Praktikus ötletek » Otthon és Iroda » Építés, építkezés, felújítás
Az esővíz hasznosítása
- Hol érdemes tároló ciszternákat építeni? -kertesházaknál, ikerházaknál, sorházaknál, a zöld- és falusi turizmus építményeinél, a mezőgazdaságban, parkokban, esetleg lakóparkokban és a nagyobb kertekkel rendelkező régebbi társasházaknál
- Mire lehet felhasználni az esővizet? - öntözésre, wc-öblítésre, mosásra, takarításra , kerti zuhanyzásra
- Honnan gyűjtsük a csapadékot? - a tetőről az esőcsatornán keresztül, vagy a szabad ég alá állított gyűjtőhordóba (pl. kerti zuhanyzáshoz tökéletes)
- Hogyan történik a szűrés? - 2 vagy 3 fázisban: nehéz anyagok kiülepítése, nagyobb szemcsék mechanikai kiszűrése, és esetenként a jobb minőségű víz érdekében kémiai és biológiai átalakításokkal járó aktív szénszűrés
- A nagyvárosi csapadékvíz is hasznosítható? - A városokban gyakran nagyon szennyezett és savas a csapadék, ezért át kell gondolni, hogy mire lehet hasznosítani. Megfelelő előszűrők és tárolóedények (betontárolók) alkalmazásával azonban jól hasznosítható vizet nyerünk.
Kapcsolódó cikkeink:
Hogyan hasznosítsuk az esővizet?
Közös eszközhasználat
Vannak olyan eszközök, szerszámok, amelyekre nincs szükségünk minden nap, mégis megvásároljuk őket, hogy ott porosodjanak a szekrényben. Íme néhány alternatíva, amivel pénzt és energiát takaríthatsz meg.
- Közösen vegyetek szerszámokat vagy oszd meg sajátjaidat szomszédaiddal vagy barátaiddal!
- Ha tudod előre, hogy az adott szerszámot csak alkalmanként fogod használni, akkor a vásárlás helyett inkább kölcsönözz egyet! Budapesti kölcsönzőket a http://budapest.zoldterkep.hu/ címen találhatsz, illetve ajánlhatsz másoknak.
- Már nem használt, felesleges szerszámaidat eladományozhatod ezzel foglalkozó szervezeteken keresztül. Ilyenek szervezeteket találhatsz a HuMuSZ honalpján és az alapitvany.lap.hu-n.
Tippek festéshez, lakkozáshoz, ragasztáshoz
A lakásban a falak és kisebb tárgyak festése teljesen ártalmatlan műveletnek tűnik, mégis számos kockázatot rejt mind az egészségre, mind a környezetünkre nézve. A festékek, pácok, lakkok, ragasztók nagy arányban tartalmaznak illékony szerves vegyszereket (VOC) és szerves oldószereket. Hasonló vegyületeket bocsátanak ki a gépjárművek szmogot eredményezve a városban, tehát a ezen anyagok a lakások levegőjét is erősen szennyezik.
Érdemes tehát megfontolni, hogy közvetlenül a gyerek születése előtt a lakás kifestésével, felújításával jó szándékunk ellenére nem ártunk-e a gyereknek.
Megoldás:
- Használjunk lehetőleg víz bázisú festékeket és ragasztókat, illetve ha ilyen nem állna rendelkezésre, akkor keressünk kevés szerves oldószert tartalmazó terméket!
- A régi festéket ne oldószerrel, hanem dörzspapírral távolítsuk el!
- Ha festünk, vigyázzunk, hogy minél kevesebb festék, oldószer csepegjen le, párologjon el!
Műanyagok, PVC
A műanyagok gyártása során gyakran alkalmaznak különféle egészségkárosító, hormonális hatású adalékanyagokat (pl. ftalátok). A PVC-ből készült tárgyakból (például: padlóburkoló) melegben különféle klórozott vegyületek távoznak.
A PVC padló alkalmazása a gyerekszobában kimutathatóan növeli a felső légúti hurutos megbetegedések esélyét. A műanyagok égetése során erősen mérgező dioxinok keletkeznek.
Megoldás:
- Kerüljük a műanyag tárgyak használatát! A padló burkolására jobb a parketta és a járólap.
- A műanyagok égetése tilos! Ha valahol ilyet tapasztalunk, értesítsük a tűzoltókat és az illetékes jegyzőt!
Kapcsolódó cikkeink:
Néhány termék vegyianyag-tartalma egy átlagos lakásból és kertből Magyarországról
Szerszámok rozsdásodása ellen
Energiatakarékosság: meleg víz
- Átfolyós vízmelegítőből létezik elektromos és gázos változat is, nálunk jelenleg olcsóbb a gáz, mint az elektromos áram, ezért ez utóbbi népszerűbb. Előnye, hogy nincs tárolási hőveszteség.
- Gyakori probléma a gázos vízmelegítők fűtőfelületének elpiszkolódása, ami jelentősen növeli a melegvíz-készítés veszteségeit. A rendszeres karbantartás ezért is fontos feladat.
- Gázkészülékeken célszerű évente beállíttatni az égőfejet.
- A takarékosabb gázkészülékek már őrláng nélkül működnek, sőt ma már kaphatók 90% fölötti névleges hatásfokú készülékek.
- Mindig igényeinknek megfelelő nagyságú gázkészüléket vásároljunk, mivel csak bizonyos mértékig szabályozhatók le és a túlméretezett teljesítményű készülék energiapazarló!
- A tározós bojlereknél tárolási hőveszteséggel kell számolni. Az ilyen készülék által felhasznált energia jelentős része a bojlerben tárolt meleg víz hőveszteségének pótlására szolgál. Jobb hatásfok eléréséhez valamennyinél fontos a rendszeres tisztítás, vízkőmentesítés.
- Lényeges kérdés a bojler mérete. Csak akkora bojlert használjunk, amekkora családunk számára éppen elegendő mennyiségű meleg vizet tárol.
- Pazarló szokás a bojlert forróra állítani, s forróhoz hideg vizet keverni. Állítsuk be a szabályozót eleve a kellemes hőfokra! Minél magasabb a vízhőfok a bojlerben, annál előbb vízkövesedik.
- Villanybojlereknél a fűtőszál szokott elvízkövesedni. Ennek tisztítására szakembert kérjünk fel, aki eltávolítja a vízkövet, és egyben a vizes szerelvényeket is átnézi!
- Ha több napra elmegyünk otthonról, kapcsoljuk ki bojlerünket!
- Valamennyi készülékre igaz, hogy 60°C fok körül optimális a hatásfokuk, tehát energiahasznosításuk ekkor a legjobb.
- Ha a zuhanyzást választjuk a kádfürdő helyett, akár harmadára is csökkenthetjük a fürdés energiafelhasználását.
- Javítsuk meg a csepegő csapot! Napi tíz csepp havonta 170 liter elpazarolt vizet jelent.
- Ne mosogassunk folyó vízben! Ha a melegvizet három percig nyitva hagyjuk, 3,5 MJ energiát használunk el.
- Mossunk alacsony hőfokon! A mosógép energiafelhasználásának 60-80%-a a víz felmelegítéséhez szükséges.
Kapcsolódó cikkeink:
Hogyan hasznosítsuk az esővizet? >>>
Napenergia felmérés az Ister-Granum Eurorégióban >>>
Energiatakarékosság: a fürdőszoba kialakítása
• A hőérzetünket nem csupán a fokok emelkedésével tudjuk befolyásolni. Melegebb árnyalatú csempével, festéssel, puha textíliákkal, szőnyegekkel díszítve, kellemesen melegnek fogjuk érezni a fürdőt.
• Mivel keveset tartózkodunk itt, a fürdőszobát nem szükséges egész nap fűteni. A fűtési energiaigényt jelentősen csökkenthetjük, ha csak akkor fűtünk, amikor ténylegesen szükségünk van rá. Ez több módon is megoldható:
• Legcélszerűbb a szabályozható központi fűtés, termosztatikus radiátorszelepekkel, amelyeken könnyen beállítható, hogy csak a kívánt időben fűtse fel a helyiséget, napközben pedig minimumra csavarjuk.
• Elterjedtek a kvarccsöves fűtőberendezések, amelyek magasra is elhelyezhetőek és biztonságosan működtethetők.
• A hőlég-befúvós elektromos hősugárzók néhány perc alatt kellemes meleget teremtenek, főleg ha kis légterű fürdőszobáról van szó. Ha csak rövid időre kell meleget csinálnunk, akkor takarékos megoldásnak mondhatóak.
• Ha tehetjük, szigeteljük alá a kövezetet és a kádat, ezáltal sokkal melegebbnek érezzük majd az aljzatot, és a fürdőkádat vagy zuhanytálcát is.
• Fürdőszobában kifejezetten előnyös lehet a padlófűtés, mivel gyakran mezítláb szaladgálunk a kövön, valamint a lecsöpögő víz is hamarabb felszárad.
• A melegvíz-rendszer kialakításánál legyünk tekintettel arra, hogy a meleg víz ne nagy távolságról érkezzen a vizesblokkhoz, mert akkor sok vizet ki kell engedni fölöslegesen.
Kapcsolódó cikkünk:
Csemperagasztó házilag
Porcelán-, csempe-, fajanszragasztót készíthetünk házilag az alábbi módon: diónyi túrót, ugyanannyi meszet, negyed tojásfehérjét keverjünk össze sima péppé. A massza nemcsak ragasztóként szolgál, de kisebb csorbulások is kijavíthatók vele.
Kapcsolódó cikkek:
Tippek festéshez, lakkozáshoz, ragasztáshoz
Környezetbarát bútorfényező: citrom
Használt ecsetek felújítása
Régi tapéta eltávolítása
Keverjünk össze ecetet vízzel 1:1 arányban, majd egy festőhengerrel nedvesítsük be alaposan az eltávolítandó tapétát. Kétszeri nedvesítés után a tapéta nagy darabokban leválik a falról.
Kapcsolódó cikkek:
Világítás: a fürdőszoba tervezése
• Az egész fürdőszoba világosabb lesz, ha világos árnyalatú csempével burkoljuk, és világos színű szaniterekkel rendezzük be.
• Ha nagy tükrö(ke)t helyezünk el a fürdő falán, világosabb összhatást érhetünk el, és tágabb teret érzékelünk.
• Sokkal kellemesebb és egyúttal energiatakarékosabb, ha normál méretű ablakokat nyitunk a fürdőszoba falán. A kíváncsi szemeket kizárhatjuk pl. bambusz-rolettával, függönnyel vagy üvegtapétával. A fürdőszoba szellőzését is egyszerűbb ablakkal megoldani, így nem kell külön szellőzőrendszert kiépíteni a vízpára kiengedéséhez.
Kapcsolódó cikkünk:
Energiatakarékosság: használjuk ki a természetes fényt!
• A legegészségesebb és legolcsóbb megoldás, ha igyekszünk kihasználni a természetes fény adta lehetőségeket. Mesterséges megvilágításhoz csak akkor folyamodjunk, ha a természetes fény már nem elegendő.
• Kifejezetten sötét, pl. szuterén lakások esetében érdemes a párkányokat körberakni tükörcsempével, amely betükrözi a lakásba a felülről érkező fényt.
• Ha ügyesen helyezzük el lakásunkban a tükröket, megfelelő helyre és szögben szereljük fel azokat, akkor megsokszorozhatjuk a helyiségbe érkező fényt.
• Új lakás építésénél, meglévők felújításánál válasszunk nagyméretű, hőszigetelt ablakokat. Ezeknek kettős haszna lesz: egyrészt több napfényt engednek be, másrészt tavasszal és ősszel, napsütéses időben, a napcsapda-hatásnál fogva jelentős plusz hőt nyer a szoba (megfelelő, D-DNy-i tájolás esetén). Régi építésű lakásoknál is kicserélhetjük az ablakokat nagyobbra, korszerűen hőszigeteltre.
• Nappalinkat érdemes D-DNy-i irányba tájolni, mivel nálunk az év nagyobb részében hűvösebb az idő, és így az ablakokon át a hideg időszakban több fényhez juthatunk.
Kapcsolódó cikkeink:
Felkapcsolva: reflektorfényben a kis energiaigényű világítás >>>