjtöttük azokat a zöldségeket és gyümölcsöket, amelyek vitamintartalma ősszel is verhetetlen. Az élmezőnyből a C-vitamin-rekorder, a csipkebogyó sem hiányozhat.
A mélyhűtők −18 fokon tárolják az élelmiszereket. Ezen a hőmérsékleten a legtöbb élelmiszer vitamintartalma csökken valamelyest az idő múlásával, de még nyolc hónap múlva is marad bőven tartalék.
This week yet another report told us that organic produce is no better for our health than conventional food. But moving away from organic doesn't have to mean giving up on food that is good for humans, animals and the environment
Ami nekünk alma meg szilva, az Kovács Gyulának pónyik és penyigei nemtudomka. A Kárpát-medence őshonos gyümölcsfáinak lelkes gyűjtője mára közel ezer fajtát mentett meg, soknak szó szerint az utolsó példánya áll a kertjében.
Ősszel nem csak a kertből, balkonról szüretelhetünk, de érdemes az erdőt, mezőt is nyitott szemmel járni. Íme aktuális ajánlatunk kertészkedőknek, szüretelőknek: alma, zsázsa, dió és som. Sokféleképpen felhasználható és mind finom.
Tennivalók kertészkedőknek júniustól augusztusig. Balkonon, ablakban és kertben is próbálkozhatunk velük: bimbóskel, rukkola, tárkony és társaik.
Idén év elején a Tudatos Vásárlók Egyesülete volt a házigazdája annak a nemzetközi találkozónak, amelynek célja a közösség által támogatott mezőgazdaság szélesebb körű megismertetése volt. A visszajelzések alapján nemcsak a szép számmal megjelent érdeklődők, hanem a külföldi előadók is új élményekkel és információkkal gazdagodtak.
Az ananász egyre népszerűbb Európában. Egzotikus gyümölcs, mégis megfizethető. Cikkünkből kiderül, honnan származik az itt kapható ananász nagy része, ki vágja zsebre a hasznot, és mi közük a nicaraguai vendégmunkásoknak ahhoz, hogy mi ananászt ehetünk.
A vegetáriánus étkezés korántsem nyers répa és salátalevél rágcsálásából áll. A vega étrend kulináris élvezetei mellett a 2011-es Planeat című film arra is rámutat, hogy miért is rossz a túlzott mértékű állati eredetű fehérje fogyasztása egészségünk és környezetünk szempontjából. Ha nem vagy, és nem is akarsz vega lenni, akkor is érdemes továbbolvasni...
Nem csak a kerttulajdonosok büszkélkedhetnek szép paradicsommal vagy fűszernövényekkel. A lelkes városi kertészek az ablakba vagy a balkonra is szemet gyönyörködtető, ínycsiklandó veteményest varázsolhatnak. Válogatás Olvasóink fotóiból.
Máshol olvastuk
- Why have we fallen out of love with organic food? (The Guardian)
- A VM támogatja a Vöröskereszt konyhakert programját (kormany.hu)
- Helyi zöldségekből fő majd a leves (délmagyar.hu)
- Az első bizonyíték: a növényvédőszerek rombolják a magzat idegrendszerét (origo)
- Pesticide residue exposure linked to ADHD in children (The Ecologist)








