fbpx

| Kőszeghy Balázs

Ez a cikk már legalább 1 éve készült. A benne lévő információk azóta lehet, hogy elavultak, nézd meg, hátha van frissebb cikkünk a témában.

Amit a diákhitelről érdemes tudni

Sorozatunkban most a diákhitel pozitív és árnyoldalait járjuk körbe. Ebben az esetben is érdemes tartalékot képezni vészhelyzetre, ha nem akarjuk, hogy a törlesztés akadozása miatt még további terhet akasszanak a nyakunkba. 

Felsőoktatási tanulmányaink finanszírozásának segítésére „kamatostul visszatérítendő állami támogatásként” vehetünk fel egy speciális „személyi kölcsönt”: a diákhitelt.

A diákhitel törlesztési logikája gyökeresen eltér minden más hitelétől. Törlesztése egyéni élethelyzetünkhöz, keresetünkhöz „alkalmazkodik”: az ún. „ügyleti kamat” az alapkamattól függ, viszont a törlesztőrészlet nagysága a jövedelmünktől függ.

Ilyen módon ez a rendszer a futamidőt hagyja rugalmasan: mindaddig fizetjük jövedelmünk 6 vagy 8%-át törlesztőrészletként, amíg az adósságunk el nem fogy.

A törlesztőrészlet nagyságát a felvett diákhitel típusa határozza meg, és legalább a minimálbér 6%(- 9%)-át kötelező törleszteni.

Fontos részlet, hogy mindig a két évvel korábbi jövedelmünk alapján számítják a törlesztőrészlet nagyságát, ami folyamatos jövedelem-emelkedés esetén nem jelent gondot, viszont jövedelem-csökkenés esetén nagyobb terhet ró ránk. Ezért célszerű erre az esetre felkészülve is céltartalékokat képezni.

A törlesztési fegyelem megsértése ugyanis komoly szankciókkal jár: a késedelmi kamatokon túl meghatározott esetekben a szerződést felbontják, a tartozást egy összegben vissza kell fizetni. Ilyenkor csak drágább és nehezebben visszafizethető hitelt fogunk találni a piacon…

Természetesen az adósságunk a törlesztés időszaka alatt az aktuális kamatokkal folyamatosan növekszik. Ugyanakkor a rendszer érdekessége, hogy meghatározott élethelyzetekben (korábban a sorkatonai szolgálatot teljesítők is, ma a kismamák a TGYS (GYÁS), GYED, GYES időszak alatt) ún. célzott kamattámogatást vehetnek igénybe, amely időszak alatt a hitel kamatterhe 0%, és a törlesztési kötelezettség is szünetel.

Ilyen módon ez időszak alatt „ingyen” használható a kölcsön összege, vagyis a sokgyermekes anyukák a rendszer „legnagyobb nyertesei”.

Mindemellett elsősorban az élethelyzethez alkalmazkodó, rugalmas jellege miatt ajánlható, de csak azoknak, akik e „támogatás” nélkül felsőfokú tanulmányaikat nem tudnák elvégezni. Ugyanis a feleslegesen felvett hitelnél drágább nincs.

 

Sorozatunkban a családi pénzügyi tervezésről olvashatsz praktikus információkat. A cikksorozat szerzője a magánpénzügyek szakértője.

Kép [cc] bear66

 

A cikk a Nemzetgazdasági Minisztérium támogatásával a FV-I-11-D-0007 jelű pályázat keretében valósult meg.

 

***

Tetszik a TudatosVásárló.hu és szívesen olvasod cikkeinket? Ez egy nonprofit oldal, a Tudatos Vásárlók Egyesülete tartja fenn. Minimális forrásaink vannak a működtetésre. Kérjük, hogy te is támogass bennünket, hogy több hasznos cikket publikálhassunk!
 
Oszd meg a cikket a facebookon! Klikkelj a cikk címe mellett!

 

Mi nem csak a „szuperzöldekhez” szólunk! Célunk, hogy az ökotudatos életmód és az ehhez vezető vásárlási szempontok bárki számára elérhetők legyenek, éljen bárhol, bármilyen végzettséggel, bármilyen szemlélettel is ebben az országban.

Tevékenységünk a gyártók támogatásától és reklámoktól mentes, nem fogadunk el termékmintákat tesztelésre, nincsenek céges támogatóink, sem reklámbevételeink. És ezt továbbra is fenn akarjuk tartani.

Ahhoz, hogy olyan ügyekkel foglalkozzunk, amikre nincsen hazai vagy más pályázati forrás nagy szükségünk van olyan magánemberek támogatására, mint amilyen Te is vagy! Lehetőségeidhez mérten emiatt kérünk, támogasd munkánkat rendszeres vagy egyszeri adományoddal.

Ne feledd, a pénzed szavazat!

Támogass minket!

Képezd magad a webináriumainkon!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

    Válassz hírleveleink közül:*

      Iratkozz fel híreinkre!

      Tippek, tesztek, programok

      Megszakítás